Bios - problem

(Dsnnnn) #1

Witam. Od 3 dni mam problem po włączeniu komputera pojawia mi się komunikat "CMOS Checksum Error - Default loaded" oczywiście kupiłem nową bateryjkę i zmieniłem na płycie i ustawiłem wszystko w biosie. Niestety na drugi dzień problem się powtórzył. teraz przy każdym wyłączeniu i włączeniu komputera bios się resetuje i muszę zmieniać ustawienia biosa aby załadował mi się system.

Może mi ktoś powiedzieć w czym jest problem i jak mogę to naprawić?

(Mlajtner) #2

jeżeli bateryjkę wyjąłeś na dłużej niż 30 min

-to problem może dotyczyć sprzętu-po kolei zaczynając od

płyty głównej

(d0lph) #3

jezeli bateryjka jest sprawna, plyta nie "piszczy" lub nie wyswietla kodow bledu to znaczy, ze trzeba bedzie przeprogramowac "zflashowac" bios

zeby to zrobic trzeba wiedziec jaka dokladnie mamy plyte glowna ( model , wersja, czasem przydatny jest rok produkcji)

jezeli wiemy co mamy szukamy uaktualnienia biosu znanymi metodami =], jak jush znajdziemy odpowiedni bios sciagamy go, ale nie radze do tego wykorzystywac programow dzielacych sciagane pliki, nie radze wznawiac w przypadku przerwania - trzeba sciagnac od nowa (grozi to wysypaniem sie procedury flashowania biosu - a wtedy konieczna jest wizyta u kogos kto ma programator epromow)

procedura flaszowania bedzie opisana w jakims helpie, ale w skrocie:

1. utworzenie dyskietki systemowej (radze wykonac pelne formatowanie)

2. przegranie na ta dyskietke programu flashujacego (rodzaj tego softa bedzie przy aktualizacji biosa) i pliku uaktualnienia : np. 07032007.BIN

3. ponowne uruchomienie komputera "z dyskietki" (jezeli po kazdym wylaczeniu przeskakuje ci w default, to powino wystartowac z dyskietki)

4. wykonac flasowanie ( o tym poczytac wczesniej !!

jezeli nie cujesz sie na silach popros znajomego, ktory wie o co chodzi

pzdr

(Dsnnnn) #4

Niestety wyjąłem na parę godzin.

Z płyta wszystko ok nic nie wyświetla ani nie piszczy więc chyba będę musiał zrobić jak powiedziałeś.

Dziękuje za pomoc.