Bios nie wykrywa calej pamieci ram

Witam, wczoraj kupilem kompa z 4gb ramu i viste home premium. Bios jest najnowszy i wykrywa mi tylko 3gb ramu available. Nie ma tam zadnych opcji aby to zmienic czy ustawic cos innego.

Szukalem na tym forum ale nie znalazlem nic. Prosze bardzo o pomoc.

Sprawdź ile pokaże Ci RAM-u w programie CPU-Z.

Jaka płyta główna ??

Jakie kości pamięci ??

Ile sztuk tych kości - 2x2 czy 4x1 ??

Czy pracują w dualu ??

Może się tak zdarzyć. To znany problem choćby na płytach Asusa z chipsetem intel P965.

Rozwiązaniem może być zmiana opcji w biosie (poszukaj opcji: memory rampage) lub ostatecznie zamiana kości na inne.

Ale to ocenimy jak odpowiesz na pytania

Jednak system jeśli jest 32bit to i tak pokaże ci tylko 3,25 GB ramu. Ale to już inna para kaloszy :slight_smile:

Słabo szukałeś na forum PCLab jest o tym dużo Pierwsze tak jak napisano Ci wcześniej wejdź do BIOS i włącz opcje memory rampage ustaw wartość na Enagled zapisz zmiany i zobacz co wtedy będzie BIOS zauważy zapewne 4 GB, ale wersje 32-bit-owe systemu coś mi sie wydaje ze będą widziały 3GB z hakiem w 64-bit-owej jest ok.

dziekuje za pomoc, sprawdze Wasze podpowiedzi. Mam 64-bit viste takze powinno pokazac 4gb. Dam znac jak posprawdzam wszystko.

W dniu 02.05.2008 , o godzinie 10:48 został dopisany post przez Brayan

Przepraszam ze dopiero teraz odpisuje ale naprawde nie mialem czasu. Zrobilem screeny z cpu-z

17246535mx8.jpg

56759805lm6.jpg

35258307ec1.jpg

Czy moze mi ktos powiedziec przy okazji, czy to jest dobra pamiec ram?? I ile MHz ona ma.