Błędy podczas uruchamiania Kubuntu - acer 5220


(Pawu S) #1

też mam acera extensa 5220 i mam bardzo podobny problem

kubuntu zainstalowało się normalnie ale podczas uruchomienia wyskakuje:

i.t.d. tylko te pierwsze literki się zmieniają a sam system w ogóle się nie uruchamia

wszędzie gdzie szukałem tego komunikatu o błędach pisali coś o modemie. ale jak próbowałem uruchomić z liveCD to jak miało się uruchomić to napisało coś o środowisku graficznym.

a i proszę o niepisanie "zrób coś tam" bo to "mój pierwszy raz"


(Kaka') #2

Pawu , na przyszłość proszę nie podczepiać się pod tematy innych userów. Twój post wydzielam do nowego tematu.


(Rkolodziejak) #3

Krótkie to nie będzie...

Jak nie za bardzo kumasz linuxa to możesz sobie nie poradzić, ale walcz do końca :slight_smile: Błąd ten oznacza brak sterownika do karty Wlan w twoim laptopie. Niestety z chipsetami Broadcom bywają problemy i często okazuje się, że nawet zainstalowany sterownik nie będzie działał poprawnie. Mało tego, sterownik do chipsetu 43xx jest wkompilowany w kernel od wersji 2.6.17-rc2.

Poniższy opis staje sie użyteczny jeśli nie masz środowiska graficznego. System się nie uruchamia ale linia komend jest dostępna (lub też uruchamiasz system w trybie recovery). Biorę też pod uwagę, że masz dostęp do internetu - działający i używasz kubuntu 7.10.

Po pierwsze spróbuj doinstalować najpierw pakiet acer-acpi. W tym celu musisz znaleźć plik /etc/apt/sources.list i dodać wpisy:

deb http://www.mumblyworld.info/ubuntu gutsy main

deb-src http://www.mumblyworld.info/ubuntu gutsy main

Następnie zdobyć klucz:

wget http://www.mumblyworld.info/ubuntu/depot.key -O- | sudo apt-key add -

a potem już tylko

sudo apt-get update

sudo apt-get install acer-acpi

To powinno pomóc. Dalszy opis jest istotny, jeśli pierwszy nie spowoduje poprawnego uruchomienia. Możesz spróbować załadować moduł sterownika

sudo modprobe bcm43xx

Następnie użyć dmesg w celu sprawdzenia czy sterownik zainstalował się poprawnie. Jeżeli dalej będzie źle wtedy zainteresuj się narzędziem bcm43xx-fwcutter http://bcm43xx.berlios.de/Jeśli chodzi o *buntu pakiet jest dostępny w repozytoriach Universe, wystarczy:

sudo apt-get update

sudo apt-get install bcm43xx-fwcutter

sudo /usr/share/bcm43xx-fwcutter/install_bcm43xx_firmware.sh

Oczywiście aby to wykonać musisz mieć dostęp do internetu, jeśli korzystasz w wlan wtedy masz problem :? Dziwi mnie jednak dlaczego system się nie uruchamia. Powinien normalnie ruszyć i wtedy sprawa jest znacznie prostsza. Jeżeli masz już środowisko graficzne wtedy wystarczy zainstalować i uruchomić menedżer sterowników własnościowych

sudo apt-get install restricted-manager-kde #pisałeś, że masz Kubuntu więc to jest pakiet dla KDE

Następnie uruchamiasz go normalnie z menu i tam właśnie powinien pojawić się sterownik bcm43xx - będzie oznaczony jako nie używany. Wystarczy go włączyć i po sprawie (musisz mieć neta żeby sobie system dociągnął potrzebne pakiety)

Tu masz pomocne źródło ... 43xx/Gutsy](https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/bcm43xx/Gutsy)