Błąd ładowania Biosu

(Swierzbin) #1

Mam taki problem przy włączeniu kompa pojawia się okno biosu z napisem :

Press DEL to enter Setup

i koniec dalej nic nie idzie. Nie ładuje menu biosu, ani dalej nie przechodzi do Windowsa. Co jest grane ??

Do tej pory działało ok. Zmieniałem tylko ustawienia sieciowe, więc bios powinien chodzić ok.

Płyta główna ASUS M2N32-SLI Deluxe

(JNJN) #2

Może bateria padła.

Wejdź do biosu ustaw co trzeba i zapisz bios Save i zobacz.

(Swierzbin) #3

właśnie problem polega na tym, że nie wpuszcza mnie do Biosu.

Baterie raczej bym wykluczył, płyta jest nówka.

Zaczełem rozbierać kompa, sprawdzam wszystkie połączenia, coś musi być tego powodem :wink:

(Krzycho16) #4

A może poprostu zresetuj bios...

(Swierzbin) #5

Bios ruszył, po procedurze POST mam 4 piknięcia z głośnika systemowego. BIOS to Phoenix - Award Bios v6.00PG

Dodatkowo teraz wyświetla komunikat:

***Warning: Your Computer CPU Fan Fail or speed too low***

You can also disable this warning message in Setup

Press F1 to continue, DEL to enter Setup

Nigdzie w opisie plyty nie znalazłem takiej kombinacji syganłółw dzwiękowych.

Jak bios ruszył, to zauważyłem że w zakładce Main w Biosie została zrestartowana data i czas. Data była ustawiona na 1 styczeń 2006, godzina była wyzerowana i wskazywała 00, i chyba 40 minut

(Krzycho16) #6

Wcisniecie f1 spowoduje ustawienie biosu standardowo a del wejdzie do niego i masz mozliwosc ustawiania go.

(Swierzbin) #7

Norbiis - tylko ja nie wiem co mam zmienić w Biosie. Objawy są bardzo dziwne. Nie wiem co znaczą te cztery krótkie piknięcia po procedurze POST.

(Krzycho16) #8

zresetowałes bios i te sygnały były po to zebys wiedział o tym

(Elenka1984) #9

http://ck.wsb-nlu.edu.pl/doc/POST/

http://www.komputer.cuprum.pl/strona/co ... iew/25/35/

Zobacz tutaj...

Gdy jest jakieś uszkodzenie, to nawet reset BIOS'a nic nie daje...

Jeżeli są piknięcia i nadal czarnooo wszędzie - czyt. system się nie ładuje, to Houston mamy problem

(Krzycho16) #10

Prawdopodobnie cos jest z temperaturą procesora

(Ferdek31) #11

a nie odłączył lub uszkodził wentylator od procesora? Komunikat wskazuje na niskie lub brak obrotów wiatraka.

(Swierzbin) #12

Witatrak na procku zasuwa aż miło , Al Boster zgłasza że procek ma w granicach 35-38 stopni. Wiatrak na chłodzeniu pasywnym też działa. Sprawdzałem organoleptycznie temperaturę na radiatorze procka, jest ok.

Chciałbym tu dodać, że mimo tych sysgnałów z głośnika systemowego, zaczał działać. Windows normalnie się załadował.

KahlanAmnell - dzięki, opis tych sygnałów znam, ale tak jak pisałem ja mam cztery krótkiw sygnały bez żadnych dłuższych odstępów.

(Krzycho16) #13

A wiatrak jest podłączony do wtyczki Fan cpu ??

(Swierzbin) #14

Wiartaki są tak podłączone od miesiąca i wszystko działało.

CPU FAN - ma cztery bolce, a wentylator na procku jest na trzy.

Wentylatory są podłączone w następujący sposób:

CPU FAN - jak pisałem, jest wolne

CHA FAN1 - wentylator na chodzeniu pasywnym

CHA FAN2 - wentylator z tyłu obudowy

CHA FAN3 - wolne

CHA FAN4 - wolne

CHIP FAN - wentylator na procku

PWR FAN - wentylator z przodu obudowy

(Krzycho16) #15

Dlatego pewnie był ten komunikat o predkosci bo nie widzi wiatraczka a dokładniej jego predkosci, predkość pobiera z żółtego kabelka z wiatraczka, a u ciebie on nie jest podłączony do cpu fan i z tego tytułu ten komunikat

Złączono Posty : 28.01.2007 (Nie) 17:38

A sygnał głośniczka włacza sie zawsze w taki sposób jak u ciebie, informuje o zresetowaniu biosu i jego funkcji..

Złączono Posty : 28.01.2007 (Nie) 17:40

funkcji/ sprostowanie; ustawień

(Ferdek31) #16

ogólnie dla wszystkich biosów 4 krótkie piknięcia wskazują na uszkodzenie czasomierza systemowego czyli inaczej coś z płytą, a dokładnie z chipsetem. Dokładnie w biosie Awarda Phoenix są cztery krótkie sygnały ale w sekwencjach; jeden-dwa-jeden, trzeba uważnie słuchać bo te dwa są jakby złączone razem.

(Swierzbin) #17

Norbiis - tylko jest to dla mnie dziwne że mój komp, obudził się po miesiącu i zaczął mi takie rzeczy zgłaszać :wink: Moim zdaniem od początku powinny być takie objawy.

Złączono Posty : 28.01.2007 (Nie) 17:59

Z tego co piszesz to czeka mnie procedura raklamacyjna ;(

(Serwis) #18

w tego typu uszkodzeniach wystarczy zazwyczaj wyczyścić wiatrak na procesorze oraz sprawdzić ewentualnie pastę termoprzewodzącą i wymienić jak stara jest skawalona. Błąd zniknie samoistnie.

PS. Ludzie zaglądajcie czasem do wnętrza komputera. To jak samochód. Aby chodził nie może się przegrzewać.

pozdrawiam

SERWIS KOMPUTEROWY AXPEL.pl