Blue Screen z niewiadomych przyczyn


(Kurzaj Marek) #1

Witam

Drecza mnie blue screeny od kilku dni. Zaczeło sie od pojawiania sie artefaktow w grze gdzie musialem gre restartowac by moc normalnie grac. Potem dzialy sie zaciecia obrazu lub czarny ekran na 2 sekundy gdzie potem wracał do siebie. Teraz robiac normalnie czynnosci wyskakuje mi bs. Przeinstalowywalem sterowniki od karty graficznej, aktualizowalem system i i wszystko co jest mozliwe. ponizej jest ss do kodu z bs i moja specyfikacja komputera

http://zapodaj.net/1f4d8cfa3d5a5.jpg.html

http://zapodaj.net/ef47db9a22ead.jpg.html

w pliku tekstowym jest dokladniejsza specyfikacja:

PS. Zasilacz: CoolerMaster 600W


(Lubsztor) #2

O “0x000000c4” znalazłem: “Ogólny błąd dla błędów krytycznych”. Sprawdź ram programem “Memtest86+”.


(adam9870) #3

Sterownik karty grafiki.

Albo problem ze sprzętem

Trzeba przeczyścić chłodzenie karty graficznej, np. płyn Kontakt na wiatrak, zależy jaka to karta graficzna i jakie chłodzenie. Nowa pasta itp.

Albo problem z oprogramowaniem.

Możliwa przyczyna problemu - zainstalowałeś nowszą wersję sterownika do karty graficznej i nowsza wersja tego sterownika powoduje problemy.

Nowsza wersja sterownika mogła zostać zainstalowana automatycznie przez Windows Update, jeżeli posiadasz włączone aktualizacje automatyczne.

Jak zmienić ustawienia aktualizacji automatycznych? pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515

Co teraz zrobić? Powrócić do starszej wersji sterowników. Skoro to karta NVIDIA, to trzeba wejść na stronę nvidia.com, poszukać innej wersji sterowników i sprawdzić.

Która wersja sterowników będzie dobra? Nie ma dobrej odpowiedzi. Albo czytamy opinie na internecie, albo metoda prób i błędów (instaluję wersję X sterownika, jeżeli dalej są problemy, to sprawdzam kolejną wersję sterownika), albo jedno i drugie.

Jak znaleźć sterowniki do karty graficznej?

Pobierz, zainstaluj i uruchom GPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra … 16750.html, karta Graphics Card, pole Name. Przykładowo ja posiadam kartę NVIDIA GeForce GT 330M.

W tej sytuacji mogę wejść na stronę producenta karty - firmę NVIDIA http://www.nvidia.com/content/global/global.php, wybieram język, następnie z górnego menu Pomoc, potem na kolejnej stronie Więcej w części Pobierz sterowniki, określam do jakiej karty graficznej szukam sterowników i klikam Szukaj. I dalej uzyskujemy dostęp do strony skąd można ściągnąć sterowniki.

Jeżeli chodzi o ile bitów. Wiesz, jeżeli to polski Windows XP, to interesuje Cię raczej platforma 32-bitowa. Windows XP 64-bitowy jest chyba tylko po angielsku. Pole, w którym trzeba określić edycję systemu (32-bitowy czy 64-bitowy) jest istotne w zasadzie tylko w przypadku Windows Vista i Windows 7. Bo tam zaczęła niejako na dobre wchodzić platforma 64-bitowa. Nie wiem czy jest Ci to potrzebne, ale pokażę jak to sprawdzić na przykładzie Windows 7, a w Windows Vista jest chyba identycznie.

  1. Start - prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości

  2. W oknie, które zostanie otwarte interesuje Cię pozycja Typ systemu

Może karta graficzna przegrzewa się?

Program HWiNFO http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html ma opcję monitoringu temperatur (Monitoring - Sensor status - Logging start), i plik który zostanie utworzony otwieramy np. w Excelu i przeglądamy albo wrzucamy np. na http://www.speedyshare.com/ żeby skonsultować się z innymi.

Jako tymczasowe rozwiązanie problemu można wejść do Trybu awaryjnego - http://www.fixitpc.pl/topic/5694-start- … -safe-mode

W trybie awaryjnym nie są ładowane wszystkie sterowniki, nie jest ładowany sterownik do grafiki NVIDIA, rozdzielczość może być słaba, ale nie będzie bluescreenów na czas uporania się z problemem. Jako tymczasowe rozwiązanie proponuję Menedżer urządzeń, rozwiń gałąź Karty graficzne, prawy przycisk myszy na kartę graficzną której używasz i opcja Wyłącz. Tak - rozdzielczość będzie słaba ale może nie być bluescreenów. Sprawdź.


(Kurzaj Marek) #4

Za moment spróbuje przeskanować ram wiec dam znać czy to jednak to lecz co odkryłem do tej pory to ze chyba będzie to związane z karta graficzna. Mam jeszcze jedna karte zintegrowana z plyta glowna i na niej komputer chodzi bez zadnych bs, gram przegladam iternet itp. i nic sie nie dzieje. Co do sterownikow mialem starsze, zrobilem ubdate z 2- 3 miesiace temu i chodzila karta, dopiero niedawno zaczelo sie sypac to znow sciaglem nowe stery bo wyszly akurat i jest nadal to samo wiec raczej to nie bedzie wina sterowników.


(adam9870) #5

W takim razie problem sprzętowy z kartą grafiką.

A może sterowniki zaktualizowały się automatycznie w ramach włączonego Windows Update?


(Kurzaj Marek) #6

Po zainstalowaniu z Windows update sam usuwałem je z menedżera urządzeń odinstalowując sterowniki dopiero potem instalowałem własne. Po wersji zainstalowanych sterowników wiem ze to są instalowane przeze mnie :slight_smile:

Jezeli problem rozwiaze podziele sie wynikiem mojej pacy;D jak bede mial czas w weeked zrobie format i sprawdze czy to wina sprzetu czy tez " jakis pliczek" robi mi problem. Ostatecznie oddam na gwarnacje.

Dodane 24.01.2013 (Cz) 14:25

Przetestowałem RAM tym programem i nie miałem żadnego błędu. Zostaje oddać do serwisu kartę. Dziękuję za pomoc :slight_smile: