Blue screen(niebieski ekran)

Witam. Mam problem od dwóch lat może mniej resetuje mi się komputer przy wlączaniu niektórych gier. Wyskakuje niebieski ekran z kodem:

jest

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

a na samym dole

Stop 0x000000D1 (0xec8e5438, 0x00000002, 0x00000008, 0xec8e5438)

i niżej jeszcze jest:

zrzucanie fizycznej pamięci.

karta graficzna; NVIDIA GeForce 7025 /NVIDIA nForce 630a 512MB Core: 425Mhz zintegrowana niestety

Komputer:AMD Athlon 5000 Dual Core

Pamieć RAM: 896

System: Microsoft Windows XP Professional

Temperatury:

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika HDD (ISA 290h)

Temperatury

Płyta główna 32 °C (90 °F)

WDC WD3200AAJS-61B4A0 38 °C (100 °F)

Wentylatory

Procesor 3375 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 2.75 V

Aux 0.66 V

+3.3 V 3.44 V

+5 V 5.78 V

+12 V 13.01 V

-12 V -12.24 V

-5 V -5.75 V

Debug Info F FF 32 FF

Debug Info T 32 00 00

Debug Info V AC 29 D7 D7 D6 DC EF (03)

Proszę o pomoc.

Dwa odczyty mnie zastanawiają,RAM 896 MB czyżby dwie kości,może o różnych parametrach i wysokie obroty wentylatora na procesorze.Może się przegrzewać,podaj jego temperaturę,odczytaj ją tym http://www.dobreprogramy.pl/AIDA64-Extr … 22112.html .Zwróć też uwagę na zawyżone napięcia,błąd odczytu ?

chyba jest blad bo na innych forach tez pisali ze moze byc blad… a ram odejmuje zintegrowana karta

Dodane 27.12.2011 (Wt) 19:45

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika Winbond W83627DHG-P (ISA 290h)

Nazwa płyty głównej ASRock N68-S

Stwierdzono otwieranie obudowy Tak

Temperatury

Płyta główna 33 °C (91 °F)

Procesor 46 °C (115 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 35 °C (95 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 35 °C (95 °F)

MCP 61 °C (142 °F)

WDC WD3200AAJS-61B4A0 [TRIAL VERSION]

Wentylatory

Procesor 3516 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.376 V

+3.3 V 3.424 V

+5 V 5.280 V

+12 V [TRIAL VERSION]

+5 V podczas wstrzymania pracy 5.309 V

Dodane 28.12.2011 (Śr) 14:36

prosze o pomoc :((

  1. Jakich gier? – W brew pozorom jest to bardzo ważna informacja.

  2. Błąd ten powodują prawdopodobnie sterowniki do karty dźwiękowej lub bardziej graficznej.

  3. Przeskanuj komputer programem do aktualizacji sterowników zainstalowanych w Twoim komputerze.

Dobra rada co do gier.

  1. Wymień kartę graficzną na przynajmniej GeForce 8600 GTS - GeForce 8800 GT

  2. Zmień kości pamięci przynajmniej na 2gb ram DDR3

Zainstaluj oryginalne sterowniki, jeśli to nie pomoże wrzuć log OTL

To nie sterowniki, choć najnowsze może pobrać tu: http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl

Najprawdopodobniej są to zbyt małe zasoby sprzętowe, jakie posiada dla gier a już na pewno zintegrowana karta graficzna.

ile kosztuje wymienienie kosci ddr2 na ddr3?

Dodane 28.12.2011 (Śr) 17:27

A co do karty jakbys mogl wyslac link z Allegro (o ile tam znajdziesz) to bylbym wdzieczny.

Zacznijmy od wymiany karty graficznej. Kupowanie karty na Allegro to jak gra w totolotka – albo trafisz na dobrą w 100% sprawną kartę graficzną albo nie i wpakujesz się w problemy. Osobiście wolę takie produkty kupować w autoryzowanym sklepie z podzespołami komputerowymi. Co do ceny? W miarę przyzwoitą kartę graficzną kupisz do 250zł.

Przykładowo. GeForce with CUDA GT430 Gigabyte 1GB HDMI&DVI (PCI-E) (DDR3)

GeForce_with_CUDA_GT430_Gigabyte_1GB_HDMI_DVI_PCI_E_DDR3_-a584406b.png

Specyfikacja: rdzeń @ 700MHz, pamięć 1GB @ 1600 MHz DDR3 (pamięć z interfejsem 128-bit), magistrala PCI-E x16, 1x DSUB, 1x DVI, HDMI, DX11

Co do kości pamięci? Różnica pomiędzy DDR2 a DDR3 nie jest aż tak oszałamiająca więc być może byłby to zbędny wydatek.

Zakładam że posiadasz DDR2 tylko pytanie brzmi co to za koś(ci)ć – tzn. 1 czy 2 GB 1-dna czy 2-wie kości. Pytam dla tego gdyż zintegrowana karta graficzna pożera zasoby pamięci i jej faktyczny odczyt w programach skanujących czasami bywa problematyczny. Najlepiej wtedy samemu (wizualnie) odczytać wartości kości które są na niej umieszczone.

Zakładając dalej że jest/są to kości o pojemność pamięci 2 GB i częstotliwość pracy w granicach 800 MHz ich wymiana mija się raczej z celem gdyż niezintegrowana karta graficzna posiada swoją pamięć która jest dodatkowo wykorzystywana w Np. w grach.

Ale dla pewności możesz zakupić koś(ć)ci Np. taką Kingston DDR3 4GB 1333MHz CL9 – nie droga ale wydajna i co najważniejsze warte swojej ceny - koszt ok. 100zł

Kingston_DDR3_4GB_1333MHz_CL9-2e3c849d.png

Producent Kingston

Gwarancja 5 lat

rodzaj pamięci DDR3 DIMM

standard DDR3-1333 (PC3-10600)

pojemność pamięci - 4 GB

ilość kontaktów [pin] - 240 szt.

częstotliwość pracy - 1333 MHz

przepustowość - 10600 MB/s

opóźnienie - cycle latency 9

timingi 9-9-9

markowe [major] tak

O płytę główną nie pytam gdyż posiadasz AMD Athlon 5000 Dual Core zatem procesor pracuje w granicach 2 – 2.6 ghz – szału nie ma ale na obecną chwilę spokojnie wystarczy.

Reasumując.

Wymiana karty graficznej i ewentualnie kości ram powinna postawić Twój komputer na „nogi”. Koszt nieduży a komfort pracy Nieporównywalny z poprzednim.

Btw: Przy wymianie karty graficznej należy też pamiętać o zasilaczu tzn. ilu jest watowy gdyż może nie uciągnąć karty graficznej więc też to sprawdź. Oceniam że zasilacz 400W spokojnie wystarczy do normalnej pracy komputera w takiej konfiguracji.

To tak napisz mi jak sprawdzić zasilacz. Co do karty kupię w normalnym sklepie taką jak piszesz a RAM 4gb za 100zl? bo tak napisales a to trochę niemożliwe jest. I napisz mi ile ta wymiana kosztuje Ram z ddr2 na ddr3 to będzie dobrze już.

Dodane 30.12.2011 (Pt) 10:58

A i jeszcze mam pytanie. Te wejścia do RAMu ddr2 i ddr3 to sa te same czy trzeba je zmienić żeby włożyć ddr3?

Zanim zdecydujesz się na zakup, pożycz działające części od kolegi, czy znajomego i posprawdzaj metodą wykluczeń kolejne części, wtedy dopiero zdecyduj na zakup czasem może być tak, że coś z płytą główną jest nie tak. Więc proponuję zacząć od kart pamięci i RAM-u, następnie zasilacz i dopiero wtedy wykluczając kolejno będziesz widział co się dzieje, spekulowanie nic nie pomoże trzeba działać. Pozdrawiam

Wszystkie dane dotyczące zasilacz znajdziesz na jego obudowie. Chciałbym się dowiedzieć, jakiej jest mocy (ilość Watów) gdyż wymiana karty graficznej powoduje wzrost obciążenia takiego zasilacza.

Co do kości pamięci ram? Do 100zł można kupić kości, Np. tu : http://www.komputronik.pl/product/11035 … z_CL9.html

Zauważ, że jest to Komputronik – bardzo profesjonalna firma zajmująca się szeroko pojętym sprzętem komputerowym i taką kość można u nich kupić za 94zł z podatkiem. Można śmiało przypuszczać, że taką lub podobną kość można kupić w innym sklepie „komputerowym”, o jakie 10 do 20zł mniej.

Idąc dalej. Jedna kości (w tym wypadku 4GB) zawsze będzie tańsza niż dwie kości 2 x 2 GB – a wartość GB mamy tą samą. Czemu? Ot taki urok rynku komputerowego.

Jedyną wadą takiej kości jest to, że jest to jedna kość 4GB a nie 2 x 2GB i w wypadku awarii kości tracisz całe 4 GB. W przypadku kości 2 x 2 GB (razem 4 GB) prawdopodobieństwo awarii obu kości jednocześnie jest znikome a nawet, jeżeli któraś Ci padnie to nadal pozostaje Ci 2 GB (kośc możesz oddać do reklamacji a komputer nadal pracuje).

Różnica pomiędzy DDR2 a DDR3 leży w ich specyfikacji, czyli kość pamięci DDR2 pracuje z częstotliwością 667 lub 800MHz a DDR3 do 1600MHz. Czym więcej MHz tym szybszy odczyt z pamięci a co za tym idzie bardziej komfortowa praca na komputerze. Oczywiście nie należy też zapominać o tak zwanych „timingach”, które mają istotny wpływ na szybkość odczytu z pamięci, ale to już inna historia.

Jeżeli posiadasz kości pamięci DDR2 to w slot spokojnie zamontujesz DDR3 a jeżeli nie jesteś do końca pewny, „co i jak” to po prostu przed ewentualnym zakupem wyjmij starą kość i wież ja ze sobą do porównania z nową (czy przerwa w grzebieniu jest w tym samym miejscu jak w starej kości).

Mała Uwaga. Należy sprawdzić w specyfikacji płyty głównej czy Twoja płyta obsługuje DDR3. Jeżeli NIE to pozostaje Ci zakup DDR2. Niestety cena będzie przynajmniej dwa razy większa przy tej samej pojemności.

Przykładowo: Kingston DDR2 2x 2GB 800MHz CL6:

Pamiec-RAM-PC-Kingston-DDR2-4GB-2x2GB-800MHz-CL6-Dual-KVR800D2N6K2-4G_Kingston,images_product,17,SAKIND2DG47.jpg

Cena z vat 259zł w Komputronik.

Specyfikacja: Komplet Dual Kit, składający się z dwóch modułów pamięci Kingston DDR2 2x 2GB 800MHz CL6:

pojemność: 2 x 2 GB (łącznie 4 GB)

napięcie zasilania 1.8 V, zmniejszające pobór mocy o ok. 50% w stosunku do DDR

zakończenie sygnału pamięci wewnątrz układu (ODT - On-Die Termination), zapobiegające powstawaniu błędów wskutek transmisji odbitych sygnałów

styki pokryte złotem

opóźnienia CAS: 6

Pytanie. Ile masz slotów na kości pamięci Ram? Zakałdam, że są to przynajmniej dwa sloty.

Nadal proszę o podanie mi tytułu(ów) gier, w jakie grasz a które to powodują Ci Blue screen gdyż owe gry są b.dobrym testerem wydajności naszego komputera. Jeżeli podasz mi tytuł czy tytuły takich gier będę miał jaśniejszy obraz sytuacji i być może wtedy faktycznie cała modernizacja Twojego komputera (tak jak wspomniał Zeus) może się ograniczyć tylko do wymiany karty graficznej.

Btw: Moje propozycje wymiany podzespołów oscylują w niskim przedziale cenowym, (co nie oznacza, że są to mało wydajne produkty – wręcz przeciwnie) gdyż nie znam sumy, jaką chcesz przeznaczyć na modernizację komputera.

Pozdrawiam. SnykeShadow

Metin2, Assasin Creed Revelation , jakies tam Torchligh. a co do tych sprawdzen ram karty itp to sprawdze to w sklepie komputerowym i zobaczymy co nie dziala i kupie ta część. Mam 2 sloty na RAM a na tą modernizacje chce przeznaczyć jakieś 400zł. Wartość napięcia zasilacza podam Ci jutro bo dziś już nie mam siły.

Dodane 30.12.2011 (Pt) 18:39

zasilacz mam AC 230V 60Hz jeśli to jest to to napisz a jesli nie to napisz gdzie to moge znalesc

Dane techniczne takiego zasilacza znajdziesz na jego obudowie w postaci naklejki, która zawiera informacje takie jak: producent typ zasilacza moc napięcie itp. Nas interesuje moc – czy jest to 300W 350W czy 400W-at.

Dziękuje za podanie tytułów gier. Bardzo ciekawą pozycją (z technicznego punktu widzenia) jest Assasin Creed Revelation. Wymagania systemowa dla tego tytułu to:

Minimalne wymagania:

  • System: Windows XP/Vista/Windows 7;

  • Procesor: Intel Core 2 Duo 1,8 GHz lub AMD Athlon X2 64 2,4 GHz;

  • Pamięć: 1,5 GB (dla XP), 2 GB (dla Vista/Windows7);

  • Karta graficzna: obsługująca Shader Model 3.0 z 256 MB RAM. Twoja nie obsługuje - efekt Blue screen

Lista obsługiwanych kart graficznych:

ATI Radeon: serie HD 2000 / HD 3000 / HD 4000 / HD 5000 / HD 6000

NVIDIA GeForce: serie 8 / 9 / GT 200 / GT 400 / GT 500 Twoja nie obsługuje - efekt Blue screen

Jak sam możesz przeczytać minimalne wymagania sprzętowe dla tej pozycji są znacznie większe (przynajmniej w kwestii karty graficznej) niż te, które posiadasz a które to mogą i zapewne powodują błąd krytyczny (Blue screen). Wymiana karty graficznej na jakąś z serii GT na długi czas zapewne rozwiąże Twój problem w tym i jemu podobnych przypadkach.

Mała uwaga.

Przy wymianie karty graficznej ze zintegrowanej na niezintegrowana należy pamiętać jeszcze o jednej bardzo ważnej sprawie. Po wpięciu karty graficznej do płyty głównej i uruchomieniu komputera ten ostatni powinien samoczynnie rozpoznać nową kartę graficzną. W Twoim wypadku nie powinno być problemu gdyż wystąpiłby tu efekt kompatybilności tak sprzętu jak i oprogramowania do niego więc, komputer powinien spokojnie zacząć pracować z nową kartą graficzną, ale? Niestety trzeba mieć na uwadze to, że istnieje bardzo znikoma szansa na to, że taka kompatybilność nie wystąpi i komputer karty nie rozpozna. Należy wtedy wyłączyć zintegrowaną kartę graficzną w Bios-ie. Zaleca się też odinstalowanie sterowników, ale w Twoim przypadku nie będzie to konieczne gdyż najnowsze sterownik, które zapewne pobrałeś obsługują układy GPU GeForce z serii 6, 7, 8, 9, 100, 200, 300, 400 i 500.

Btw: Te 400zł zapewne wystarczy Ci na nowe kości ram oraz kartę graficzną.

Reasumując.

Na obecną chwile pozostaje mi tylko życzyć Ci udanej i nie drogiej modernizacji swojego komputera oraz szampańskiej zabawy w sylwestrową noc i tego byś w nowym roku nigdy nie doświadczył efektu Blue screen.

ale jak kupie karte graficzną i wymienie kosci to 400zl bedzie i jeszcze musialbym kupic RAM DDR3 wiec mi nie starczy. Czy źle zrozumiałem ? Kurcze. Czyli jak wyłoże te DDR2 i kupie DDR3 jakieś 4gb to mogę włożyć do tych starych slotów? Bo nie rozumiem tego…

Dzięki za życzenia i nawzajem.

Dodane 31.12.2011 (So) 16:30

Zasilacz tYP MODEL Nevada, producent Action S.A., 230V-,4A,50Hz max . 450W

Dodane 31.12.2011 (So) 16:31

to dobry jest? ;p

  1. Najpierw kup kartę graficzną i ją zamontuj. Pamiętaj przy tym o mojej informacji dotyczącej wymiany karty graficznej ze zintegrowanej na niezintegrowaną

  2. Następnie sprawdź za pomocą jakiegoś programu testującego Np. Everest Home Edition 2.20 Pl., który znajdziesz tu: http://www.dobreprogramy.pl/Everest-Hom … 11558.html jakie masz kości pamięci ram (ile GB)

Zapewne są to kości DDR2 tylko do tej pory nie wiem czy jest to jedna czy dwie kości. Jaką mają pojemność (GB) i z jaką częstotliwością pracują (MHz) gdyż podana przez Ciebie wartość jest mylna poprzez obciążenie zintegrowaną karta graficzną.

  1. Po uruchomieniu karty graficznej w programie testującym otrzymasz informacje o faktycznej pojemności i częstotliwości pracy kości pamięci ram. Gdy już będzie je znał to wtedy zastanowimy się czy i jakie kości dokupić/wymienić. Jeżeli (a tak zakładam) będą to kości DDR2 800MHz to wymiana ich na DDR3 nie jest aż tak opłacalna gdyż musisz wtedy wymienić wszystkie posiadane kości i nadal nie wiem czy Twoja płyta główna obsługuje DDR3. Lepiej wtedy bezpiecznie dokupić DDR2 i zwiększyć pamięć komputera a wtedy pamięć ram mamy na jakiś czas z głowy.

  2. Nie znam tego modelu zasilacza ale uspokaja mnie jego moc 450W. To w zupełności wystarczy dla nowej karty graficznej i ewentualnie kości pamięci Ram.

Karta graficzna na obecną chwilę to Twój priorytet. Udanych zakupów.

BTW: Poszukam informacji na temat Twojej płyty głównej i napiszę Ci co można do niej „wsadzić” (głównie chodzi mi o kości ram - co nie zwalnia Cię od podania mi faktycznej pojemności i częstotliwości Twoich kości pamięci ram) wtedy będziesz pewny jak można Twój komputer bezpiecznie i tanio zmodernizować.

Pole Wartość

Właściwości płyty głównej

ID płyty głównej 63-135-0000010-00101111-051309-nVidia$AS217135_N68-S BIOS P1.40

Nazwa płyty głównej ASRock N68-S

Właściwości magistrali FSB

Typ magistrali AMD K10

Rzeczywista częstotliwość taktowania 200 MHz

Efektywna częstotliwość taktowania 200 MHz

Częstotliwość taktowania HyperTransport [TRIAL VERSION]

North Bridge Clock [TRIAL VERSION]

Właściwości magistrali pamięci

Typ magistrali DDR2 SDRAM

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

DRAM:FSB Ratio 1:1

Rzeczywista częstotliwość taktowania 200 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 400 MHz

Przepustowość [TRIAL VERSION] MB/sek

Informacje fizyczne płyty głównej

Liczba gniazd procesora 1 Socket AM2

Liczba gniazd rozszerzeń [TRIAL VERSION]

Liczba gniazd pamięci 2 DDR2 DIMM

Urządzenia zintegrowane z płytą główną Audio, Video, LAN

Współczynnik postaci Micro ATX

Rozmiar płyty głównej 180 mm x 240 mm

Mikroukład płyty głównej nForce7025-630a

Dodatkowe własności [TRIAL VERSION]

Producent płyty głównej

Nazwa firmy ASRock Inc.

Informacje o produkcie http://www.asrock.com/mb/index.asp?s=n

Uaktualnienie BIOS’u http://www.asrock.com/support/Download.asp

Driver Update http://www.aida64.com/driver-updates

Uaktualnienia BIOS’u http://www.aida64.com/bios-updates

Dodane 31.12.2011 (So) 19:52

i ja mam wlozone 1GB ram tyle ze zintegrowana karta odejmuje i pisze 896MB.

Na początek witam wszystkich w Nowym Roku.

patrykk123

Co do płyty głównej ASRock N68-S (literka S oznacza że płyta obsługuje DDR3… ufff) - jak obiecałem tak zrobiłem? Poszperałem trochę (tu i tam) i jestem mile zaskoczony jej możliwościami pomimo tego, że przy obecnych standardach do cudów techniki nie należy, ale na płycie mamy:

  1. Gniazdo procesora AM2 (z obsługą procesorów AM2+ oraz AM3),

  2. Dwa banki pamięci DDR2 z obsługą prędkości 1066MHz (dla AM2+ i AM3)

  3. Złącze PCI-E x16 oraz x1

Czyli tak naprawdę wszystko to, co jest potrzebne do modernizacji komputera.

Pamięci Ram DDR2 czy DDR3?

Twoja płyta główna obsługuje w/w kości pamięci, ale z taktowaniem do 1066MHz i z tego oto powodu masz dwojakie wyjście.

Pierwsze z nich to zakup kości pamięci DDR3 2x 2GB 1066MHz a obecną kość pamięci ram „chowasz na półkę na ciężkie czasy”.

Przykładowo: Kingston DDR3 2x 2GB 1066MHz CL7 Cena: 139,90 zł w Komputronik.

Kingston_DDR3_2GB_1066MHz_CL7-f9c2d12a.png

Dane techniczne:

Producent: Kingston

Gwarancja: 5 lat

Rodzaj pamięci DDR3 DIMM

Standard DDR3-1066 (PC3-8500)

Pojemność pamięci 2 GB w komplecie dwie sztuki, razem 4 GB

Ilość kontaktów [pin] - 240 szt.

Częstotliwość pracy - 1066 MHz

Opóźnienie - cycle latency 7

Timingi 7-7-7

Technologia produkcji FBGA

Dodatkowe informacje - styki pokryte złotem

Lub przykładowo kupujesz dwie kości: GoodRam DDR2 2GB 800MHz CL5 Cena za jedną kość 95zł w sklep.benchmark.pl.

GoodRam_DDR2_2GB_800MHz_CL5.png

Dane techniczne:

Producent - GoodRAM

Gwarancja - 5 lat

rodzaj pamięci - DDR2

Standard DDR2-800 (PC2-6400)

Pojemność pamięci - 2 GB

Ilość kontaktów [pin] - 240 szt.

Częstotliwość pracy - 800 MHz

Opóźnienie - cycle latency 5

Technologia produkcji - BGA

Dodatkowe informacje - styki pokryte złotem

Reasumując:

Osobiście zdecydowałbym się na zakup, DDR3 2x 2GB 1066MHz + Kartę graficzną ze stajni Nvidia Np. GeForce with CUDA GT430 Gigabyte 1GB, ale wybór należy do Ciebie gdyż bardziej stabilną (w moim przekonaniu) modernizacją dla Twojego komputera wydaje się być w/w przykładowa Karta graficzna + DDR2 2x 2GB 800 MHz.

(Moje obawy dotyczą wydajności zasilacza, o którym tak naprawdę niczego się nie dowiedziałem)

Jest jeszcze trzecie wyjście. Mianowicie kupujesz kartę graficzną i tylko jedną kość 2GB 1066 MHz (a starą odkładasz na półkę) lub dokupujesz kość 2GB z takim taktowaniem, jaką ma Twoja 1GB kość - razem uzyskasz 3GB o tym samym taktowaniu (MHz).

Takie wyjście jest alternatywą dla zmniejszenia kosztów modernizacji komputera.

Pamiętaj też (i to się wyda dziwne) by zabrać ze sobą starą kość pamięci dla porównania z nową (czy przerwa w grzebieniu jest w tym samym miejscu).

Oczywiście moje porady nie są tu wykładnią dla Ciebie, więc jeszcze w sklepie przed ewentualnym zakupem dopytaj się o wszelkie szczegóły typu: czy będzie pasować.

dzieki. ale podalem informacje o zasilaczu mianowicie:

Zasilacz tYP MODEL Nevada, producent Action S.A., 230V-,4A,50Hz max . 450W

No wiem ale ja nic konkretnego o nim nie znalazłem.

Mam nadzieję że pomogłem. Daj znać co kupiłeś i jak się sprawuje.