Biuro i sieć w każdym pokoju

Witam

W skrócie opisze o co mi chodzi.

Posiadam biuro z 12 pokojami gdzie w każdym z nim jest wbudowane gniazdo ETH. (wszystkie kable z każdego pokoju schodzą się w jednym pokoju)

Kiedy przychodzi do mnie Klient :slight_smile: z laptopem i chciałby mieć dostęp do Internetu, od razu przychodzi mi myśl - niech się Pan podepnie kablem do gniazda.

Problem tylko tkwi w tym, że nie mam żadnego sprzętu który mógłby Klientowi ‘dać’ dostęp do Internetu.

Jaki sprzęt mi polecacie? (chodzi mi tylko o sam dostęp do Internetu w każdym pokoju).

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Opisz proszę najpierw, jak uzyskujesz w tym biurze dostęp do internetu (kto jest Twoim dostawcą, jak wpinasz ten ‘internet’ do swojego komputera itd.

Inna sprawa, że nie wpuszcza się “gości” do swojej sieci komputerowej (wirusy, bezpieczeństwo itd.): w takiej sytuacji potrzebujesz routera z DMZ, ew. drugi router w sieci dla gości (ale to później, najpierw napisz o tym swoim internecie).

Na razie łącze się przez WiFi (Neostrada), router Netgear’a…nie wiem co więcej opisać

Ja bym kupił:

  1. W zależności od zasobów finansowych switch (przełącznik) x16 portów [http://proline.pl/?g=Sieci&kat=Sieci-huby%2Cswitche+i+inne…&sort=cena&wektor=0&c1=&c2=&c_rodzaj-urz_adzenia=&c_liczba-port_ow=16&c_szybko_s_c-_l_acza=&c_producent=&c_zarz_adzanie=&c_typ-z_l_acza=&c_wymiary=&c_sterowniki=&c_bufor-pami_eci=]

  2. Dodatkowy router dla gości (aby odseparować Twoją sieć): np. TL-WR841N (http://proline.pl/?p=TL-WR841N):

tl-wr841n_0.jpg

Dzięki temu będziesz móg:

A jakie masz teraz urządzenie, co Cię wpuszcza do internetu? Jak się łączysz? Jakie masz urządzenie?

Określ jeszcze raz: czy chcesz, aby te komputery gości (12 gniazdek…) było odseparowanych od Twojego komputera służbowego, czy Ci wszystko jedno?

Te kable, które schodzą się do tego jednego pokoju, nie są czasem podpięte do krosownicy (jak to wygląda, zdjęcie poniżej)?

8034616-a-a--cznik-jest-poda--a--czony-do-krosownica-izolowane-nad-biaa--ym-tle.jpg

Ten router Netgear gdzie jest umiejscowiony?

obecnie posiadam netgear dgnd3300 i on mnie “wpuszcza” do Internetu i rozsyła sygnał WiFi po budynku. Łączę się jak to przez router - wkładając kabel z zewnątrz do gniazda ADSL routera.

Jeżeli chodzi o gości nie zaszkodzi mieć odseparowanej sieci tylko dla siebie…

Link do sprzętu: http://www2.netgear.com.au/au/Product/Routers-and-Gateways/Wireless-N/RangeMax-Dual-Band-Wireless-N-DSL-Gateway

Dodane 30.05.2013 (Cz) 9:31

No dobrze, ale w tym pokoju gdzie zbiegają się wszystkie kable?

Tylko, że tutaj nie ma separacji sieci, więc zamiast przełączników potrzebowałbyś albo osobny router, albo przełącznik zarządzalny z możliwością wydzielania VLANów, ale dodatkowy router będzie raczej tańszym rozwiązaniem i jeśli potrzebna jest tylko jedna dodatkowa sieć, to nie ma sensu bawić się w VLANy, chyba że zamierzasz później rozbudować tę sieć, to warto się zastanowić nad taki rozwiązaniem.

Jeśli opierać się na tym rozwiązaniu, zamiast przełącznika Edimax, możesz postawić router i do niego ewentualnie podłączać przełączniki. Najlepiej by było jakbyś podał jakiś schemat jak to wygląda obecnie i jakbyś chciał to rozwiązać.