BIOS niewłaściwie wskazuje pamięć RAM

Pare dni temu w ramach nudy wyjąłem pamięć RAM (2 kości po 512mb Kingstona, taktowane chyba 333Mhz), włożyłem 3 inne kości o niższych parameterach (512 mb, 512 mb i 256mb, wszystkie również pasujące do tej płyty głównej), normalnie wszystko działało, ale jednak wydajność komputera była lepsza na 2 kościach 512mb kingstona, więc postanowiłem ponownie je włożyć. ku mojemu zdziwieniu BIOS zaczął odczytywać, że ramu jest 256mb i komputer również działa jakby tyle tej pamięci było. raz na kilka odpaleń komputera wykazuje, że pamięci jest tyle co powinno czyli 1gb, ale później znowu wszystko wraca do tych 256mb. probowałem różnych ustawień, różnych kolejności wkładania kości i dalej nic z tego. może powinienem zmienić jakieś ustawienia w BIOSie, ale zbytnio nie wiem jak to zrobić. jak myslicie, co może być problemem? uszkodziły się porty?

“Myślimy” że powinieneś spróbować opcji “Load Setup Default” w BIOSie, a jeśli i to nie pomoże - sprawdzić moduły pojedynczo obsadzając sloty.

Porty raczej nie nawaliły. Chyba młotkiem nie wbijałeś tych pamięci?

Radzę wejść w odpowiednią pozycję w głównym oknie BIOSu i ustawić “Load Optymized Defaults” (lub podobny tytuł, patrz wyżej), potwierdzić i zrestartować. Jak będzie wszystko OK, można potem ustawić BIOS wg życzenia.

Jeśli chcesz rzetelnie wiedzieć jak Ci się spisują pamięci, to pobierz http://www.dobreprogramy.pl/AIDA64-Extr … 22112.html zainstaluj, uruchom, w pierwszym oknie z lewej wybierz i rozwiń “Testy” i zrób cztery pierwsze testy pamięciowe (przycisk w górnym Menu) i po prostu porównuj wyniki w różnych konfiguracjach pamięci.

  1. Lepiej mieć 1.25GB niż 1GB - nie wiem gdzie widzisz ten wzrost wydajności - chyba w benchmarkach albo ze stoperem mierzącym setne części sekundy.

  2. Czy jak włożysz 1.25 to nadal jest 1.25 czy 1GB? Bo jeśli 1GB to by wskazywało na uszkodzenie pamięci.