BIOS(Płyta główna) nie wykrywa dysku

Witam.

Podczas startu komputera nie wykrywa dysku twardego i automatycznie nie uruchamia się system. Sprawdzałem dysk na innym komputerze i działa bez problemu. Wymieniałem zasilacz w komputerze, resetowałem BIOS, zmieniałem kabelek SATA i również problem nie ustąpił, dodam, że nagrywarka na taśmie ATA jest wykrywana.

Płyta: MSI K9N Neo-F

Dysk: Seagate 160GB SATA

próbujesz zapiąć dysk sata1 pod kontroler sata2 ?? nie powinno być problemu, zajrzyj do biosu może sata jest domyślnie wyłączone…

Próbowałem pod wszystkie wejścia SATA(są cztery), ale na każdym problem jest identyczny. W BIOSie wszystko jest OK, bo nic nie było zmieniane, a problem wystąpił nagle. Kontroler jest włączony na domyślnych ustawieniach.

czyli kiedyś działał ten dysk na twojej płycie ?? widocznie zdechł kontroler sata, ewentualnie spróbuj zaktualizować bios…

Tak, działał i wszystko było OK. Również podejrzewam kontroler, a jakie byłyby mniej więcej koszty naprawy? Aktualizacja raczej niczego nie zmieni, bo, tak jak mówiłem, wcześniej działał bez żadnych problemów.

wymiana płyty głównej, raczej nikt się nie podejmie wymiana kontrolera…

Nawet jak się podejmie to będzie to nieopłacalny zabieg. Kiedyś miałem kartę graficzną na której siadła kostka pamięci. Jej wymiana była droższa od samej karty. Tu będzie tak samo. Możesz kupić kontroler SATA na pci jeśli nie masz pieniędzy na nową płytę.

A może po prostu kabel zasilający się obluzował? Przy sata to częste :frowning: wepchnij go mocniej

To samo chciałem powiedzieć. Bardzo często to się zdarza, a usterka jest mało widoczna.

Nie, z kablem jest wszystko w porządku, bo, tak jak mówiłem, sprawdzałem na dwóch sprawnych zasilaczach i problem nadal występował, ale na innej płycie głównej już wszystko działało jak trzeba, czyli na 99% jest to wina kontrolera.

OK, Panowie, dzięki wielkie za opinie i porady.