Błędy Prime95 - oc AthlonXP Barton 2500+@3200+

Jest tego całkiem sporo. Generalnie jest to ilość cykli zegarowych określających częstotliwość wybrania adresu wiersza i kolumny w tablicy pamięci.

A ja podejrzewam, że to może być problem CPU - czyli jakaś seria nie/źle podkręcalna lub końcówka serii - trzeba by było sprawdzić na takim CPU który na innej płycie spokojnie pracuje podkręcony i bez błędów.

Do poczytania.

http://www.frazpc.pl/artykuly/163/AMD/Athlon/XP/2500+

JNJN - owszem i ja tak myślę. Ale procesor został zakupiony na allegro jako 2500+, a na tych ustawieniach jest stabilny, a Prime95 nie pokazuje po 4h błędów, bo i SuperPI kończy test przy ustawieniu 16M. Więc nie mam nawet podstaw do reklamowania.

Musiałbym dostać taką samą sztukę i sprawdzić, a nikt ze znajomych nie dysponuje takim. Druga opcja to sprzedać i zakupić inną, sprawdzoną sztukę, która pracowała na 3200+ - ale tu już będę stratny i nie ma pewności, że nowe CPU będzie ok.


Zapytam jeszcze inaczej. Czy istnieje możliwość, że ten zasilacz (Chieftec GPS-400AA-101A 400W) nie wyrabia przy takiej konfiguracji:

Athlon XP 2500+ Barton

Abit NF7 v. 2.0

2x1GB Kingston PC3200 CL3

GF Ti 200 64MB 128 bit

LITE-ON CD-RW SOHR-5239V

LITE-ON DVDRW SOHW-1653S

WD 80GB WD800JB-00JJC0

Do tego 2x120mm wiatrak, cooler Zalmana na CPU, wiatraczek na GPU i karta sieciowa.

W perspektywie, jako ostatnie elementy ewentualnej rozbudowy jest wymiana karty graficznej na jakąś wydajniejszą, na którą dozbieram (i z pewnością po poczytaniu w sieci zapytam o model kiedyś), no i w poniedziałek w miejsce tego WD przywędruje dysk 320GB Seagate’a. Planuję ew. jeszcze wiatrak 120 z panelem, ale to kiedyś. To będzie na tyle, jeśli chodzi o tego kompa.

I tak sie zastanawiam - procesor po podkręceniu wstał bez zająknięcia na standardowym 1,65V (gdzie w sieci czytam, że czasami nie rusza w ogóle system, by po podniesieniu vcore do 1,7V wszystkie testy w Prime95 szły wzorcowo). Czy to, oprócz felernej sztuki CPU, nie może być podyktowane tym, że zasilacz w stresie sobie nie radzi (nie mam takiej wiedzy w tej dziedzinie - dlatego pytam)? Chociaż niby model dobry i marka uznana, jednak nie wyczytałem w sieci, żeby specjalnie ktoś się nim zachwycał albo polecał. No a w perspektywie zmiany sprzętu wolałbym mieć pewność - poradzi sobie, czy szukać czegoś innego.

Zasilacz powinien spokojnie dać sobie radę.

Ale sprawdź go pod obciążeniem:

viewtopic.php?t=9809