Bluescreeny- problem z systemem, wysokie temp?

Witam, kolega ma problem z komputerem, prosił mnie abym to tutaj opisał

A wiec tak, włączyłem komputer, system ładował się dosyć długo, około 6min, potem siedziałem około 20min, przez ten cały czas komputer średnio co 1-3min przycinał się na 10-30sek, pomyślałem że może być coś z prockiem skoro ścina, ale najpierw chciałem zrobić skan, by wykluczyć wirusa, i w czasie skanu nagle pojawił mi się blue screen.

No i z tego co zapamiętałem pisało tam że błąd systemu, i jeśli pierwszy raz to widzę to żebym uruchomił ponownie komputer, a na samym dole pisało zrzucanie pamięci fizycznej i pod tym, że zrzucanie zakończone. No to uruchomiłem ponownie kompa i mi się pokazało: ‘Boot failure, insert system disk and press enter’. Domyślam się że to jakiś poważny problem z systemem i prosiłbym o pomoc: co się mogło stać i co robić jak już włożę płyte z systemem. Z góry dziękuje za pomoc

Od siebie dodam że on nie może sprawdzić temperatur gdyż zaraz po włączeniu komputera pojawiają się blue screeny

Zacznij od podania pełnej konfiguracji komputera.

Problem, o którym piszesz może być spowodowany wylanymi kondensatorami, padającym zasilaczem, być może pada twardy dysk. Zacznij od przepięcia dysku na inny kanał S-ATA. Sprawdź dokładnie, czy dysk jest dobrze podpięty do płyty i zasilania. Spróbuj wymienić taśmę twardego dysku na inną. Sprawdź stan kondensatorów na płycie głównej, czy nie są przypadkiem napuchnięte lub wylane.

Sprawdź czy w BIOSie ustawione jest bootowanie z HDD jako pierwszego urządzenia. Przy ustawieniu CD/DVD jako pierwszego urządzenia i braku płyty w napędzie pojawia się taki komunikat.

Jeżeli uda się odpalić system ściągnij i zainstaluj HD Tune i sprawdź stan twardego dysku, a najlepiej zrób to podłączając go do innego komputera. Spróbuj też wymienić baterię na płycie głównej.