Błąd podczas instalacji Ubuntu 10.04 Lamparcik

Na wstępie zaznaczam, że to moje początki z jakimkolwiek Linuxem. Do tej pory praktykowałem na VirtualBox ale mnie za często denerwował i chciałem zainstalować na partycji. Utworzyłem sobie 30GB, wszystko ładnie pięknie. Puszczam instalacje z płytki i oto efekt:

zrzutekranuru.th.png

Płyta jest dobra, skopiowało mi wszystko na dysk. Robiłem też test pamięci i nic nie wykazało. Ma ktoś pomysł czym to może być spowodowane? Wcześniej próbowałem z pendrive ale nie znajduje mi go w biosie bądź jest ukryty pod dziwną nazwą.

Przy opcjach startowych obrazu live-cd jest opcja “Testuj nośnik”. Jak system mógł skopiować wszyskie pliki na dysk, skoro po blędzie raczej nie będzie postępu instalacji. Co się dzieje po kliknięciu OK na ekranie tego błędu?

Najlepiej nagraj obraz jeszcze raz na jakąś płytę CD/DVD-RW z minimalną prędkością. Nie wiem skąd ściągałeś obraz systemu, spróbuj np. z linka Torrent, albo innego FTP.

Skopiowałem pliki będąc na Windows. Po kliknięciu OK instalacja się kończy. Ściągałem z polskiej strony ubuntu.pl

Poprostu skopiowałeś? Kopiuj wklej lub przenieś? Trzeba iso wypalić programem jak Nero burn…

Skoro instalator/system live mu ruszył, to musiał wypalić obraz na płytce.

Radziłbym sprawdzić sumy kontrolne, ale nie ściągniętego obrazu, a nośnika. Może być winna nagrywarka lub program do wypalania płyt. Czytnik też może mieć problemy.

Problem widocznie leżał po stronie wersji 10.04. Wysmażyłem płytkę z wersją 9.04 i zainstalował się bez problemu. Teraz tylko update i elegancko działa. Sprawe uważam za zamkniętą.

Dodam tylko, że Ubuntu nie jest dystrybucją ciągłą, czyli tzw. “rolling distro” i upgrade z podmianą repozytroriów może się zakończyć “nie wstaniem” systemu …