Błąd odczytu dysku Barracuda 7200,7 80GB

Problem polega na tym ,że ostatnio siostrze spalił się zasilacz .Od tamtej pory mimo wymiany na nowy, dysk twardy nie działa.Kiedy podłączyłem go do swojego komp.wyświetla się BŁAD ODCZYTU DYSKU. W ustawieniach BIOS jest jednak widoczny:

IDE CHANEL 0 MASTER (AUTO)

CYLINDER 38308

HEAD 16

PRECOMP 0

LANDING ZONE 38307

SECTOR 255

:?: Pytanie ,czy mogę coś zrobić z tym ,może LOW FORMAT.

POZDRAWIAM.

Hej,

Bardzo prawdopodobne, że dysk otrzymał zbyt wysokie napięcie i uszkodzone zostały elementy mechaniczne dysku - na przykład odpowiadające za ruch talerzy i głowicy magnetycznej. Potwierdzałoby to obraz sytuacji - że dysk widoczny jest w BIOS’ie, ale nie jest możliwy jego odczyt. Formatowanie niskopoziomowe?? Dlaczego nie?? :slight_smile: Jeśli uda się je przeprowadzić, to znaczy, że mechanicznie dysk powinien być OK - jeśli nie, prawdopodobnie nadaje się tylko na złom…

Pozdrawiam,

Dimatheus

ja używałem też barracudy 7200 80 gb i mi się spalił… straciłem wszystkie dane. od tamtej pory korzystam z F-Secure Online Backup. wszystkei pliki mam skopiowane na dysk sieciowy i mam do nich dostęp z przeglądarki. bardzo polecam na przyszłość. a ty spróbuj zrobić low format, a jak nie to może uda ci się kupić taki sam dysk w necie i podmienić uszkodzone elementy. ale z tym udaj się do specjalisty :wink:

WSZYSTKO GRA ZROBIŁEM FORMAT i działa póżniej partycje ,xp windows instalacja.koniec.

Hej,

Czyli wskazywałoby na jakieś zablokowanie się dysku. :slight_smile: A skoro działa, to sprawdź przy pomocy na przykładu programu HD Tune 2.55 jaka jest kondycja S.M.A.R.T dysku twardego - na wypadek, gdyby miał w pewnym momencie przestać działać całkowicie…

Pozdrawiam,

Dimatheus

DZIĘKI .