Błąd podczas korzystania z napędu ?!

(Kuklinowski) #1

Witam, mam problem czasem gdy włączam komputer i w napedzie jest płytka pojawia sie pewien błąd ( czasem dzieje sie tak gdy dopiero po włączeniu wkładam płytke do napędu ) komputer jakby sie "zacinał" widać to gdy poruszam kursorem po ekranie dodatkowo wszystkie dzwięki (muzyka oraz cokolwiek co leci z głosnika ) są jakby uszkodzone. czy to jest spowodowane uszkodzeniem cd romu ?? czy czyms innym

(Cosik Ktosik) #2

Następnym razem, gdy pojawi się ten błąd to zrób zrzut tego okna lub spisz komunikat i podaj go na forum.

Sprawdzałeś komputer na obecność wirusów?

Podaj logi z programów HijackThis oraz Combofix :arrow: viewtopic.php?f=16&t=36654

Logi wklejasz na http://wklej.eu lub na http://wklej.org, a w poście dajesz tylko link do nich.

(Seba86mu) #3

Podaj treść tego błędu.

Sprawdź, czy masz włączone DMA (wejdź w "Menadżer Urządzeń" -> rozwiń "Kontrolery IDE ATA/ATAPI" -> na Podstawowym i Pomocniczym kanale IDE wybierz "Właściwości" -> Ustawienia Zaawansowane -> sprawdź, czy jest ustawione "DMA jeśli dostępne". Jeżeli nie, to ustaw.

(Kuklinowski) #4

nie pojawia sie zadne okno z błędem ! poprostu włanczam kompa a tu zacina myszka nie ma dzwieków itd a wirusów chyba nie mam bo zrobiłem format i sprawdzałem dodatkowo anty wirem

(Seba86mu) #5

Czy dysk twardy i napęd optyczny podłączone masz do tej samej taśmy IDE ? Jeżeli tak, to właśnie takie zestawienie może być przyczyną problemu.

Dyski twarde i napędy optyczne powinny być łączone z płytą główną osobnymi taśmami IDE.

(Kuklinowski) #6

tasma jest podczepiona do napedu potem idzie dalej do twardego a potem do płyty wiec chyba ta sama ale ja tak miałem od początku. ostatnio komputer mi sie psuł ale to było spowodowane uszkodzeniem ramu i zaniosłem do serwisu zeby mi wymienili gdy miałem juz kompa w domu zauwazyłem po pewnym czasie ze pojawia m sie ten bląd sformatowałem kompa ale dalej to miałem skojazylem ze dzieje sie tak zawsze gdy jest napęd w uzuciu

(Seba86mu) #7

To niedobrze.

Kup drugą taśmę IDE 80-żyłową (koszt to ok. 5 zł. w sklepie komputerowym).

Rozumiem, że teraz dysk twardy podłączony masz do środkowej wtyczki taśmy IDE ?

Jeżeli tak, to odepnij napęd od tej taśmy, a dysk twardy podłącz do ostatniej wtyczki taśmy, tak żeby środkowa wtyczka wolna. Dysk twardy ustaw zworką jako MASTER (MA).

Schemat:

Płyta główna--------------------(wolna wtyczka)--------------------(dysk twardy MASTER)

Do drugiej taśmy IDE podłączysz napęd optyczny. Podłączysz go do ostatniej wtyczki taśmy i ustawisz zworką jako MASTER (MA). Środkowa wtyczka taśmy pozostanie wolna.

Schemat:

Płyta główna--------------------(wolna wtyczka)--------------------(napęd optyczny MASTER)

W ten oto sposób wygląda prawidłowe podłączenie urządzeń interfejsu IDE ATA (dyski twarde na osobnej taśmie, napędy optyczne na osobnej taśmie).

Podłączenie, które masz obecnie może powodować właśnie takie problemy, jakie występują u Ciebie, poza tym obniżenie wydajności dysku twardego.

(Kuklinowski) #8

byłem tez spytac sie w serwisie powiedział mi facet ze to moze byc uszkodzony napend płyta glówna albo zasilacz

(Seba86mu) #9

Najpierw spróbuj zrobić tak, jak napisałem w poprzednim poście, a dopiero później będziemy się martwić jeżeli nie będzie efektu :wink:

Spróbuj też (jeżeli po powyższych zabiegach nie będzie efektu) zaktualizować Firmware napędu -> KLIK.

(Cosik Ktosik) #10

Jeżeli uszkodzona jest płyta lub taśma, a napęd jest podpięty razem z dyskiem, to fakt ten powinien zostać odnotowany w SMART dysku. Podaj więc, najpierw przed rozdzieleniem dysku i napędu, odczyt danych SMART dysku z programu HD Tune, zakładka Health.

(Kuklinowski) #11

ok tylko zastanawia mnie jedno skoro od ponad 4 lat miałem tak podpiety napend i twardego czemu wtedy było ok ?!