Bios nie widzi dysku po stuknięciu i zm. zworek

Witam,

postanowiłem dołożyć zapasowy dysk, 40gb na który skopiowałbym kilka gb danych, na wszelki wypadek. Plany pokrzyżował mi “główny” dysk, Samsung SP0812N. Odmówił posłuszeństwa, myślałem że pokręciłem coś w zworkach. Ustawiony był na cable select, więc tak samo go podłączyłem. Niestety, słychać tylko jego rozruch (charakterystyczny pisk oraz stuknięcie, co gdy działał było normą). Sam bios go nie wykrywa, próbowałem zmieniać kolejnością kable, chciałbym zmienić kabel na drugi, zapasowy, lecz myślę, że to nie zmieni faktu.

NIe wiem doprawdy, podczas wkładania go do szyny dość mocno stuknąłem o przód obudowy, oby nie uszkodził się on fizycznie.

Zatem, cóż mogło się stać? Mam wyprostować 40 żyłowy kabel ide ? Wsadzić nowy? Bądź oddać cały pc do kogoś z mądrzejszą głową by sprawdził, co jest nie tak.

Proszę o pomoc, pozdrawiam :slight_smile:

Jeden dysk (z systemem operacyjnym) ustaw na MASTER (MA), a drugi na SLAVE (SL) - oba na jednej taśmie IDE (Master, na końcu taśmy, Slave na środku). Na drugiej taśmie napęd optyczny ustaw na MASTER (MA). Jeżeli masz dwa napędy, to drugi na SLAVE (SL).

W sumie, nie chciałym podłączyć oba dyski, zależy mi teraz tylko i wyłącznie na tym z systemem.

EDIT:

Udało się! Winny był bardzo pozginany kabel ide, prawdopodobnie powstało jakieś przerwanie. Wziąłem drugi, zapasowy i ustawiłem tak, by był w miarę prosty. Wszystko działa, dysk został wykryty.

Dziękuje i pozdrawiam :mrgreen:

Na zworkach ustaw go na Master (MA), jeśli w biosie go zauważy, daj mu bootowanie z tego dysku i już. Tak powinno być “normalnie”. Jeśli coś nie gra to możliwe, że coś się z twardyn stało, ale to szczerze mówiąc przy takiej sytuacji byłoby bardzo, bradzo dziwne…

Czyli dysk z systemem ustaw na taśmie PRIMARY (na ostatniej wtyczce) i ustaw zworką na MASTER (MA).

Napęd/napędy na drugiej taśmie (SECONDARY). Jeżeli masz jeden napęd, to ustaw go na MASTER (MA), a jeżeli masz dwa, to drugi na SLAVE (SL). Napęd MASTER na ostatniej wtyczce taśmy SECONDARY, a napęd SLAVE na środkowej.