Błąd przy większej ilości ramu

Dokupiłem ostatnio do 2GB identyczne koski ramu do komputera Geil DDR2 2x1GB PC5300. Po wsunięciu ich w wolne porty windows startuje ale gdy ma się wyświetlić pulpit coś raz zasyczy i wyskakuje mi taki komunikat na ekranie http://woto.wrzuta.pl/obraz/59mnsJ5k4Xp/schowek01

i komputer się restartuje i tak wkółko. Kości są sprawne bo włożyłem tą nową w miejsce starej i działało wszystko normalnie. Od czego zacząć poszukiwania problemu. Płyta główna to Asus P5LD2 SE, procesor C2Duo 4300 system windows 7 home

Przede wszystkim rundka memtestem, potem skasowanie ustawień CMOS w płycie głównej, jak to nie pomoże to manualne ustawienie parametrów kości.

Zwiększ timingi.

Przeczyść dokładnie wolne sloty. Były nieużywane i pewnie wdał się tam kurz i powoduje takie efekty, a ten pierwszy działa bo był zajęty i kurz się do niego nie dostał:) Timingi powinny być ok, tym bardziej że napisał

.

usunięcie karty dźwiękowej rozwiązało problem hmm, dziękuje za wszystkie podpowiedzi.

Pamięci mogą mieć inne SPD, BIOS zmienia timingi na inne przy wkładaniu drugiej kości, etc etc. etc. :slight_smile: To nie jest tak, że BIOS wszystko zawsze robi z automatu najlepiej. Jak są jakiejś problemy to znaczy że czegoś nie zrobił automatycznie.

Dość interesujące… A po wyjęciu pamięci i włożeniu z powrotem karty dźwiękowej pojawia się problem czy już nie? Może podczas wkładania ramu wysunąłeś dźwiękówkę? :slight_smile:

Jak są włożone tylko dwie kości to karta dźwiękowa nie przeszkadza, ale jak dołożę jedną lub dwie to się wywala. Włożyłem kartę w inny slot na płycie, i wystartował normalnie, pokazał się pulpit ale za chwilę wywaliło błąd.

Jaki masz zasilacz? Na pewno ma stabilne napięcia? KArtę dźwiękową możesz przetestować u kogoś innego?

podaj konfiguracje swojego komputera włącznie z zasilaczem

Proponuję podnieść lekko VNB.

Tymczasowo odradzam i cały czas czekam na konfiguracje i model zasilacza.