Błąd o braku dysku podczas instalacji Windows XP na laptopie

Witam,

mam taki problem: instaluję na laptopie system Windows XP Home Edition SP3 i po wybraniu opcji nowej instalacji pojawia się komunikat o braku dysku twardego, bądź problemów z jego zasilaniem (jakoś tak) i informacją o wciśnięciu F3 w celu przerwania instalacji. I tak kończy się instalacja. Wiem, że dyski są dostępne, bo system normalnie się uruchamia i widzi je w Eksploratorze Windows.

Nie wiem czy to może mieć znaczenie, ale dodam, że w laptopie znajdują się fizycznie 2 dyski twarde.

Nie wiem jak mogę to obejść, aby zainstalować tego Windowsa. Instaluję go z płyty - laptop oryginalnie miał preinstalowany Windows Vista (jeżeli to może mieć znaczenie).

Bardzo proszę o pomoc.

Witam,

Przypuszczam, że dyski twarde są SATA, a z tego co pamiętam to Windows XP nie posiada sterowników do takich dysków i dlatego ich nie widzi. Jeżeli tak jest musisz instalatorowi dostarczyć odpowiednie sterowniki. Możesz je zintegrować z instalatorem przy pomocy http://www.nliteos.com/nlite.html

Pozdrawiam,

Warto też przed instalacją odłączyć (wyjąć) ten dysk twardy, na którym nie ma być systemu i zamontować go z powrotem dopiero po zainstalowaniu systemu. Dla instalatora jest to sytuacja “klarowniejsza”, zresztą dla użytkownika też.

Hmmm… a czy nie ma możliwości podczas instalacji podpiąć pendrive z tymi sterownikami, aby sobie je zgrało, czy muszę zintegrować je z instalatorem?

Co do drugiej podpowiedzi, to czy mogę po prostu odłączyć zasilanie drugiego dysku na przykład w BIOSie bez zabawy śrubokrętem, czy nie ma innej możliwości?

Z góry dziękuję za już podane odpowiedzi :slight_smile:

Możesz zgrać sterowniki na dyskietkę i podłączyć jakiś napęd FDD na USB, Windows XP potrafi odczytać sterowniki wyłącznie z napędu dyskietek. Możesz też poszukać w BIOSie czy nie masz opcji Configure SATA As lub SATA Mode (lub coś podobnego - różnie to producenci nazywają) ustawionej na AHCI. Jeżeli masz to wystarczy to przełączyć na IDE i nie będziesz potrzebował żadnych dodatkowych sterowników.

“Odłączenie” drugiego dysku w BIOSie może nic nie dać! Przerabiałem już tę opcję. Trzeba odłączyć fizycznie.

IMO nie ma co cudować z odkręcaniem dysków itp. Szkoda czasu… Prawidłowy sposób postępowania podał już Antic. Sprawdź w BIOSIE czy można przełączyć dysk (przynajmniej ten, który robi za PRIMARY HDD) w tryb emulacji IDE. Jak nie - zintegruj sterowniki SATA z instalką XP (łatwa sprawa i potrwa kilkadziesiąt minut, a za to będziesz miał płytę do wykorzystania na później). Dopiero na koniec, jako ostatnią deskę ratunku kombinuj z dołączanym napędem FDD. Z pożyczeniem to zawsze kłopot, a kuno na własność, nie dość że przedraża sprawę, to jeszcze ma niewielki sens. Kto dziś używa stacji dyskietek, poza tą jedną jedyną sytuacją z instalowaniem XP? :slight_smile: