Bios nie widzi dysku

Witam pewnego dnia gdy uruchomiłem komputer nie wykryło mi dysku nawet w bios’ie (Seagate 500GB sata II wiecej danych podam jak wruce do domu). Sprawdzałem na innych kompach ten dysk ale to samo (żadnych oznak życia w bios’ie tak jakby nie był podłączony). Na tym dzysku są bardzo wazne dane da sie z nim cos jeszcze zrobic oprucz wymiany elektroniki ?

Tak używałem rużnych kabli i dysk działa jak go podłanczam bo czuc drgania

Odnosnie wymiany elektorniki da sie to zrobic w chacie samemu czy trzeba miec do tego jakis specjalny sprzęt

Jaki dokładnie model?

Dysk ATA/SATA?

Wszystkie piny/gniazda w idealnym stanie (czy np. nie brakuje któregoś pina w ATA)?

Dobrze podłączony (dokładnie włożone wtyczki, zworki etc)?

Przez różne kable podłączasz na tych różnych kompach?

Dysk kręci się jak podepniesz zasilanie i odpalisz kompa?

Co do wymiany elektroniki, to niestety, ale bez drogiego serwisu chyba się nie obejdzie…

Dokładmy model podam jak wruce do domu

Dyska SATA II

Podłanczałem przez 2 kable które działjają ( sprawdzałem na innym dysku sata II)

Po podłączeniu dysku i włączeniu komputera dyska chodzi tak jak zawsze ( lekkie drgania po dotnięciu go palcem)

No to na moje oko skopany jest dysk, może wymiana elektroniki pomoże, ale nic pewnego.

Wiesz po jakim zdarzeniu mógł Ci paść dysk?

właśnie ze nie cały czas chodził ładnie nawet obudowy nie sciągałem przez ostatnie 2 misiące a tu wstaje z rana włanczam kompa i wyskakuje “No boot device” myślałem ze sie kable poluzowały albo cos a tu taki zonk

Masz gwarancję jeszcze na niego?

Tak ale oni mi nie odzyskają danych tylko nowy dysk mi wyślą . kupiłem go w proline

Jeśli to elektronika to musiałbyś poszukać np.na Allegro takiego dysku np.niesprawnego,ale z działającą elektroniką i aby wymieniać elektronikę dysku to musiałbyś zdobyć dysk z tej samej serii ( ten sam model) oraz musi się zgadzać firmware(ten sam numer), bez tego dysk nie ruszy.Ale to nie będzie raczej łatwe.

podłacz do tej samej płyty inny dysk jesli zadziała to twój dysk jest padnięty jesli nie to posypała się płyta główna. polecam jeszcze odłączenie napędu optycznego i podłączenie samego dysku, albo restart biosu

Jaki syf chciałem odesłać dysk do firmy mip.net żeby mi odzyskali dane ale się dowiedziałem że gwarancja mi pójdzie ;(