Błędy biosu, brak jakichkolwiek reakcji komputera


(Kuba11100) #1

Witam.

Mam problem z włączaniem komputera - przestaje on reagować na jakiekolwiek sygnały już od samego włączenia.

Wszystko się zaczęło od nagłego zawieszenia się systemu - obraz zamarzł, nie można było nic zrobić. Po twardym resecie zamiast zwykłych komunikatów BIOS-u zobaczyłem to: http://pages.sbcglobal.net/jefn/bootblock.jpg , po czym również nic nie można było zrobić.

Zresetowałem ustawienia BIOS-u przez przestawienie zworki na płycie głównej. Początkowo wydawało się, że wszystko wróciło do normy - można było nawet dostać się do konfiguracji BIOS-u, ale po minucie sytuacja się powtórzyła - obraz zamarzł, brak reakcji na wciskanie klawiszy. Po resecie było już tylko gorzej - żadnych BootBlocków i innych komunikatów - czarny ekran, monitor zostaje w trybie oszczędzania energii. Przy niektórych próbach włączenia było słychać ciągły, niski ton z wbudowanego głośniczka, czasami też komputer zachowywał się tak, jakby się resetował co 5-10 sekund (aktywność napędów CD).

Co może być tego przyczyną? Uszkodzony BIOS, inny podzespół?

Płyta główna to Albatron PX848 Like.


(system) #2

ten screen wskazuje na problem z dyskiem , spróbuj może odpalić kompa po odłączeniu dysku


(Kuba11100) #3

To nie wina dysku, po pierwszym przestawieniu zworki BIOS wstawał zarówno z podłączonym dyskiem, jak i po jego odłączeniu.

//edit: już jakiś czas temu sam dotarłem do przyczyny, ale pomyślałem, że ewentualnym szukającym się przyda:

Winna była płyta główna, która postanowiła nagle zakończyć swój żywot. Podobny los spotkał wkrótce kolejną, tyle że tu działo się to stopniowo - najpierw komputer się zawieszał, potem zwykły reset przestawał wystarczać i trzeba było poruszać kablami lub radiatorem procesora żeby wystartował.

Reszta podzespołów była sprawna.

Więc jeśli ktoś ma podobny problem, powinien powoli myśleć o wymianie płyty głównej (lub całego sprzętu, w zależności, co się bardziej opłaca :wink: ).