Blue screen po instalacji sterowników

Witam, kupiłem sobie ostatnio laptopa Lenovo V570c. Oczywiście po pierwszym uruchomieniu i skonfigurowaniu wszystko chodzi jak należy. Jednakże nie lubię kiedy na nowym komputerze poinstalowana jest masa niepotrzebnego oprogramowania. Więc - nowy podział na partycje i instalacja czystego systemu. System się uruchamia, wszystko ładnie, pięknie, przechodzę do instalowania sterowników. Instaluję, robię restart i co? Wita mnie piękny niebieski ekran:

dump.jpg

Niestety nie wiem który sterownik powoduje błąd, bo instalowałem kilka na raz. Po przeanalizowaniu .dmp (system w trybie awaryjnym działa jak należy - nie ma także żadnych błędów w menadżerze urządzeń) jako sprawca błędu występuje ntoskrnl.exe, a konkretniej ntoskrnl.exe+71469. Co może być nie tak? Czy wystarczy np podmienić ten plik z innego komputera lub przywrócić z płyty instalacyjnej? Dodam, że sterowniki pobierane ze strony producenta.

Akurat błąd tego pliku (pliku jądra) zwykle nie wskazuje na problemy z jądrem, tylko na problemy np. natury sprzętowej, czy problemy ze sterownikami. Dlatego podmiana tego pliku na nowy z płyty instalacyjnej zapewne nie zda się na wiele.

Jeżeli system działa prawidłowo w trybie awaryjnym, to właśnie najprawdopodobniej oznacza to problem ze sterownikami. Tryb awaryjny ładuje tylko rzeczy niezbędne do uruchomienia systemu, tudzież bez części sterowników.

Czy możesz pokazać tutaj w całości, najlepiej kilka, plików minidump? Sam wiele razy widziałem minidumpy z linijką: “Probably caused by : ntoskrnl.exe (…)”, jednak wystarczyło spojrzeć trochę dokładniej, linijka po linijce, a gdzieś tam widniała nazwa pliku sterownika z rozszerzeniem .sys. I to pozwalało dojść do tego, który sterownik powoduje problemy.

Witam,po mojemu zrobił bym tak:

1.Pobrał wszystkie sterowniki ze strony producenta(przekopiuj na pamięć flash)Warto pobrać instalkę AV.

2.Instalujesz system na “świeżo”.(kopiujesz stery do folderu na pulpicie)

3.Wgrywasz sterowniki.Ważna jest kolejność instalacji,tzn.:najpierw chipset,nastepnie grafa,potem audio.Wgrywasz pojedynczo,postępujesz zgodnie z wyświetlanymi komunikatami i wykonujesz restart(nawet jeśli nie jest wymagany).Potem wgrywasz pozostałe potrzebne (nięzbędne) stery(pojedynczo i restart).

4.Instalujesz i aktualizujesz AV ,następnie restart.Póżniej pobierasz aktualizacje z Windows Update.

5.Na koniec warto oczyścić system wbudowanym narzędziem (oczyszczanie dysku) i dokonać defragmentacji.Błąd który opisujesz jest spowodowany poprzez konflikt sterowników i masową instalacje.Sprawdź,mi pomogło,trwa może dłużej ale jest spokój.Pozdrawiam

Hehe, nadal walczę z tym laptopem :slight_smile: Doszedłem do przyczyny problemu, którym sa sterowniki od zintegrowanej karty intela… W lapku mam dwie karty (Intelowska i dedykowana nVidia). Niestety bez intelowskiej nie chodzi tez nVidia :? Walczę dalej… :slight_smile: