Bootowalny Pendrive, nie działa właściwie. Jak to ma być w końcu

Witam.

 

Poruszałem kiedyś ten temat ale źle się zabrałem do tego. Chciałbym go ponownie objaśnić (doinformować się), co do joty.

 

Na wstępie dodam że posiadam program MobaLiveCD którym sprawdzam poprawność działania uprzednio przygotowanego “bootowalnego pendrive” z jakimś tam systemem. I taki pendrive działał poprzez ten program.

 

Używałem wiele programów które tworzą bootowalny pendrive.

Różnie to wychodziło.

W większości przypadków, po prostu nie działało jak należy.

Zazwyczaj kończyło się na “czarnym ekranie z migającą kreską”.

 

Komputer jaki posiadam jest stary. Ustawienia BIOS są ograniczone mocno (najnowsza wersja dla tej płyty głównej).

BIOS rozpoznaje pendrive ale jako DISKETTE lub REMOVABLE DEVICE.

 

Jedynie program 30 dniowy o nazwie “FlashBoot” radzi sobie na tyle dobrze że działa u mnie na PC botowanie, czy to Windows czy jakiegoś Linuxa.

Tworzy on jak by własny MBR dzięki czemu udaje mi się wystartować z pendrive. Ale niestety nie wiem co to jest za dokładnie typ MBR jaki robi. A przydało by mi się to w użyciu dla innych programów.

Prawdopodobnie miesza w geometri pendrive i zmienia je na: C=1943 H=255 S=63 (taki widnieje komunikat na początku z odliczaniem czasu) z C=1024 H=255 S=63

Oczywiście nie wiem o co chodzi :slight_smile: Przypuszczam że ten program emuluje lub robi mi z pendrive imitacje dysku twardego. Ale to są tylko moje przypuszczenia.

 

Zastanawia mnie na jakiej zasadzie działa tworzenie botowalnego pendrive w różnych programach.

Co jest istotne.

Nowsze płyty posiadają w BIOS opcje dla USB-FDD , USB-HDD itp. co nawet nie wiem do końca o to w tym chodzi. Przypuszczam że emulują.

 

 

Od czytania masy artykułów o bootowalnym pendrive i użyciu wielu programów straciłem wątek, o co tak dokładnie w tym chodzi.

Co tak naprawdę trzeba zrobić na wstępie aby system z pendrive wystartował zamiast widoku czarnego ekranu z migającym kursorem.

 

PS.

 

Czy programy (jest ich wiele) zamiast skopiować zawartość pliku ISO kopiują całe ISO na pendrive, robiąc z niego bootowalny, nie umieszczają przypadkiem tego ISO do pamięci PC (RAM) ?

 

Czy programy (te najprostsze - niby działające) do bootowania pendrive emitują go jako HDD czy jak ?

 

Czy w BIOSie może być coś co może mieć wpływ na problemy z rozruchem z niego (jakieś inne opcje, blokady) ?

 

Jak wykasować MBR pendrive (format nie pomaga) ?

 

Mam nadzieję że jest ktoś na tym świecie, co w końcu wyjaśni raz a konkretnie, jak krowie na rowie, o co w tym wszystkim chodzi (bootowaniem z pendrive).

Sorry za chaos  wypowiedzi posta. Jestem już zmęczony po 2 dniach zabawy z tym.