Bios nie widzi dysku

(Pablik) #1

Witam pewnego dnia gdy uruchomiłem komputer nie wykryło mi dysku nawet w bios'ie (Seagate 500GB sata II wiecej danych podam jak wruce do domu). Sprawdzałem na innych kompach ten dysk ale to samo (żadnych oznak życia w bios'ie tak jakby nie był podłączony). Na tym dzysku są bardzo wazne dane da sie z nim cos jeszcze zrobic oprucz wymiany elektroniki ?

Tak używałem rużnych kabli i dysk działa jak go podłanczam bo czuc drgania

Odnosnie wymiany elektorniki da sie to zrobic w chacie samemu czy trzeba miec do tego jakis specjalny sprzęt

(Adalbert) #2

Jaki dokładnie model?

Dysk ATA/SATA?

Wszystkie piny/gniazda w idealnym stanie (czy np. nie brakuje któregoś pina w ATA)?

Dobrze podłączony (dokładnie włożone wtyczki, zworki etc)?

Przez różne kable podłączasz na tych różnych kompach?

Dysk kręci się jak podepniesz zasilanie i odpalisz kompa?

Co do wymiany elektroniki, to niestety, ale bez drogiego serwisu chyba się nie obejdzie...

(Pablik) #3

Dokładmy model podam jak wruce do domu

Dyska SATA II

Podłanczałem przez 2 kable które działjają ( sprawdzałem na innym dysku sata II)

Po podłączeniu dysku i włączeniu komputera dyska chodzi tak jak zawsze ( lekkie drgania po dotnięciu go palcem)

(Adalbert) #4

No to na moje oko skopany jest dysk, może wymiana elektroniki pomoże, ale nic pewnego.

Wiesz po jakim zdarzeniu mógł Ci paść dysk?

(Pablik) #5

właśnie ze nie cały czas chodził ładnie nawet obudowy nie sciągałem przez ostatnie 2 misiące a tu wstaje z rana włanczam kompa i wyskakuje "No boot device" myślałem ze sie kable poluzowały albo cos a tu taki zonk

(Adalbert) #6

Masz gwarancję jeszcze na niego?

(Pablik) #7

Tak ale oni mi nie odzyskają danych tylko nowy dysk mi wyślą . kupiłem go w proline

(ybu) #8

Jeśli to elektronika to musiałbyś poszukać np.na Allegro takiego dysku np.niesprawnego,ale z działającą elektroniką i aby wymieniać elektronikę dysku to musiałbyś zdobyć dysk z tej samej serii ( ten sam model) oraz musi się zgadzać firmware(ten sam numer), bez tego dysk nie ruszy.Ale to nie będzie raczej łatwe.

(system) #9

podłacz do tej samej płyty inny dysk jesli zadziała to twój dysk jest padnięty jesli nie to posypała się płyta główna. polecam jeszcze odłączenie napędu optycznego i podłączenie samego dysku, albo restart biosu

(Pablik) #10

Jaki syf chciałem odesłać dysk do firmy mip.net żeby mi odzyskali dane ale się dowiedziałem że gwarancja mi pójdzie ;(