Bios płyty Asus P5B widzi tylko 3008mb

Mobo jak w temacie. Dziś dorzuciłem do swojego kompa drugi zestaw kości 2x1GB OCZ Titanium Edition 800MHz, czyli w sumie teraz mam zainstalowane na płycie 4 kości po 1GB. Problem polega na tym, że BIOS (w najnowszej dostępnej wersji) widzi jedynie 3008, a system 2,93GB. Wiem, że BIOS pokaże prawidłową wartość po zmianie w ustawieniach opcji remapowania pamięci na “enabled” ale wtedy windows xp prof sp3 32-bit widzi jedynie 2GB.

Dla wyjaśnienia:

NIE - nie zamierzam przesiąść się na wersję 64-bitową windowsa

TAK - wiem że windows 32-bit nie zaadresuje 4096mb pamięci, chodzi mi jedynie żeby było dostępne to 3 z haczkiem czyli tak jak to być powinno prawidłowo.

Jeśli ktoś zna rozwiązanie tego problemu to bardzo proszę o pomoc.

Jedna kość nie siedzi lub nie działa zamień sloty, lub sprawdź na samych nowych sztukach raz w jednym raz w drugim banku (żeby sprawdzić czy to nie uszkodzony bank też).

A 8600GT współ korzysta z pamięci ram? Jak tak w jakim stopniu?

Żadna z kości ani żaden slot nie jest uszkodzony (sprawdzałem wkładając każdą jedną kość do każdego z 4 slotów). Jeśli chodzi o GF to nie jest to karta zintegrowana więc raczej nie pobiera zbyt dużo z pamięci ram, może część ale na pewno nie aż tyle.

Co więc zrobić żeby bios widział te pełne 4GB a windows chociaż to prawidłowe 3.25GB ? :frowning: