Bios nie widzi dysku - instalacja Win XP

Witam,

Mam pewien problem. Kupiłem ostatnio stary komputer IBM 300GL z Pentium II na pokładzie na domowy serwer. Wszystko było dobrze do czasu gdy podłączyłem dysk WD 250GB IDE. Bios wykrywa ten dysk ale jako 6GB. Instalator XP juz widzi ten dysk normalnie, jednak kiedy zakonczy sie instalacja następuje restart komputera i pojawia się komunikat, że nie można odczytać z dysku. Dwa razy przeprowadzałem instalacje i jest ten sam problem. Płyta z Win XP jest oryginalna i na 100% z nią jest wszystko OK.

Teraz nie wiem czy mogę zainstalować Windows XP w takiej sytuacji? Jeżeli tak to w jaki sposób?

Jeżeli nie win XP to może Linuksa uda się zainstalować?

Proszę o pomoc

Jak sam napisałeś to stary komputer. Bios nie rozpoznaje pojemności dysku, bo w tamtych czasach nie było tak wielkich dysków. I nie rozpozna nawet gdybyś wgrał nowszą wersję biosu do tej płyty. Wyjściem jest kupno dysku o pojemności kilku GB na allegro. Ten dysk 250 GB wsadź sobie do domowego komputera i będzie OK.

Powiem tak; chciałem kupić jakiś kilka GB dysk na Allegro ale mam już jeden Maxtora i strasznie hałasuje. Serwer będzie stał w pokoju, gdzie śpię więc chciałbym włożyć tam jakiś cichy dysk. To, że BIOS go nie będzie poprawnie wykrywał to jedna sprawa, a inna czy uda się zainstalować i uruchomić XP. Bo gdy uruchomiłem komputer z tego starego dysku Maxtora to Windows widział i poprawnie wykrywał drugi dysk WD 250GB. Dlatego pytam czy jest jakaś szansa aby udało się odpalić Windowsa na tym dysku 250GB. Zaznaczam, że BIOS wykrywa ten dysk ale źle pokazuje jego pojemność…

tu jest bios do (chyba) tego kompa z końca 2000r. (wtedy już byłu ciut większe dyski niż 6GB :wink:

więc może zobaczy więcej…

http://www-307.ibm.com/pc/support/site. … B2N95.html

a jeśli chodzi o instalację systemu…

to powinieneś zrobic (na innym kompie) aktywną partycję o rozmairze trochę mniejszym od widzialnego obszaru dysku i dopiero później instalować system na tej partycji - powinno pomóc.

Niestety nie pomogło :? Zrobiłem partycję 4.3Gb (Aktywna). Po skopiowaniu plików systemowych przez instalator Win XP nastąpił restart i komunikat, że nie wykryto systemu operacyjnego. Sprawdziłem na innym komputerze i pliki są wgrane na tej partycji :roll: W BIOSie nadal jednak widnieje jeden dysk z zaniżoną pojemnością ok 6Gb, bo jak się nie mylę BIOS wyświetla tylko rzeczywiste dyski, a nie partycje więc nadal nie wiem jak zainstalować windowsa XP na dysku 250Gb :frowning:

Aktualizacja BIOSu to chyba jedyne w takim wypadku wyjście, jeżeli nie pomoże to raczej nic nie zrobisz.