Blue screen w trakcie ładowania Win7


(Cr76) #1

Wczoraj w trakcie pracy na komputerze z systemem Win7 (64 bit) na chwile zrobił się czarny ekran, a zaraz potem ekran wrócił do normy z komunikatem, że sterownik przestał działać, ale odzyskał sprawność. Za kilkadziesiąt sekund ponownie czarny ekran, ale potem już z blue screenem, po auto restarcie przy ładowaniu się win do pulpitu zawsze to samo, blue screen z BCcodem 116. Karta Geforce GTX460, próbowałem przeinstalowywać kilka wersji sterowników zawsze to samo. Dodam, że mam też win XP na którym nie ma tego problemu.

Udostępniam też wszystkie pliki Minidump z wczoraj http://hostuje.net/file.php?id=9a000747 ... e71d2e01fb


(adam9870) #2

Problem ze sterownikiem karty graficznej.

Albo problem ze sprzętem

Trzeba przeczyścić chłodzenie karty graficznej, np. płyn Kontakt na wiatrak, zależy jaka to karta graficzna i jakie chłodzenie

Albo problem z oprogramowaniem.

Możliwa przyczyna problemu - zainstalowałeś nowszą wersję sterownika do karty graficznej i nowsza wersja tego sterownika powoduje problemy.

Nowsza wersja sterownika mogła zostać zainstalowana automatycznie przez Windows Update, jeżeli posiadasz włączone aktualizacje automatyczne.

Jak zmienić ustawienia aktualizacji automatycznych? pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515

Co teraz zrobić? Powrócić do starszej wersji sterowników. Skoro to karta NVIDIA, to trzeba wejść na stronę nvidia.com, poszukać innej wersji sterowników i sprawdzić.

Która wersja sterowników będzie dobra? Nie ma dobrej odpowiedzi. Albo czytamy opinie na internecie, albo metoda prób i błędów (instaluję wersję X sterownika, jeżeli dalej są problemy, to sprawdzam kolejną wersję sterownika), albo jedno i drugie.

Jak znaleźć sterowniki do karty graficznej?

Pobierz, zainstaluj i uruchom GPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra … 16750.html, karta Graphics Card, pole Name. Przykładowo ja posiadam kartę NVIDIA GeForce GT 330M.

W tej sytuacji mogę wejść na stronę producenta karty - firmę NVIDIA http://www.nvidia.com/content/global/global.php, wybieram język, następnie z górnego menu Pomoc, potem na kolejnej stronie Więcej w części Pobierz sterowniki, określam do jakiej karty graficznej szukam sterowników i klikam Szukaj. I dalej uzyskujemy dostęp do strony skąd można ściągnąć sterowniki.

Jeżeli chodzi o ile bitów. Wiesz, jeżeli to polski Windows XP, to interesuje Cię raczej platforma 32-bitowa. Windows XP 64-bitowy jest chyba tylko po angielsku. Pole, w którym trzeba określić edycję systemu (32-bitowy czy 64-bitowy) jest istotne w zasadzie tylko w przypadku Windows Vista i Windows 7. Bo tam zaczęła niejako na dobre wchodzić platforma 64-bitowa. Nie wiem czy jest Ci to potrzebne, ale pokażę jak to sprawdzić na przykładzie Windows 7, a w Windows Vista jest chyba identycznie.

  1. Start - prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości

  2. W oknie, które zostanie otwarte interesuje Cię pozycja Typ systemu

Może karta graficzna przegrzewa się?

Program HWiNFO http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html ma opcję monitoringu temperatur (Monitoring - Sensor status - Logging start), i plik który zostanie utworzony otwieramy np. w Excelu i przeglądamy albo wrzucamy np. na http://www.speedyshare.com/ żeby skonsultować się z innymi.

Jako tymczasowe rozwiązanie problemu można wejść do Trybu awaryjnego - http://www.fixitpc.pl/topic/5694-start- … -safe-mode

W trybie awaryjnym nie są ładowane wszystkie sterowniki, nie jest ładowany sterownik do grafiki NVIDIA, rozdzielczość może być słaba, ale nie będzie bluescreenów na czas uporania się z problemem. Jako tymczasowe rozwiązanie proponuję Menedżer urządzeń, rozwiń gałąź Karty graficzne, prawy przycisk myszy na kartę graficzną której używasz i opcja Wyłącz. Tak - rozdzielczość będzie słaba ale może nie być bluescreenów. Sprawdź.


(Cr76) #3

Widziałem to w innym poście, karta była czyszczona, sterowniki przeinstalowywałem i nic to nie dało.


(adam9870) #4

Wymień kartę grafiki i sprawdź jak będzie.


(Cr76) #5

Nie mam innej karty graficznej. Jedynie możliwe, że mam zintegrowaną na płycie głównej.


(adam9870) #6

Sprawdź to. Jeżeli nie masz zintegrowanej karty graficznej, to sprawa pozostaje otwarta dopóki nie zakupisz karty graficznej lub nie załatwisz na jakiś czas do testów.


(Cr76) #7

Sprawdziłem na stronie producenta, że niby mam.Jak to się dokładnie włącza, w co wejść w biosie?


(adam9870) #8

Po prostu wymontuj dedykowaną kartę grafiki i podłącz monitor do gniazda zintegrowanej karty grafiki.


(Cr76) #9

Ale ona jest wyłączona, nie wiem dokładnie w co wejść w biosie. Kolejne pytanie co mi to da, skoro to jest zintegrowana karta AMD, a nie Geforce więc i tak nie sprawdzę, czy karta nawaliła??

Może ktoś sprawdzić logi:

OTL.txt => http://www.wklej.org/id/1143654/

Extras.txt => http://www.wklej.org/id/1143656/


(Cr76) #10

To sprawdzi ktoś te logi i się zainteresuje czy coś ? Dodam, że karte mam nową i na razie działa, ale nie wiem czy mam porządek na kompie…