Bluescreen'y, awaria dysku?

Sprawa wygląda następująco: dziś od rana komputer mi strasznie zamulał. Potem wyskoczyło coś takiego: http://imageshack.us/photo/my-images/819/warnx.png/ wpierw zignorowałem i włączyłem narzędzie systemu: sprawdzanie dysku i naprawa uszkodzonych sektorów. Po ok 10 minutach wyskoczył bluescreen (pierwszy w mojej dwuletniej przygodzie z siódemką). Komputer włączył się ponownie żądając płytki do bootowania. Wyłączyłem i włączyłem ponownie, system odpalił ale powitał mnie znów komunikat jak w linku powyżej. Bardzo proszę o pomoc, na dysku mam wszystkie materiały ze studiów i masę innych cennych dla mnie rzeczy, nie chcę myśleć co będzie jak to przepadnie. :frowning:

Nie bardzo rozumiem … Ktoś ma ci opisać jak masz wykonać kopię zapasową swoich plików ??

Kopie zapasowe ważnych danych zawsze trzeba wykonywać na bieżąco, wykorzystując np. pendrive. Nigdy nie wiadomo, kiedy dysk nawali lub coś innego uniemożliwi ich odczyt. To taka rada na przyszłość.

Nic się nie wysypało i zdążyłem zrobić kopię. Ale co z tym dyskiem teraz? Można jakoś zbadać co jest nie tak?

Można. Na wstępie sugerowałbym użyć coś w stylu Crystal Disk Report, albo jeszcze lepiej - narzędzi do diagnostyki udostępnianych przez producenta dysku.

Ściągnij sobie SystemRescueCD (http://www.sysresccd.org/), wypal na płycie.

Odpal ją na uszkodzonym komputerze i uruchom TestDisk.

Albo jeśli ci się nie chce/nie udaje wyjmij dysk, podłącz do innego komputera i skanuj już z poziomu windy (albo, jeśli masz, linuxa).

Skanowanie nie działa bo komputer wywala bluescreeny :frowning: To jest laptop i akurat dziś kończy mi się na niego gwarancja :twisted: Nigdy nie wyjmowałem dysku z laptopa, da się to zrobić?

//ok wygooglowałem to sobie nawet filmik na youtubie jest. Dzięki jeszcze raz za pomoc.

Dlatego wypal live-cd. Musisz to zrobić z innego komputera, jeśli ten ci nie działa. Jeśli nie wiesz jak wypalić, użyj ImgBurn (Windows), posiada łatwy interfejs. Później jeszcze skonfiguruj BIOS żeby startowało live-cd. Ale to już można wygooglować: link.

EDIT:Do skanowaniu na innym windowsowym komputerze można użyć CHKDSK.

z tego co przeczytałem to dysk do wymiany

problemy z mechaniką