Bitlocker-uruchomienie bez formatu pc, da radę( i jak)?

Witam, mam Viste Ultimate 32bit eng i chciałbym uruchomić bitlockera. Przy instalowaniu Windows nie wiedxziałem że będę chciał z niego korzystać i zrobiłem tylko 1 partycję c, jak tylko dostałem prenumerate experta z paragon partiotion manger 9 dodałem sobie jeszcze 1 partycję.

Wczoraj nabrałem chęci na wypróbowanie bitlockera ale potrzebne są 2 partycje aktywne i zw z tym mam pytanie czy da się przerobić 2 partycję na “aktywną” tak aby uruchomić bitlockera.

próbowałem też przygotować dysk narzędziem bitlocker drive preparation tool ale przy wykonywaniu shrank c pojawia się błąd error 0x80042574 i program kończy prace.

W sieci znalazłem tylko info jak przygotować dysk przed instalacvją visty :

Aby spartycjonować dysk bez systemu operacyjnego dla BitLocker:

1.	

Uruchom komputer z płyty DVD z systemem Windows Vista.


2.	

Na początkowym ekranie Install Windows, wybierz Installation language, Time and currency format oraz Keyboard layout (język instalacji, format czasu i waluty, układ klawiatury), a następnie kliknij Next.


3.	

Na kolejnym ekranie Install Windows, kliknij opcję System Recovery Options (opcje odzyskiwania systemu) umiejscowione w lewym dolnym rogu ekranu.


4.	

W oknie dialogowym System Recovery Options, wybierz swój układ klawiatury, a następnie kliknij Next.


5.	

W kolejnym oknie dialogowym System Recovery Options upewnij się, że nie został wybrany żaden system operacyjny. Aby to zrobić, kliknij w pustym obszarze listy Operating Systems, poniżej wszystkich wymienionych pozycji. Następnie kliknij Next.


6.	

W kolejnym oknie dialogowym System Recovery Options, kliknij na Command Prompt.


7.	

Użyj funkcji Diskpart do stworzenia partycji na wolumen startowy. W wierszu poleceń wpisz diskpart, a następnie wciśnij ENTER.


8.	

Wpisz select disk 0.


9.	

Wpisz clean, aby wymazać istniejącą tablicę partycji. 


10.	

Wpisz create partition primary size=1500 , aby utworzyć partycję, która będzie partycją podstawową. 


11.	

Wpisz assign letter=S aby nadać tej partycji oznaczenie S.


12.	

Wpisz active, aby ustawić nową partycję jako aktywną.


13.	

Wpisz create partition primary, aby utworzyć inną partycję podstawową. Będziesz instalował Windows na tej większej partycji.


14.	

Wpisz assign letter=C aby nadać tej partycji oznaczenie C.


15.	

Wpisz list volume, aby zobaczyć listę wszystkich wolumenów na dysku. Zobaczysz informacje o wszystkich wolumenach, numery, litery, etykiety wolumenu, pliki systemowe, typy, rozmiary, status i informacje. Sprawdź, czy masz dwa wolumeny i czy wiesz, jaką etykietę ma każdy z nich.


16.	

Wpisz exit, aby opuścić aplikację diskpart.


17.	

Wpisz format c: /y/q/fs:NTFS, aby prawidłowo sformatować wolumen C. 


18.	

Wpisz format s: /y/q/fs:NTFS, aby prawidłowo sformatować wolumen S. 


19.	

Wpisz exit, aby opuścić wiersz poleceń.


20.	

W oknie System Recovery Options, użyj ikony zamykania okna w górnym prawym rogu (lub naciśnij ALT+F4), aby zamknąć okno i powrócić do głównego ekranu instalacyjnego. (Nie klikaj opcji Shut Down ani Restart.)


21.	

Kliknij na Install now i kontynuuj proces instalacji systemu Windows Vista. Zainstaluj Windows Vista na większym wolumenie C:

z góry dzięki za pomoc…

Start - Panel Sterowania - System i konserwacja - W polu Narzędzia administracyjne klikasz Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego

^^^^^ Tam można se zmniejszać, zwiększać i usuwac partycje. ^^^^^

przecież napisałem że mam już 2 partycje…

W dniu 08.07.2008 , o godzinie 13:10 został dopisany post przez zomo_prl

przeglądając dobreprogramy znalazłem artykuł bitlocker bez tajemnic: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … z+tajemnic.

Pytanie: Co zrobić, jeśli instalacja została jednak wykonana nieprawidłowo i pliki rozruchowe znajdują się na partycji systemowej?


Taka sytuacja będzie wymagała podjęcia dodatkowych kroków w celu przeniesienia plików rozruchowych na inną partycję. Po pierwsze należy sprawdzić, czy na dysku stworzona jest w ogóle jakakolwiek inna partycja niż systemowa. Jeśli nie, należy zmniejszyć posiadaną partycję i w zwolnionym miejscu utworzyć nową. W systemie Windows Vista nie trzeba do tego celu używać żadnych dodatkowych narzędzi, wystarczy skorzystać z narzędzia graficznego Zarządzanie dyskami.


Z menu Start należy kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer i wybrać opcję Zarządzaj. W drzewie folderów należy otworzyć gałąź Zarządzanie dyskami. Po załadowaniu konfiguracji należy kliknąć prawym przyciskiem myszy obszar partycji systemowej i wybrać opcję Zmniejsz wolumin. Następnie wystarczy wprowadzić ilość wolnych MB, jakie mają zostać wydzielone ze zmniejszanej partycji. Zmniejszenia można dokonać tylko na podstawie wolnej przestrzeni i do momentu, w którym napotkane zostaną nieprzenośne pliki (np. plik stronicowania). Windows Vista wymaga, aby partycja rozruchowa posiadała przynajmniej 1600 MB przestrzeni dyskowej.


Po zmniejszeniu partycji systemowej należy stworzyć nową partycję klikając prawym przyciskiem myszy w obszar nieprzydzielony i wybierając opcję Nowy wolumin prosty i postępując według poleceń kreatora. Wolumin musi zostać później sformatowany w systemie plików NTFS. Istnieją dwie metody dalszego postępowania – jedna jest szybsza, ale trzeba dokonać jej ręcznie. Druga wymaga większej ilości restartów, ale wykonuje ją kreator naprawy systemu Windows. 


Sposób I


Po procesie formatowania należy oznaczyć nową partycję jako aktywną . W tym celu należy kliknąć ją prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Oznacz jako aktywną. Komunikat ostrzegający o konsekwencjach można zignorować.


Po wykonaniu powyższych czynności konieczne jest użycie płyty instalacyjnej z systemem Windows Vista. Należy włożyć ją do napędu i uruchomić z niej komputer. Po załadowaniu środowiska preinstalacyjnego należy wybrać opcję Napraw komputer. Po pojawieniu się komunikatu o wykryciu problemu z opcjami startowymi należy zgodzić się na automatyczną naprawę. Uruchamiając komputer po raz drugi trzeba jednak jeszcze raz zabootować z płyty instacyjnej Windows i w tym samym miejscu należy z menu naprawczego wybrać opcję Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia. Narzędzie to wykryje, że na partycji aktywnej nie ma plików rozruchowych, po czym zainstaluje je tam na nowo. Na koniec tego procesu komputer zostanie uruchomiony ponownie.


Sposób II


Bez oznaczania nowej partycji jako aktywną należy zrestartować komputer i uruchomić go z płyty instalacyjnej systemu Windows Vista. Po załadowaniu środowiska graficznego należy wybrać opcję Napraw komputer. Następnie z menu należy otworzyć Wiersz polecenia. Celem naszej pracy jest skopiowanie plików rozruchowych na nową partycję. Najpierw należy skopiować katalog boot zlokalizowany na dysku C (systemowym, który chwilowo jest jeszcze rozruchowym, ale zaraz to się zmieni):


xcopy C:boot D:boot -e -h


Pozostaje tylko skopiowanie pliku bootloadera, czyli programu odpowiedzialnego za ładowanie systemu operacyjnego. Służy do tego polecenie:


xcopy C:bootmgr D:bootmgr -h


Teraz ustawiamy nową partycję rozruchową, na którą skopiowaliśmy pliki jako aktywną. Posłuży do tego narzędzie diskpart.exe. Po wejściu do narzędzie należy wybrać dysk (prawdopodobnie numer 0), a następnie przekonać się, jakie liczby porządkowe zostały przypisane do partycji (najprawdopodobniej numer 2, ale koniecznie trzeba sprawdzić poleceniem list partition). Następnie:


select partition 2

active


Od tej pory pliki rozruchowe są zlokalizowane na drugiej partycji. Narzędzie BitLocker nie powinno też już więcej wyświetlać informacji o nieprawidłowym układzie partycji.

w przytoczonym wyżej fragmencie jest zdanie (w sposobie 1):

tylko gdzie jest ta opcja?

mam już zrobioną 2 partycję (robiłem już po instalacji visty paragonem partition managerem ) ale tej opcji nigdzie niewidze (a ni w menu kontekstowym folderu komputer ani we właśćiwościach partycji)

zomo_prl ,

popatrz

ok, dzięki…

zomo_prl , nie wiem czy dobrze zrozumiałem to wszystko ale wydaję mi się że,ta partycja aktywna musi być pierwszą partycja na dysku twardym,czyli na samym początku dysku

problem rozwiązany, dysk się właśnie szyfruje…

W dniu 08.07.2008 , o godzinie 15:35 został dopisany post przez zomo_prl

partycja aktywna jest potrzebna dlatego że na niej przy włączonym bitlockerze musi być bootloader systemu (którego nie można zaszyfrować) bo inaczej system by niewstał…

W dniu 08.07.2008 , o godzinie 15:40 został dopisany post przez zomo_prl


właśnie wszedłem do okna komputer i zobaczyłem że na partycji c mam tylko 5gb free miejsca ze ze 136 a przed włączeniem btl. miałem ponad 40GB Free, czy tak już zostanie czy to tylko na czas szyfrowania?

tak rozumiem,tylko zastanawiało mnie to czy się uda,bo w opisie było że ta partycja tworzona jest pierwsza

ja nie mam pojęcia mam Home Premium

po przełączeniu 2 pawrtycji na aktywną bootloader c C jest nieaktywny, trzeba włączyć pc z płyty instalacyjnej i naprawić komputer, instalator automatycznie daje bootloader na aktywną partycję (czyli 2)

pozatym gdyby nie działało to niebyło by to opisane na vortalu (link w 2 poście…)

W dniu 08.07.2008 , o godzinie 19:52 został dopisany post przez zomo_prl

szyfrowanie zakończone- zużycie dysku C znowu normalne…