Bios nie zapamiętuję?

Dane Techniczne:

ABIT NF7-S V2.0

GeForce FX 5600 Leadtek WinFast A310

Zasilacz Qoltec SilentLine 400W

2x512MB DDR 400 Elixir

Dysk 120GB Seagate Baracuda

Objawy:

Więc tak, pierwszym problemem jest problem z tym aby po uruchomieniu się komputera pojawiło się coś na monitorze, na ogół po kilku nawet do kilkunastu próbach pojawia się ekran startowy. No i mamy informację “cmos checksum error defaults loaded”, kiedyś przy pojawieniu się tego błędu wystarczyło, że w biosie w danych procka zamiast “AUTO” wybrałem ręcznie szynę i mnożnik i po problemie było. Teraz po wejściu do Biosu po zmianie nawet daty i wciśnięciu “Save and exit” uruchamia się ponownie z informacją że dane są zapisywane i nie należy wyłączać zasilania, jednak zaraz po tej informacji monitor przechodzi w stan spoczynku a komputer po prostu sobie chodzi bez reakcji. Dzieje się tak też przy próbie przywrócenia ustawień domyślnych biosu.

Co próbowałem zrobić:

Wymieniałem baterie, użyłem zarówno jednej używanej w drugim komputerze mająca wartość 2.72V oraz nowej 2.98V. Bez efektu.

Resety biosa. Bez Efektu.

Aktualizacja Biosu też nic nie pomogła.

Napięcia na zasilaczu bliskie ideałowi jednak sprawdzałem go też z Pentagramem Silent Force 450W i nic nie pomogło.

Temperatury w porządku, procesor w stanie obciążenia grzał się do max 52 stopni.

Większość tych czynności wykonywałem po odłączeniu wszystkich urządzeń peryferyjnych.

Podejrzewam, że może kość CMOS uległa uszkodzeniu, ale może mieliście podobny problem albo spotkaliście się z takim czymś. Dziękuję za wszelkie rady.

Zapewne nie pomogę Ci, ale ja taki problem rozwiązałem wymianą bateryjki. I tutaj nie miałem praktycznie wątpliwości, bo żadne ustawienia biosu nie trzymały, a przede wszystkim data systemowa. Jak możesz wejść do biosa i zapisać ustawienia to znajdź opcje dotyczącą wykonania procedury POST (nazywa się zapewne quickboot) i wyłącz to. Przeprowadź pełny test podzespołów i dowiesz się czy z podzespołami wszystko ok. Jednak z tego co piszesz

To wskazuje na uszkodzoną kość.