Błąd odczytu dysku, ale tylko przy pierwszym starcie Windows

Często gdy włączam komputer, który jest wyłączony przez dłuższy czas, na starcie wyskakuje mi komunikat: Błąd odczytu dysku wciśnij Ctrl + Alt + Del aby zrestartować, lub DISK BOOT FAILURE. Gdy restartuje to już wszystko jest ok, system się uruchamia i przy kolejnych resetach komputera (np. z powodu zainstalowania sterowników, aktualizacji itp.) nie ma tego komunikatu; włącza się normalnie. Skanowałem także dysk programem Scandisk, co nic nie dało. Ten komunikat wyskakuje mi tylko gdy komputer był wcześniej wyłączony a nie resetowany.

Z tym problemem da się jakoś żyć, ale zawsze można spróbować go rozwiązać

Posiadam Win XP SP3

Mnie to wygląda na problem z rozpędzaniem się talerzy dysku, ale wróżyć nie będę - za to skieruję cię do programu diagnostycznego który będzie w stanie odczytać status SMART dysku.

Problem można “wyleczyć” odpowiednio zmieniając ustawienie w BIOSie płyty głównej (o ile nie jest za późno, czyt. że dysk już się sypie dokumentnie) - ale to - już zależy od sprzętu który posiadasz a o którym nie piszesz nic.

Mój dysk jest dosyć stary, mam go 3 lata model SAMSUNG HD160JJ. Sprawdziłem go programem HDDlife Pro, oto log: http://wklej.org/id/231878/?zawin=1

Dodane 12.12.2009 (So) 0:07

Mógłby go ktoś sprawdzić?