Błąd sygnatury w Grub 2 dla Window 7 loader (Ubuntu 9.10)

Witam

Zanstalowałem Ubuntu 9.10 x64 , następnie Windows 7 Home Premium x64

Odzyskałem dostęp do Ubuntu (. Straciłem dostęp do Windows’a.

Poniżej zamieszczam screeny z błędem i załączam pliki z poleceniami, które wpisałem w terminalu.

Zamieszczam logi z poleceń w archiwum zip

proszę o pomoc.

Mam w Menu GRUB2 Windows 7 (Loader) ale po wybraniu tej opcji mam błąd invalid signature .

Proszę o pomoc. :frowning:

załączam:

fademind-grub.zip - pliki zawierające informacje z konsoli i z polecenia

sudo bash ~/Pulpit/boot_info_script*.sh

Screen z GParted[d41d8d8bd2636e7cc3b4ecaa83034b18.jpg

http://hotfile.com/dl/27453306/b479189/fademind-grub.zip.html

zdjęcie błędu:

d41d8aa3215b87e3db584315f3b6be89.jpg

d41d888865929cfdae194487d31ceb31.jpg

](http://www.fototube.pl/obraz,1.jpg-589837.html)

Z tego co widzę to masz 2 Gruby zainstalowane i Ubuntu się widocznie sprzeciwił, Debian na szczęście podczas instalacji Grub2 usuwa Gruba.

W menu.lst powinieneś mieć taki wpis:

title Windows Vista (loader)

rootnoverify	(hd1,2)

makeactive

chainloader	+1

Ale skoro Ubuntu używa domyślnie Grub2 to w grub.cfg powinno być:

menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sdb3)" {

        set root (hd1,3)

	chainloader +1

}

Wcześniej jednak usuń starą wersję Gruba i wykonaj:

sudo update-grub2

I dowiedz się czemu na sdb3 GParted nie pokazuje wykorzystanego miejsca, być może błąd podczas montowania. Na sda4 masz partycję szyfrowaną czy ntfs? Jeśli ntfs to jest prawdopodobnie uszkodzony system plików.

Pozdrawiam!

@ roobal

Nieprzydzielone miejsce to po prostu nie przydzielone miejsce :slight_smile:

w konsoli wpisałem tylko:

sudo grub-mkdevicemap

sudo update-grub

i wszystko ok :lol:

Windows i Ubuntu ładują się niezależnie od siebie .

Po prostu problem polegał na tym, że nie zmapowałem dysków i GRUB nie wiedział gdzie jest Windows Loader. Jestem początkującym userem Ubuntu ale z pomocą informacji z for internetowych dałem radę .

@ roobal dziękuję za takie wskazówki przydadzą się w awaryjnej sytuacji :lol:

Temat zamknięty :smiley:

Dodane 06.02.2010 (So) 23:30

Mam jeszcze pytanie :lol:

jak mogę usunąć bezpiecznie niepotrzebne i zdublowane wpisy w grub2 ??

d41d888865929cfdae194487d31ceb31.jpg

W grub.cfg powinny być. IMO w grub2 strasznie pokombinowali z tymi plikami konfiguracyjnymi.

Jeśli wszystko działa ci prawidłowo na zaktualizowanym jądrze (2.6.31-19), to po usunięciu poprzedniej wersji jądra (2.6.31-14) wpisy powinny być skasowane automatycznie.

Tak jest przynajmniej w Debianie.

Usuń starsze wersje jądra Linux poleceniem:

sudo apt-get remove linux-image-2.6.31-14-generic

Grub powinien aktualizować listę, jakby tego nie zrobił to możesz zrobić to ręcznie poleceniem:

sudo update-grub

lub dla Grub2

sudo update-grube2

Gdyby na dysku zostały jeszcze nagłówki jądra w /usr/src to je też usuń, żeby niepotrzebnie nie zawalały dysku :slight_smile: Zrobisz to poleceniem

sudo apt-get remove linux-headers-2.6.31-14

Nie ma sprawy :slight_smile:

Pozdrawiam!

Nie usuwam tych wpisów, bo nigdy nie wiadomo kiedy się przydadzą , ale dzięki za info :wink:

Czytałem , że po aktualizacji kernela w Ubuntu, można stracić dostęp do Windowsa. Co w takim wypadku zrobić by przywrócić wpis w GRUB2 i czy można jakimś programem zrobić backup ustawień GRUB2 ??

Jaki program stworzy obraz całego dysku, gdzie są partycje Ext4 i NTFS ??

wiem, że to już na inny temat ale nie chcę zakładać nowego wątku

Zwyczajnie zrób sobie kopie konfiguracji GRUB-a.

Gdybyś stracił dostęp do Windows, to robisz oddzielną kopię nowej konfiguracji(/boot/grub_coś_), a następnie wgrywasz starszą. Nie powinno być z tym problemów, gdyż Ubuntu od bardzo starych wydań nie usuwa od razu starszego jądra. Na sam koniec podajesz nam różnicę w konfiguracji obu wersji(poczytaj nieco o Diff, a w szczególności o przełącznikach -U, -r).

Nie zapomnij jednak, by po każdej udanej aktualizacji jądra(Win7 się uruchamia), aktualizować też kopię zapasową.

Najbardziej łopatologiczne sposoby działają.

Nie odsyłałbym Cię do manuala diff-a, gdyby nie fakt, że sam sobie potrafisz znaleźć odpowiedź.

A na przykład CloneZilla, więcej na ten temat do poczytania tutaj :arrow: tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html :slight_smile:

Pozdrawiam!