Bootowanie Arch/Antergos z pendrive'a podzielonego na partycje. Wszystkie metody zawodzą

(look997) #1

Ta instrukcja w żadnym stopniu nie pomaga:

Robię tak:
sudo dd bs=4M if=/media/Cvan/Pobrane/antergos-17.2-x86_64.iso of=/dev/sdb1 && sync

I przy próbie bootowania pojawia się błąd:
isolinux.bin missing or corrupted

Z kolei imagewriter w ogóle nie widzi mojego pendrive’a.

Próbowałem jednak z UNebootin’em, wbrew instrukcji ale to też nic nie dało, bo przy próbie bootowania pojawia się:
Missing operating system.

Próbowałem potem tego:
https://wiki.archlinux.org/index.php/USB_flash_installation_media#Using_UNetbootin
Ale nadal dawało błąd:
Ale tutaj nie wiem czy zrobiłem wszystko poprawnie. Nie wiem czy ten plik się w ogóle nie zapisał, czy może trzeba edytować tylko część jego, czy coś…

Próbowałem za pomocą programu discs funkcją “Przywróć obraz partycji”, ale efekt przy bootowaniu ten sam:

Podobno istrukcje dotyczą gdy pendrive nie jest podzielony na partycje.
Mam na tym pendrive dwie partycje, jedną 62 GB z backupem a drugą 2 GB na LiveUSB.
Nie mogę skasować tej drugiej partycji bo ponowny backup wszystkiego co na niej było trwał zazwyczaj pół dnia.

Zawsze wgrywałem UNebootin’em na tą partycję, na tym samym pendrive’ie Ubuntu GNOME i Linux Mint Cinnamon i nie było żadnego problemu z bootowaniem, oba te systemy odpalały się normalnie.

Co zrobić żeby bootowało się z Antergosem?

(pocolog) #2

MBR musi znajdować się na początku dysku, a nie partycji.

sudo dd if=/media/Cvan/Pobrane/antergos-17.2-x86_64.iso of=/dev/sdb && sync

Przy założeniu że /dev/sdb to pendrive który ma być bootowalny. Przy tej operacji utracisz wszystkie dane z pendrive.

Jak napisał pocolog - Twój problem, to wadliwe tworzenie bootowalnego pendrive’a. Pomiędzy /dev/sdX a /dev/sdXY jest zdecydowana różnica. ISO masz wgrać na “napęd”, czyli /dev/sdX, a nie na partycję, czyli /dev/sdXY.

(look997) #4

Do kogo ja to pisałem…

Ubuntu GNOME i Linux Mint Cinnamon wgrany UNebootin’em jakoś działa. Tylko z Antergos’em jest problem!!!

Przecież ja tak szczegółowo to opisałem… Te wszystkie próby.
Znikąd pomocy…

(FadeMind) #5

Google nie zawodzi: https://chakralinux.org/forum/viewtopic.php?id=2343 :bulb:

(look997) #6

Pewnie nawet byłem w tym temacie który podlinkowałeś (kojarzę jakoś po wyglądzie i częściowo po treści) ale nie znam na tyle angielskiego żeby zrozumieć co tam konkretnie piszą.

Czyli w moim przypadku:
dd if=/media/Cvan/Pobrane/antergos-17.2-x86_64.iso of=/dev/sdb
I co ta linijka robi? Nie kasuje mi danych z obu partycji na pendrive? To jest dla mnie najważniejsze, tak jak pisałem: ponowny backup całości z dysku na ten pendrive (już po zainstalowaniu Antergosa czyli jak bootowany Antergos nie będzie już potrzebny) robiłby się pół dnia i chcę tego uniknąć.
Czy ta linijka nie skasuje mi danych z całego pendrive, z obu partycji na pendrive?

Mam wrażenie że jednak kasuje i taki sposób to już inni koledzy podali… :expressionless:

Unetbootin wspiera Ubuntu, ale nie wspiera np. Archa, Antergosa, czy Manjaro.
dd jest skrótem od disk dupe. Powoduje, że z tego co przenosi (np. obraz iso) tworzona jest binarna kopia tego na co przenosi (np. na pendrive). Stąd też, jeśli przenosisz obraz ISO o wielkości np. 500MB na pendrive, który ma pojemność 128GB, to po wykonaniu będziesz miał pendrive o pojemności 500MB :slight_smile:
Tak - polecenie dd if=coś of=urządzenie spowoduje nie tylko wykasowanie całego urządzenia, ale sformatowanie go również do rozmiaru owego “czegoś”. Więcej masz tu: http://linux-pavbaranov.blogspot.com/2016/03/zrozumiec-niezrozumiae-dd-i-gdzie-sie.html
Niemniej jednak czarować się nie da i dd działa zawsze na urządzeniu (of= musi być urządzeniem), a nie na partycji (nie da się po of= dać partycji).
Metoda na umieszczenie ISO na partycji, to np. przeniesienie na nią GRUB2, zmiana partycji na bootowalną, umieszczenie na niej ISO, zmiana wpisów grubego, by wystartował bezpośrednio ISO. Tutaj masz nieco więcej: https://wiki.archlinux.org/index.php/Multiboot_USB_drive jak to zrobić, aczkolwiek odpowiednich wpisów dla Antergosa nie widzę. Musisz poszukać, może ktoś już coś takiego rozbierał na drobne. Dla Archa stosowny wpis jest na podanej stronce.

(pocolog) #8

Ale po co ty tak kombinujesz z tym pendrive bo nie rozumiem? Zrób na dysku partycję na backup (np na końcu dysku) skopiuj tam pliki. Zainstaluj system. Skopiuj backup na gotową partycję. Usuń partycję backupową z dysku i dodaj jej miejsce do innej partycji (np programem gparted odpalonym z livecd).

(look997) #9

PÓŁ DNIA WYSYŁANIA!!!
Miałem już taką sytuację gdy nie zrobiłem dodatkowej partycji na tym pendrive i chciałem jakiegoś Linuksa zainstalować to musiałem wszystko przesyłać i trwało to pół dnia, bo to sporo zdjęć, filmów i innych plików. A transfer stosunkowo słaby na pendrive’ie.
Po to jest osobna partycja na tym pendrive’ie, i to było dobre, skuteczne w przypadku Linux Mint Cinnamon czy też Ubuntu GNOME. Dlaczego ja muszę to ciągle powtarzać? Czemu ktoś odpisuje jak nawet tematu nie przeczytał?

Jedynie bym musiał dokupić innego pendrive.

(look997) #10

Będę patrzał w tym kierunku. Tylko trochę nie rozumiem dlaczego nie da się jeśli dd “wypali” obraz Antergosa na tej partycji tego pendrive’a, bo pliki są przesłane, widoczne na tej partycji.
Do tego UNebootin potrafi sobie poradzić ze wskazaniem na partycję więc na pewno jest to możliwe. Być może kwestie dowiedzieć się jakie pliki zmodyfikować żeby zadziałało.

Ale akurat UNebootin ma wsparcie dla Arch’a. Jest on na liście wyboru:

Chyba to oznacza wsparcie?

Nie bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć. Wszystko masz już podane na tacy.
dd - instaluje na urządzeniu, a nie na partycji, dlatego dd nie “wypali obraz Antergosa na tej partycji tego pendrive’a” (dalsza część tego zdania nie ma sensu). O dd masz więcej choćby tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dd_(Unix)
dd robi z urządzeniem coś jak nagrywarka cd/dvd z płytą cd/dvd rom. Po prostu przenosi bit po bicie obraz z pliku *.iso na docelowe urządzenie. Po wykorzystaniu dd docelowe urządzenie (niech Ci będzie pendrive) będzie binarnie nie do odróżnienia od obrazu iso, który na niego przeniosłeś. dd nie służy do kopiowania plików, on w ogóle nie działa na plikach (nie wie co to jest plik). dd działa na “urządzeniu” w rozumieniu linuksa a nie na jego partycji, która dla niego nie ma żadnego znaczenia. Dlatego of=/dev/sdX, a nie sdXY. sdX (gdzie X to litera) w linuksie jest urządzeniem, sdXY (gdzie X to litera, a Y to cyfra) jest partycją założoną na tym urządzeniu.

Unetbootin nie jest nakładką graficzną na dd (takie są, ale akurat nie ta) i działa zupełnie inaczej (akurat ta aplikacja w istocie po rozpakowaniu pliku iso dokona skopiowania jego zawartości na partycji docelowego urządzenia.

Jeśli chcesz użyć Unetbootin - użyj, zgodnie jednak ze stanowiskiem z Archa: “Unetbootin overwrites syslinux.cfg, so it creates a USB device that does not boot properly. For this reason, Unetbootin is not recommended”. Nikt nie wymyśla sobie, że unetbootin nie powinien służyć do stworzenia pendrive z archowym iso dla Twojej niewygody.

Rekomendowane sposoby przerzucenia obrazu Archa na pendrive: https://wiki.archlinux.org/index.php/USB_flash_installation_media
Co do zasady - te same metody będą przy Antergosie.

(pocolog) #13

Możesz ew. zainstalować gruba na pendrive i bootować iso z gruba

(look997) #14

No będę próbował w tym kierunku.
Jak ktoś coś będzie wiedział to piszcie ale będę sam szukał (cały czas szukam).

To teraz jeszcze pytanko: jak chcesz, by Ci wystartował komputer z partycji urządzenia, a nie z urządzenia? Zrobiłeś sobie z partycji pendrive’a “urządzenie” na którym jest iso Archa. No to teraz odpal to po włączeniu do napędu. Jeśli BIOS Twojego komputera zezwoli na bootowanie z partycji - ok. To zrób to.
Być może jest też inna metoda dobrania się do tego “iso” na partycji, ale i tak musiałbyś mieć jakiś system, z którego wystartujesz ten komputer. Wówczas nawet nie musisz mieć plików Archa na pendirve, bo można go zainstalować z innego linuksa również.

Możesz jeszcze spróbować nadać tej partycji, na której masz kopię iso flagę rozruchową. Może to coś da.

Kilka razy napisałem, ale ostatni raz, skoro wolisz obrzucać kogoś słowami typu “odpier*ala” - nie tworzysz uruchamialnego obrazu dysku na pendrive. Sposobem stworzenia jego przez dd jest:
dd if=obraz.iso of=/dev/sdX
Jest to jedyny sposób, jaki jest mi znany. Wynika z lektury choćby man dd. Jeśli uważasz, że jest inaczej zachęcam do tej lektury i Ciebie, skoro wszystko wiesz lepiej.

Nie jest tak, że “żadna metoda nie działa”, ale nie działa metoda, którą Ty chcesz użyć, choć ta metoda jest wadliwa.

Nic nawet nie musisz szukać, albowiem kilka sposobów masz w podanym Ci linku do wiki Archa. Możesz - jak chcesz - również użyć unetbootina. Możesz użyć multisystem.

Jeśli jednakże wiesz lepiej od nas, którzy to robili dziesiątki razy, to podziel się swoją wiedzą. Z chęcią się czegoś nauczę.

(look997) #16

Nie, nie wiem wszystkiego lepiej.
Przepraszam jeśli cię uraziłem. :slight_smile:

Wiem tylko że:
pendrive: /dev/sdb
podzielony na dwie partycje:
/dev/sdb1
/dev/sdb2

Na /dev/sdb2 mam dane z backupu - około 53 GB.

Zrobiłem dokładnie to:
sudo dd bs=4M if=/media/Cvan/Pobrane/antergos-17.2-x86_64.iso of=/dev/sdb1 && sync
Czyli na /dev/sdb1.
Na /dev/sdb1 pojawiły się pliki Antergosa oraz nazwa tej partycji zmieniała się na ANTERGOS, takimi wielkimi literami.
Dane z /dev/sdb2 nie zniknęły, są tak jak były. Nadal istnieją obie partycje, nie zniknęly.
Czyli nie wiem co się właściwie stało. Teoretycznie dd nie powinien zrobić nic lub nadpisać całe urządzenie? Nie wiem jak to się stało, ale się nie stało. Pliki się zapisały na pojedynczej partycji a nie skasowały całego urządzenia.
Co się w takim razie stało? Nie można mówić że tak się nie da jeśli to się zrobiło. Widzę to na własne oczy. :slight_smile:

Pojawia się jednak błąd przy próbie bootowania:
Missing operating system

Problem jest prawdopodobnie z wskazaniem na odpowiednie miejsce na partycji czy też na samą partycję. Nie wiem tego, chciałbym się na pewno dowiedzieć.

Wiem że jakoś się da, jeśli Linux Mint Cinnamon i Ubuntu GNOME startowało z partycji /dev/sdb1 w momencie gdy ten pendrive był podzielony w ten sam sposób.
Może twórcy Archa nie biorą pod uwagę że ktoś dzieli pendrive na partycje i dlatego nie ma takiego wsparcia ale jest to możliwe do zrobienia co pokazuje przykład z Linux Mint Cinnamon i Ubuntu GNOME. Chcę taką metodę znaleźć, żebym nie musiał dokupować innego pendrive ani przesyłać przez pół dnia tych 53 GB backupu.

Będę sam czegoś szukał,

Tak jak Ci napisałem: komputer po podłączeniu pendrive’a nie wie co to jest i co ma z tym zrobić, albowiem nie znajduje na urządzeniu systemu operacyjnego, zatem raz jeszcze: spróbuj nadać /dev/sdb1 flagę rozruchową. Powinno pomóc.

Myślę, że twórcy Archa (którzy nb. nic nie mają do Antergosa) doskonale wiedzą, że dzielć pendrive’a można na partycje itp. skoro sami w materiałach, które są na wiki o tym piszą :slight_smile: Linux Mint, czy Ubuntu Gnome prawdopodobnie przerzucałeś na pendrive przez unetbootin, a to zupełnie inny sposób.

(roobal) #18

Proponuję trochę ostudzić emocje. Wrzucając iso na partycję, na partycję wrzuca się bootloader, ktorego bios/uefi nie potrafi wystartować.
Obraz może zostać na partycji, ale bootloader powinien być w mbr pendrive.
Możesz też spróbować zamontować obraz iso i skopiować pliki, i wgrać bootlader do mbr.
Możesz też po prostu nagrać iso na płytę cd/dvd.
Skoro na pendrive masz tak ważne dane, to dlaczego ryzykujesz? Jesteś osobą, która robi backupy, czy która dopiero zacznie je robić? Wypal te dane na płycie, skopiuj gdzieś jeszcze, bo same pendrive czesto ulegają uszkodzeniu i któregoś dnia i tak te ważne dane szlag trafi.

(look997) #19

One są jednocześnie na dysku. Także są w dwóch miejscach, nie najgorzej. A to samo przesyłanie z powrotem na pendrive by trwało pół dnia. :expressionless:
Jeszcze planuję w chmurę je wysłać ale to by było baardzo powoli. Ale już w dwóch miejscach na razie wystarczy?

Już zacząłem szukać ale możesz wiesz od razu. Jak zmodyfikować mbr? Jak tam wrzucić ten bootloader?

Możesz spróbować też czegoś takiego: http://liveusb.info/dotclear/index.php lub https://www.pendrivelinux.com/multiboot-create-a-multiboot-usb-from-linux/ Masz gotowca, nadto możesz tam umieścić od groma różnych livecd

(roobal) #21

Tak, wystarczy.

http://www.syslinux.org/wiki/index.php?title=HowTos