Błąd przy formacie starego windowsa

(Spinio09) #1

Witam. Kumpel ma taki problem. Miał starego windowsa na dysku c i zrobił formata d i na d zainstalował nowego windowsa. Jak loguje sie system są 2 do wyboru ale ten z c nie działa. Nie można go ręcznie usunąć bo pisze odmowa dostępu a jak robi ppm -> formatuj to pisze że nie można dokończyć formatowania. 1.5 GB ma zajęte przez tego starego i zepsutego windowsa a 1.5 GB na jego 20 GB dysk to dużo. Co zrobić żeby usunąć tego starego windowsa ? Jak zrobie formatowanie z płyty to automatycznie po formacie instaluje się windows a nie chce mieć 2.

Pytanie od siebie:

• jak zrobić żeby przy włożeniu jakiejkolwiek płyty pojawiło się okienko autoodtwarzania ?

• czy jest duża różnica między ramami 333 a 400 ?

(adam749) #2

Ja bym sformatował ją z płyty, a jak zacznie kopiować pliki to bym kompa zresetował i tylko by trzeba wywalić te kilka plików z dysku C:. Robiłem tak i to skutkuje. Możesz jeszcze z dyskietki startowej sformatować.

(Kolmar) #3

Blastoise , możesz sformatować partycję za pomocą np. gparted lub jakiegokolwiek innego.

Jeszcze jedno, jeżeli z poziomu drugiego windowsa formatujesz i otrzymałeś taki komunikat (j.w. podałeś) to znaczy, że na tej konkretnej partycji, którą próbujesz formatować mogą być pliki systemowe lub inne, które są związane z macieżystym systemem (ten który obecnie jest uruchomiony).

(Cosik Ktosik) #4

Jeżeli sformatujesz C, to windows nie ruszy (żaden). Pozbędziesz się bootloadera, pliku boot.ini itp.

Co do naprawy autoodtwarzania: Klik

(Kolmar) #5

Bzdura, mam windowsa XP na trzeciej partycji (sda3, przypisana litera dysku to E) i jakoś chodzi, cud ?

(Cosik Ktosik) #6

Jeżeli został zainstalowany system na C (xp) i z tej partycji wszystko startuje oraz zainstalowano system na D (drugi XP), to po formatowaniu C otrzymasz komunikat Brak pliku NTLDR + naciśnij Ctrl+Alt+Del. Plik boot.ini także znajduje się na partycji C. Ja nie mówię o tym, że na dysku E nie można mieć systemu. Ja mówię, że unieruchomisz system formatując pierwszą partycję.

(Kolmar) #7

cosik_ktosik , ja również mówie o tym samym, a to że mnie źle rozumiesz to już nie moja wina.

(Spinio09) #8

Ale ja u siebie zrobiłem tak że sformatowałem 2 dyski i na c jest windows a u kumpla jest tak że który formatuje to na nim się instaluje windows...

co z tymi ramami ?

(Kolmar) #9