Bluescreen'y, awaria dysku?

(Arkadman87) #1

Sprawa wygląda następująco: dziś od rana komputer mi strasznie zamulał. Potem wyskoczyło coś takiego: http://imageshack.us/photo/my-images/819/warnx.png/ wpierw zignorowałem i włączyłem narzędzie systemu: sprawdzanie dysku i naprawa uszkodzonych sektorów. Po ok 10 minutach wyskoczył bluescreen (pierwszy w mojej dwuletniej przygodzie z siódemką). Komputer włączył się ponownie żądając płytki do bootowania. Wyłączyłem i włączyłem ponownie, system odpalił ale powitał mnie znów komunikat jak w linku powyżej. Bardzo proszę o pomoc, na dysku mam wszystkie materiały ze studiów i masę innych cennych dla mnie rzeczy, nie chcę myśleć co będzie jak to przepadnie. :frowning:

(Veers) #2

Nie bardzo rozumiem .... Ktoś ma ci opisać jak masz wykonać kopię zapasową swoich plików ??

(direct39) #3

Kopie zapasowe ważnych danych zawsze trzeba wykonywać na bieżąco, wykorzystując np. pendrive. Nigdy nie wiadomo, kiedy dysk nawali lub coś innego uniemożliwi ich odczyt. To taka rada na przyszłość.

(Arkadman87) #4

Nic się nie wysypało i zdążyłem zrobić kopię. Ale co z tym dyskiem teraz? Można jakoś zbadać co jest nie tak?

(Veers) #5

Można. Na wstępie sugerowałbym użyć coś w stylu Crystal Disk Report, albo jeszcze lepiej - narzędzi do diagnostyki udostępnianych przez producenta dysku.

(Gojlom) #6

Ściągnij sobie SystemRescueCD (http://www.sysresccd.org/), wypal na płycie.

Odpal ją na uszkodzonym komputerze i uruchom TestDisk.

Albo jeśli ci się nie chce/nie udaje wyjmij dysk, podłącz do innego komputera i skanuj już z poziomu windy (albo, jeśli masz, linuxa).

(Arkadman87) #7

Skanowanie nie działa bo komputer wywala bluescreeny :frowning: To jest laptop i akurat dziś kończy mi się na niego gwarancja :twisted: Nigdy nie wyjmowałem dysku z laptopa, da się to zrobić?

//ok wygooglowałem to sobie nawet filmik na youtubie jest. Dzięki jeszcze raz za pomoc.

(Gojlom) #8

Dlatego wypal live-cd. Musisz to zrobić z innego komputera, jeśli ten ci nie działa. Jeśli nie wiesz jak wypalić, użyj ImgBurn (Windows), posiada łatwy interfejs. Później jeszcze skonfiguruj BIOS żeby startowało live-cd. Ale to już można wygooglować: link.

EDIT:Do skanowaniu na innym windowsowym komputerze można użyć CHKDSK.

(pawcio1212) #9

z tego co przeczytałem to dysk do wymiany

problemy z mechaniką