Blokowanie uruchamiania gier w Windows XP


(Pawbrotm) #1

Sytuacja jest taka. Otóż u nas w szkole w bibliotece są komputery "przeznaczone" do Internetu, ale niestety właściwie co przerwa przychodzą "bywalcy" z pendrivami i grają w jakieś gry (WoW, Diablo etc.). Wiele osób (nie tylko mnie) "trochę" to irytuje. Czy istnieje jakiś darmowy program (którego można używać również w szkole), który pozwoli zablokować uruchamianie tych wszystkich gier? Ewentualnie czy istnieje jakaś metoda na zablokowanie ich? System to oczywiście XP Professional.

Żeby nie było - to nie jest działanie na własną rękę - o wszystkim wie opiekun biblioteki, dostęp do konta administratora również jest możliwy.


(deFco247) #2

Może by nałożyć debugger w rejestrze?

post2167543.html#p2167543


(IrasB) #3

Jeśli to jest pracownia przyznana przez ministerstwo, powinien być zainstalowany program Windows Rights Management Services czy Tools albo jakoś tak, gdzie można wyłączyć m.in. używanie pendrive i wiele innych. Jest po angielsku ale łatwo sobie poradzić.

Swoją drogą opiekun pracowni powinien być przeszkolony w tym zakresie...


(Gardner) #4

Jest jakiś sposób na to, żeby wszelkiego rodzaju urządzenia podłączane na USB były niewykrywane. Jest to jakiś klucz w rejestrze. W każdym razie dokładnie nie pamiętam, ale to rozwiązuje problem z PenDriveami, a jeżeli trzeba będzie coś wrzucić, to się włącza obsługę USB, wrzutka na pamięć i wyłączanie obsługi USB.


(Kojot) #5

A może wystarczy nie pracować na koncie administratora tak, by zwykły użytkownik nie mógł instalować aplikacji?


(Pawbrotm) #6

Ale nie ma czegoś takiego - tam nie ma nawet antywirusa (!). Jutro jeszcze doinstaluję tam chociaż ten Microsoft Security Essentials - lepsze to niż nic, do tego IE7 (może uda mi się zainstalować ósemkę).

Jeśli chodzi o te Windows Rights... to są one darmowe do pobrania?

Jeśli nie to:

Co to za klucz? I czy to samo można zrobić ze stacją dysków (niektórzy nawet płyty przynoszą). Raz nawet próbowali jakąś grę instalować (piracką o zgrozo!). Na szczęście ograniczone konto ich zatrzymało.

Konta są ograniczone, ale oni przynoszą chyba jakieś przerobione wersje (portable) i uruchamiają z pendrivów.

-- Dodane 29.09.2009 (Wt) 21:45 --

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy Microsoft SteadyState również się przyda?


(Gardner) #7

Do blokowania i odblokowywania USB http://www.mydigitallife.info/2008/06/2 ... n-windows/ (mam nadzieję, że znasz angielski) lub to http://support.microsoft.com/kb/823732 (tutaj akurat po polsku).

A co do stacji CD... można przecież w zarządzaniu dyskami (PPM na Mój komputer -> Zarządzaj -> Zarządzanie dyskami) kliknąć PPM na napęd CD i wybrać opcję "Zmień literę dysku i ścieżki..." i usunąć literę napędu. W ten sposób raczej żaden program się nie uruchomi. Można także w Menadżerze urządzeń wyłączyć napęd optyczny (wyłączyć, nie odinstalować).


(Pawbrotm) #8

Dzięki za rady. Może w ten sposób uda się zatrzymać tych "graczy" - jeden przychodzi tylko po to, by włączyć bota do Diablo. Gdyby jeszcze hasło do admina było inne niż domyślne. :confused:


(Asterisk) #9

No to uzgodnijcie zmianę hasła z opiekunem biblioteki,

albo niech on sam to zrobi.


(roobal) #10

Wszystko można jeszcze poustawiać w konsoli MMC w edytorze zasad grup lokalnych, można tam blokować najróżniejsze rzeczy.

Pozdrawiam!


(fiesta) #11

Jeżeli jest komputer szkolny, zapewne pracuje w sieci pod kontrolą domeny, a tam w zasadach grup na konsoli serwera to już można robić cuda odnośnie zabezpieczeń dla każdego usera logującego się do domeny, czy stacji pracującej pod jej kontrolą (o wiele więcej niż lokalnie na kompie z XP). No ale tym to już by się musiał zając admin mający głowę na karku i potrafiący administrować zasobami sieci którą ma pod sobą.


(Pawbrotm) #12

No i właśnie z tym jest problem - właściwy administrator zajmuje się głównie swoją pracownią - za opiekę nad biblioteką mu nie płacą, więc ma ją delikatnie mówiąc "w poważaniu". Poza tym teraz dowiedziałem się, że całkowite wyłączanie USB odpada - wiele osób zgrywa na pendrivy również potrzebne dane. Ewentualnie czy istnieje narzędzie, które pozwoli włączać i wyłączać USB w czasie rzeczywistym - żeby nie trzeba było resetować komputera. No i co zrobić, by ewentualnie utrudnić lub uniemożliwić im grę. Póki co namawiam też opiekuna biblioteki, by po prostu nie pozwalał im grać - póki co to działa - gdy zobaczy, że ktoś gra podchodzi, wciska mu przycisk Power na obudowie i koniec gry. :smiley:


(roobal) #13

Graczy może jeszcze eliminować zdalnie, jeśli się nie mylę, np. wyłączając im komputer zdalnie zamiast wciskać power, mniej się nachodzi przynajmniej :slight_smile:

Pozdrawiam!


(Pawbrotm) #14

Tylko tu jest takie ustawienie, że wszystkie 4 komputery są zalogowane na jedno konto - wszystkie mają ten sam pulpit, a gdy stworzy się np. ikonę na jednym, to na reszcie również się ona pojawia. Poza tym w bibliotece nie ma tzw. serwera - są tylko 4 zwykłe komputery.


(dragonn) #15

Może to by był brutalne rozwiązanie :smiley: , ale można by tam zainstalować Linuksa, wiem że to trochę hardcorowe ale nikt by tam nie uruchomił żadnego .exe, a rozgraniczenie na konto root i zwykłego użytkownika robi go idioto-odpornym :smiley: , nie wspominając a brak problemów z wirusami, a i tak by wszystko było legalnie.


(Kpc21) #16

No, trzeba jeszcze odinstalować Wine, który w niektórych dystrybucjach instalowany jest domyślnie :slight_smile: