Blad przy instalacji ubuntu 11.04

(Mayerproject) #1

Witam,

Z gory przepraszam za brak polskich znakow, ale nie wiem gdzie to na tym systemie ustawic :stuck_out_tongue:

Chce zainstalowac UBUNTU 11.04. Dochodze do momentu wyboru partycji. Przed instalacja na windowsie zrobilem partycje na ktorej bedzie linux. No i chce zainstalowac ten system i mi wywala blad:

Kilka razy pracowalem na LINUX MINT ale na komputerze znajomej. Teraz chce zainstalowac UBUNTU Na moim laptopie i nie wiem jak. Zawsze wywala mi ten blad.

Prosze o odpowiedz.

(sir_lucjan) #2

Na moje oko, Linux na NTFS nie p贸jdzie.... :wink:

Daj ext4 i b臋dzie dzia艂a艂o.

(Mayerproject) #3

Klikalem tak jak widac na screenie, i dalej to samo:

(sir_lucjan) #4

Punkt montowania daj na /

(marcin82) #5

No i jeszcze takie jedno ma艂e pytanie - ile pami臋ci RAM ma ten laptop?

(Dvdk15) #6

ej zaraz.. Po co Ci 7gb na /boot? Dodatkowo nie widz臋 partycji / czyli katalogu g艂贸wnego, ani swampu (Je偶eli masz wystarczaj膮co du偶o pami臋ci to nie musisz z niego korzysta膰).

ed: poczytaj : http://gorzow-wlkp.pl/linux/podzialdysku.php i http://jakilinux.org/pierwsze-kroki/sys ... e-i-dyski/

(Mayerproject) #7

Po zmianie na ''/'' wyskakuje takie cos, nie wiem o co chodzi :wink:

RAM 2GB, procesor 1.9 AMD DUAL CORE, DYSK HDD 160GB

(sir_lucjan) #8

No to dajesz SWAP i po problemie.

(marcin82) #9

Dobra, napisz dok艂adnie, kt贸re partycje chcesz przeznaczy膰 na linuksa i co znajduje si臋 na ka偶dej z nich obecnie. Narazie nic nie r贸b. Napisz ile laptop posiada pami臋ci RAM?

(Mayerproject) #10

Zielony jestem w sprawach linuxa - CO TO SWAP ? :wink:

(sir_lucjan) #11

To, czego ci brakuje - przestrze艅 wymiany.

(Mayerproject) #12

RAM 2GB.

Chce zainstalowac na /dev/sda2 - partycja ~7gb. Nie powinno niby nic na niej byc, ale nie wiem skoro pokazuje ze jest ~3gb zajete..

Nie znam sie totalnie nic na linuxie, wiec prosze o pomoc.. :wink:

(sir_lucjan) #13

艢miem twierdzi膰, 偶e te 7 gb to troch臋 za ma艂o.

System plik贸w bl. 1M B u偶yte dost臋pne %u偶. zamont. na

/dev/sda2 20158M 3644M 15491M 20% /

/dev/sda1 246835M 9239M 237596M 4% /mnt/windows

/dev/sda3 200494M 5871M 184439M 4% /home

Ja mam mniej wi臋cej tak :slight_smile:

(Mayerproject) #14

7GB malo.. Ale juz wiecej dac nie moge, potrzebuje miec na winde duzo pamieci bo na niej glownie pracuje. LIinux ma byc do zapoznania sie z systemem i ew. zmiany w przyszlosci :wink:

Co ma teraz zrobic? Kliknac dalej, czy cos zmienic jeszcze?

(marcin82) #15

Uruchom Windows. Wykonaj defragmentacj臋 wszystkich pozosta艂ych partycji Windowsa, sprawd藕 co masz na /dev/sda3. Nast臋pnie z poziomu live-cd linuksa uruchom GParted. Po uprzednim upewnieniu si臋, 偶e s膮 puste usu艅 partycje /dev/sda2 oraz /dev/sda3 => Zastosuj. Nast臋pnie utw贸rz now膮 partycj臋 rozszerzon膮 => Zastosuj. W jej obr臋bie utw贸rz dwie partycje logiczne:

• partycj臋 SWAP ( 512 MB) -> system plik贸w linux-swap => Zastosuj

• partycj臋 w systemie plik贸w ext4 -> reszta wolnego miejsca (z tego wydzielonego) => Zastosuj.

=================

Podczas instalacji dla partycji /etx4 wska偶esz punkt montowania => / ; a dla partycji 512 MB (swap) wska偶esz punkt montowania => swap.

=================

Je艣li nie mo偶esz usun膮膰 ostatniej partycji NTFS z powodu braku miejsca, nie tw贸rz swap, instaluj tak jak jest ...

(Mayerproject) #16

Nie moge tak zrobic, bo na sda3 mam RECOVERY Windowsa .

(marcin82) #17

Dobra, zostaw w takim razie /dev/sda3 w 艣wi臋tym spokoju. Moja ostateczna koncepcja jest taka, 偶eby partycja systemowa linuksa, czyli " / " by艂a wielko艣ci conajmniej 10 GB a partycja swap wielko艣ci 512 MB. W tym celu z poziomu Windows, narz臋dziami dla Windows (bo tak chyba tworzy艂e艣 te partycje NTFS) wydziel sobie z partycji /dev/sda1 jeszcze przynajmniej 3,5 GB wolnego miejsca (obszar niepodzielony). Potem z poziomu Ubuntu live-cd usu艅 /dev/sda2 => Zastosuj. Powstanie 艂膮czne miejsce niepodzielone na partycje o wielko艣ci 3,5 GB + 7,3 GB i wtedy utw贸rz partycj臋 rozszerzon膮, a w jej obr臋bie utw贸rz dwie partycje logiczne tak jak pisa艂em w jednym z poprzednich post贸w (512 MB na swap, reszta na /). Linuks zainstalowany na partycji wielko艣ci 7,3 GB bez /home i /swap do艣膰 szybko si臋 zapcha przy pierwszej lepszej aktualizacji i mo偶e dzia艂a膰 niesprawnie.

(Mayerproject) #18

Zainstalowa艂em normalnie tak jak mia艂em wcze艣niej napisane - na "/" przy normalnej 7GB partycji sda2. Wyskoczy艂 b艂膮d podczas instalacji:

Mo偶e mi kto艣 napisa膰 co teraz zrobi膰?

(marcin82) #19

Zacytuj komunikat, kt贸ry zobaczysz po rozwini臋ciu okienka "Error Details".

(dragonn) #20

Albo u偶yj WUBI, dzi臋ki niemu zainstalujesz ubuntu na partycji Windows, bez kasowanie jej zawarto艣ci i usuwania Win-a. Na pocz膮tku na zapoznanie jest to 艣wietne rozwi膮zanie.