Błąd pamięci RAM

Ostatnio postanowiłem sprawdzić kupioną 4 miesiące temu kostke ramu Goodram GR800D264L5/2G, DDR2, 2GB, DDR2-800 (400 MHz). Sprawdziłem ją programem Memtest86 i wykazało jakiś błąd. Nie wiem co zrobić ponieważ błąd moze (chyba) być spowodowany przez niekompatybilność płyty głównej z tą pamięcią lub tym że pamięć od początku była trefna. Naszczęście mam paragon więc mogę ją zwrócić. Oto kilka zdjęć z testu:

sc4d.th.jpg sc3k.th.jpg sc2s.th.jpg sc1tka.th.jpg

Bym zapomniał moja płyta główna to Asus P5LP-LE (Leonite2) (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN, IEEE-1394). Teraz nasuwają się dwa pytania: Czy mogę zwrócić to do sklepu? i Jaką pamięć RAM kupić lub na jaką wymienić aby uniknąć tego typu problemów?

wg mnie to nie najlepiej to wygląda…

masz ustawienia poniżej nominalnych… a sypie błędami

możesz jeszcze spróbować podnieśc trochę napięcie i zapuścić test, ale i tak chyba będzie zwrot.

Napięcie to raczej pudło, ponieważ gdy montuje 3 kostki ramu ( 512+ 512 + 1024) wszystko działa bezproblemowo. Więc zwracać do sklepu z powodu wady zakupionego sprzętu?

Pamiątki mogą być sprawne, ale nie chcą działać w komplecie (może ten typ mobo tak ma?).

Sprawdź najpierw po 1 DIMM-ie, a potem różne ich kombinacjach i to w różnych slotach.

No i poluzuj jeszcze ustawienia pamiątek.

Trochę czasu Ci to zeżre…

Wybór innych kości jest szeroki (tylko ta kasa…): Patriot, OCZ, Corsair, Kingston.

Kup raczej 2 DIMM-y, żeby działały dwukanałowo - zawsze to drobny zysk z niczego.

Powodzenia!

:mrgreen:

Sprawdziłem to w każdej możliwej kombinacji lecz nic nie pomogło ( wiedziałem od początku że nie pomoże ponieważ gdy włożyłem tylko tą trefną kostkę pojawił się w Memteście błąd zaledwię po 7% testu)

A pojedyńczo ?

Zacznij od tej nowej trefnej - jak się sypnie to reklamacja.

Od tego trzeba zacząć.:mrgreen:

Pojedyńczo też sprawdzałem i error przy 7% ( od tego właśnie zaczynałem :smiley: ) Screeny były robione gdy sprawdzałem tylko tą pamieć.

skoro w żadnym ustawieniu nie działa, to wygląda to raczej na błąd w samej kości, może rzeczywiście kupiłeś taką ‘posypaną’ (rozumiem, że przez 4 miesiące jej nie używałeś?)

co do zwrotów, to wiem, że część sklepów robi ogromne problemy, ale spróbuj

Przez 4 miesiące leżała sobie w pudełku. No dobra czyli jeden problem z głowy. Kość idzie do reklamacji. Jaką kość teraz kupic/wymienić?

Na pierwszej fotce masz 2047 MB, ale ja mam kiepski wzrok…

Wybór innych kości jest szeroki (tylko ta kasa…): Patriot, OCZ, Corsair, Kingston.

Kup raczej 2 DIMM-y, żeby działały dwukanałowo - zawsze to drobny zysk z niczego.

:mrgreen:

Chodzi mi oto żeby dokupić 2gb ramu do tego co już mam czyli 2x 512 i 1gb. Jest to możliwe z tą płytą główną?

Masz mobo z i945 - sprawdź w instrukcji mobo czy ona w ogóle obsługuje kostki 2GB.

Zresztą na stronie Asus-a możesz obejrzeć referencyjne pamiątki.

Kombinacja kostek 512, 1024 i 2048 nie zawsze chce działać…

Został Ci jeszcze ewentualny upgrade BIOS-u (chyba że już go zrobiłeś).

Nie lepiej bezstresowo kupić 2x2GB - o ile mobo obsługuje?

Spoko. Powiedz jeszcze jak sprawdzić czy płyta obsługuje te kostki.

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu … c=en&lc=en

Na tej stronie pisze, że to płyta HP a nie Asusa i obsługuje max 4GB RAM-u.

Search na stronie Asus Global nie ma informacji o takiej płycie.

Pozostało Ci zagulgotać i przegryzać się przez ileś tam site-ów.

Z tego co tam widze to nie ma żadnych innych ograniczeń co do wielkośći kostki. Czyli mogę spokojnie kupywać 2gb w jednej kostce?

Jednoznacznie nie pisze - przynajmniej ja nie znalazłem.

Płyta ma 4 sloty pod pamiątki (4x1GB=4GB), więc nie ma gwarancji, że obsługuje kości po 2GB.

Chyba musisz sprawdzić sam albo skontaktuj się z serwisem HP - może łaskawie Ci odpowiedzą.:mrgreen:

Zajadę do sklepu może tam będą coś na ten tamat wiedzieli. Dzieki za pomoc.