Bitmeter pokazuje transfer przy uruchamianiu komputera

Cześć!

Posiadam bezprzewodowy Internet i niestety mam w nim limit gigabajtów. Zainstalowałem program do pomiaru transferu - Bitmeter. Ostatnio zaczął pokazywać mi dziwne rzezy, tzn. w momencie uruchamiania komputera po stanie uśpienia, w jednej sekundzie wyskakuje nagle transfer rzędu kilkudziesięciu megabajtów (20-40). Dzieje się to natychmiast po uruchomieniu, zanim zdążę cokolwiek włączyć, na wykresie pojawia się pojedynczy wysoki słupek. Czy to wina programu, czy rzeczywiście coś może pobierać mi dane w momencie uruchamiania?

Po stanie uśpienia może wskazywać błędnie. Kiedy ja włączam komputer ze stanu uśpienia czasem gra mi radio internetowe (z jakiegoś bufora w pamięci jak mniemam). Myślę, że u Ciebie jest podobnie.

Tak. Zjawisko dość normalne. System zawsze sprawdza otoczenie sieciowe (Network Service) i pobiera nieco danych. Czasami, w zależności od konfiguracji, łaczy się np. z Windows Update, bazą antywirusa itp.

Z innej beczki: doradzam zainstalowanie NetWorx’a zamiast Bitmetra. Jest klarowniejszy w działaniu i statystyce.

Jeśli takie zjawisko może występować, to zastanawia mnie jak to możliwe przy prędkości do 6 mega, ściągnąć w czasie sekundy nawet 50 megabajtów, po drugie używam tego programu już ponad 2 miesiące i do tej pory niczego takiego nie pokazywał… aktualizacje automatyczne mam wyłączone, a antyvir pobiera raczej kilobajty w ramach aktualizacji bazy

druga sprawa: zainstalowałem NetWorxa i on niczego takiego nie pokazuje, więc to chyba dobrze? :slight_smile:

wolałbym wiedzieć jak to jest z tym transferem, niż mieć niespodziankę na rachunku, czy też ograniczenie prędkości przed końcem miesiąca :wink:

NetWorx ma solidną statystykę. Można w nią wierzyć. Jeśli w niej nic nie ma, to jest OK, aczkolwiek jak pisałem, Network Service zawsze wymienia nieco danych na starcie komputera. Jeśli masz Windows’a 7, można to też zobaczyć w Monitorze Zasobów kilka chwil po starcie. Jest wtedy pobierane kilkadziesiąt bajtów/sekundę przez krótką chwilę, właśnie przez Network Service komputera.

Dla Twojego porównania: włączyłem komputer 20 minut temu, nic nie robiłem poza obejrzeniem tego forum i w zakładce Wartości godzinne (Statystyki NetWorxa) mam info, że pobrano przez te 20 minut 3 MB danych (DL).

Jeśli masz znacznie większe pobierania, to faktycznie trzeba szukać choćby wspomnianym wyżej Monitorem Zasobów.

dzięki :slight_smile:

Mam Vistę, jak mogę sprawdzić/wyłączyć te procesy, które ewentualnie pobierają dodatkowe dane?

Piszesz, że to kilkadziesiąt bajtów, a u mnie to megabajty i jeśli miałoby to być prawdą, to mój Internet musiałby w tej jednej chwili działać kilka razy szybciej, niż w umowie :wink: więc wydaje mi się to dobrym dowodem, że to wina programu…