Bootowanie z HDD USB

(Siekierka20) #1

Witam,

Poszukuję programu lub rozwiązania do następującego problemu.

Posiadam dysk USB (VERBATIM EXECUTIVE II 500Gb) podzielonego ma partycje (GParted z ubuntu). Na jednaj z nich mam już wrzucony obraz bootujący Norton GHOST for DOS, a inne zajęte przez dokumenty, media, itp. Posiadam jeszcze wolne 2 partycje, na których chciałbym wrzucić bootowalny obraz Windows7 w celu zainstalowania go na netbooku (nie posiada czytnika CD).

W jaki sposób utworzyć bootującą instalację z Windows 7 bez utraty danych na pozostałych partycjach? UltraISO, WinToFlash i inne wypróbowane przeze mnie programy niestety kasują dane z całego dysku łącznie z pozostałymi partycjami i nie dają możliwości nagrania obrazu bootującego na wybranej partycji. Również znalezione w necie poradniki np.: http://www.osinfo.pl/artykuly/instalacja-windows-vista-windows-7-z-pendrive-i-innych-pamieci-flash dotyczą jedynie pendrive lub całych HDD USB, a nie wybranej partycji na HDD USB.

Z góry dzięki za pomoc.

(kwpolska) #2

Program? dd przy wsparciu gparteda. Na przykład tak:

Utwórz gpartedem partycje 5gb z systemem plików ext3 (lub innym czytanym przez ubuntu, i tak za chwile przeformatujesz) na dysku usb. Odmontuj dla bezpieczeństwa wszystkie partycje na tym dysku (prawy->odmontuj, jeśli będzie zamontuj to nie ruszaj) i włóż DVD z Windowsem. Teraz otwórz katalog główny płyty i partycji na dysku (koniecznie w takiej kolejności!). Teraz musisz otworzyć konsolę i wklepać mount. Zwróć uwagę na dwie ostatnie linijki.

/dev/XXX on /media/YYY type iso9660 (...)

/dev/ZZZ on /media/AAA type ext3 (...)

(XXX, YYY, ZZZ i AAA będą różne) Teraz wystarczy uruchomić dd. Uważaj, bo możesz sobie dysk popsuć. UWAGA! Kolejne działania wykonujesz na własną odpowiedzialność. Jedna prosta komenda:

sudo dd if=/dev/XXX of=/dev/ZZZ

podstaw pod XXX i ZZZ to co było w tych dwóch ostatnich linijkach. Upewnij się dwa razy, odmów zdrowaśkę i wciśnij Enter. Teraz możesz czekać, zdrowasiek nie musisz odmawiać bo i tak już by się zepsuło gdyby się miało zepsuć, nic się nie pokaże na ekranie aż nie skończy, wtedy będzie coś w tym stylu:

A records in

B records out

C bytes (D GB) copied, E s, F kB/s

(odpowiedź może wyglądać trochę inaczej, ta została wygenerowana przez przekopiowanie pliku tekstowego)

(Siekierka20) #3

Dzięki, ale czy istnieje jakiś prostrzy sposób i mniej ryzykowny? Rozumiem, że odmontowanie partycji pozostawia je jedynie w trybie "tylko do odczytu", czy zatem można wykonać taką kombinację, że pozostawimy nieodmontowaną tylko tą partycję, na którą chcę wrzucić bootowalny obraz win7 i zrobić to za pomocą np. UltraIso? Prośba o odpowiedź lub inne rozwiązania.

(Emmers) #4

Istnieje dość prosty sposób na rozwiązanie tego problemu. Najpierw trzeba utworzyć bootowalny pendrive z instalatorem Windows 7.

Jak to zrobić? Odsyłam do mojego poradnika :Nietypowa instalacja Windows - Instalacja z pendrive`a

http://podajdalej.pl/Poradniki/Temat/3426

Następnie skorzystać z programu Acronis True Image Home i utworzyć obraz partycji z pena w dowolnym folderze na dysku twardym.

Podłączyć z kolei dysk przenośny do komputera i znów za pomocą Acronis True Image Home przywrócić z obrazu partycję na dysk przenośny..

Jeśli chcesz skorzystać z tej partycji jako instalatora , wystarczy jakimkolwiek programem do partycjonowania dysków ustawić ją jako aktywną.

Po podłączeniu do komputera i ustawieniu startu z dysku USB rozpocznie się proces instalacji jak ze zwykłej płyty instalacyjnej.

W ten sposób można też utworzyć na nowym dysku twardym samo instalującą się partycję systemową.

Z utworzonego wcześniej obrazu przywracamy partycję na nowy dysk twardy , zmieniając jej rozmiar do rozsądnych rozmiarów np. 50 GB i ustawiamy ją jako aktywną.

Po podłączeniu takiego dysku do nowego komputera rozpocznie się proces instalacji Windows 7.

(Siekierka20) #5

Niestety moja wersja instalacyjna Windows 7 zawiera Sp1 i aktualizacje i wynosi niespełna 5Gb, a ja mam jedynie pendrive 4Gb (3,86 dokładnie).

A nie wystarczy ten obraz, co posiadam - bootowalny na płytę? I tu od razu pytanie do powyższego - czy jeżeli nie wystarczy taki obraz, to zamiast pendrive mogę użyć płyty DVD?

Czy ten program potrafi to zrobić na konkretną partycję, a nie cały dysk? Zależy mi bardzo na zachowaniu pozostałych partycji z danymi.

Jak to zrobić mając do dyspozycji nowy dysk bez systemu w lapku?

Dzięki za odpowiedzi i dalej czekam na rozwiązanie problemu.

(Emmers) #6

Jeśli chodzi o pojemność pena , to chyba żaden problem postarać się o nieco większy, prawda?

Po za tym SP1 można zintegować z instalatorem , a aktualizacje zostawić sobie na potem.

Nie , nie wystarczy , bo nie zadziała instalacja ,format plików UDF z płyty nie może być przeniesiony ani na pena ani na dysk

Tak , ten program potrafi z własnego obrazu utworzyć partycję o dowolnych rozmiarach na miejscu nieprzydzielonym lub na wybranej partycji. Wybrana partycja jest wówczas przez program usuwana a na jej miejscu powstaje partycja zapisana uprzednio w pliku obrazu (plik obrazu ma rozszerzenie .tib)

Więcej , taki obraz można zamontować w programie jako wirtualny napęd i kopiować z niego lub przywracać pojedyncze pliki w razie konieczności; można również zamontować jako obraz do zapisu i odczytu i modyfikować pliki, np, przeprowadzić defragmentację dysku.

Bardzo łatwo , uruchamiając program z płyty utworzonej z tego programu lub podłączając dysk z laptopa do innego komputera (stacjonarnego) , który ma kontrolery SATA i w ten sposób utworzyć na nim odpowiednie partycje. Robiłem to wczorajszego popołudnia na laptopie Acer , dla mojego kumpla. Przyniósł mi jedynie dysk , który sformatowałem i na którym utworzyłem partycje, w tym jedną z instalatorem ( była to siódemka OEM Home Premium )

(Siekierka20) #7

Dzięki.