Bios - problem

WITAM , NIE MOŻNA USTAWIĆ W BOSIE ABY START BYŁ Z CDROMU - DLACZEGO???

Jak nie można? Nie Masz takiej opcji, nie chce zapisać tego? Napisz coś więcej o problemie.

Jak nie zapisuje tego i po restarcie dalej jest stara opcja, to bateryjka nadaje się do wymiany.

Jak nie możesz znaleźć tej opcji, to podaj model płyty głównej lub przynajmniej jaki Masz Bios (award/ami).

Opisz trochę więcej.

Czy napewno napęd jest sprawny?Dobrze podłączony?

Witam, bios i cały ten komp to ciemna magia z mech. samochodowej to mógłbym pogadać.Do kompa wkradł się jakiś wirus,komp po uruchomieniu do chodzi do pewnego momentu i nic sie nieda zrobić . Poradzono mi że mam odpalic płytę z systemem i go z formatowac , ale nie można ustawić go aby start był z napędu cdromu,albo sam cos namieszałem albo coś jest zepsute.Musiałbym chyba mieć dokładny rozpis krok po kroku to może by mi sie udało

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic657669.html <-tu coś jest ale trochę za dużo bawienia z tym.

Do jakiego momentu konkretnie się ładuje?

Poszukaj w BIOS’ie(jeśli masz Award’a) czegoś takiego jak “First Boot Device” i ustaw cd-rom.

A więc, do biosu zapewne umiesz wejść. W biosie w advanced bios features szukasz opcji first boot device i ustawiasz ją na CDROM, wciskasz F10, zapisujesz i uruchamiasz komputer. Otrzymasz komunikat, że aby uruchomić z cd musisz nacisnąć dowolny klawisz.

To jest wersja dla biosu award, jeżeli Masz inaczej, to dobrze jakbyś podał model płyty głównej.

“A więc, do biosu zapewne umiesz wejść. W biosie w advanced bios features szukasz opcji first boot device i ustawiasz ją na CDROM, wciskasz F10, zapisujesz i uruchamiasz komputer. Otrzymasz komunikat, że aby uruchomić z cd musisz nacisnąć dowolny klawisz.” I tak własnie wszystko robie i niestety , a może jest coś do naprawy biosu???

A dostajesz ten komunikat o tym naciśnięciu klawisza? Jeżeli tak, to coś płyta szwankuje.

Jeżeli nie Masz takiego komunikatu, to czy po ponownym wejściu do biosu, cdrom nadal jest ustawiony jako pierwszy do startowania?

Do naprawy biosu, tylko aktualizacja.

Cdrom jest ustawiony jako pierwszy aczkolwiek nie mam już pewności czy czegoś sam nie namieszałem w biosie bo z nerwów mogłem, dla tego może coś mam innego po przestawiane i dla tego nie działa ajak aktualizować bios???

Aby przywrócić ustawienia standardowe biosu, to jak do niego wejdziesz, wybierz Load Optimized Defaults, następnie ponownie ustaw cdrom w First Boot Device. Następnie zapisz i wyjdź z biosu.

Ok dzieki jutro będę się z tym problemem męczył dziś juz jestem wypompowany.

Pozdrawiam.

A ta płyta CD płyta jest bootowalna w ogóle???

Nie ma co się denerwować, jeśli Twoja płyta ma Boot popup menu, to nieważne jak ustawisz kolejność bootowania w biosie.

bios_02.jpg

Zatrzymaj pierwszy ekran podczas uruchamiania komputera i zobacz czy masz jakieś podpowiedzi na tym ekranie odnośnie Boot popup menu, u mnie np. to menu uruchamiam klawiszem F8, u Ciebie może być tak samo ale niekoniecznie.

Ewentualnie jeszcze (jeśli już trochę “namieszałeś” w bios-ie) - zresetuj bios zworką, lub wyjęciem baterii podtrzymującej na parę minut ( gdzie szukać - zobacz w manualu) - oczywiście PRZY WYŁĄCZONYM ZASILANIU ( pisząc WYŁACZONYM - mam na myśli odcięcie całkowite od prąd - odłączenie zasilacza).

Po tej operacji spróbuj ponownie wejść do bios-u ( jak się wchodzi też jest w manualu od płyty głównej).

Witam po malej przerwie i idę prubować wasze pomysły za pare min. sie odezw.

W dniu 18.06.2008 , o godzinie 20:59 został dopisany post przez Hektor37

Juz jestem i pruba bez efektu, ekran zatrzymuje sie a na dole w lewym rogu taki napis Updating ESCD…Success

Verifying DMI Pool Data i na dole mruga kursor i żaden z klawiszy nie jest aktywny i to tyle

No cóż…

Spróbuj jeszcze przeczytać ten wątek - może on pomoże…

P.s.

Rozumiem, że nie udało Ci się wejść do biosu ( domyślnie -> klawisz “DEL” wcisnąć przy starcie kompa ) w momencie jak tylko pojawia się na monitorze “obrazek” wrzucony przez “golden finger’a” (lub podobny), oraz, że zresetowałeś wcześniej ustawienia biosu…

Ok dzięki za wszystko i wszystkim którzy chcieli mi pomuc ale to za wysoka półka dla moich umiejętności.

Jeszcze raz dzieki.

Pozdrawiam.