Bios-problem z botowaniem

witam, ogólnie sam sobie radze ze wszystkimi problemami na kompie(google, opcja szukaj) ale ten problem meczy mnie juz od jakiegos czasu. Mianowicie nie potrafie sobie poradzić z ustawieniem TEGO biosa na botowanie CD, kilka komputerów juz sie przewineło przez moje rece i z żadnym Biosem nie miałem problemów.

hmm dodam tez ze dysk formatowałem u kumpla(podłaczyłem go na zasadzie dysku przenośnego) i po formacie wywaliło z dysku plik NTLDR. tego formatowania nie dało się uniknąć, dzien wczesniej w czasie instalownia wina mignął prąd, komp sie wyłączył i pozniej nie dało sie dokończyc instalacji bo wyskakiwały blędy, a jak odpalałem kompa bez plytki instalacyjnej to pokazywał sie komunikat z prośbą o włozenie płyty z winem, i tak w kółko;/ myslalem ze po formacie pojdzie gladko ale niestety kolejne problemy , dodam kilka screenów zebyście mogli sie oswoić z ‘‘moim’’ Biosem i podac jakies propozycje. jakość screenów taka sobie, ale da sie przeczytac.

  1. pierwsze okno po właczeniu kompa, macie tu troche informacji o kompie.

294m.jpg

  1. okienko ze screenem jak chce odpalic kompa przy standardowych ustawieniach biosu.

295m.jpg

Zakładka '‘BOOT’.

293m.jpg

290m.jpg

Zakładka “MAIN”

291m.jpg

297m.jpg

296m.jpg

ZAkładka “Advanced”

292m.jpg

Na pierwszym screenie wywala Ci błąd floppka :slight_smile: Masz stacje dyskietek? Jak tak to podłączyłeś ją dobrze? Może trzeba listwę ,przekręcić". Jak nie masz to może wyłącz stacje dyskietek [zapewne zakładka main -> Legacy Diskette A na none]

Najpierw w ustawieniach pierwszego urządzenia zostaw tylko cd-rom, resztę przełącz na Disabled. Jeśli nadal będą błędy - to jeśli masz możliwość odłącz fizycznie stację dyskietek. Uszkodzone potrafią powodować błędy.

Taka robotę zawsze zaczyna się od przywrócenia ustawień fabrycznych BIOSu, czyli na głównym oknie podświetlić pozycję “Load Optimized Defaults” (lub jakoś podobnie może być), potwierdzić Enter, wyjść F10, Yes i restart.

Przy kolejnym restarcie (komputer będzie wszak informował o braku systemu) wejść do BIOSu, przejść do pozycji Boot i ustawić wg. potrzeby, czyli CD lub HDD jako “first boot”.

Radzę zawsze instalować system przy default’owych ustawieniach BIOSu.

Leniwy69 ,

Proszę poprawić pisownię w opisie problemu. W celu dokonania korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.