Botowalny Bios


(Sarumon21) #1

Witam

Mam pewien problem z wgraniem Biosa. Tzn. potrzebuje zaktualizować bios z wersji AMIBIOS v:08.00.09 (v02.54) płyta główna ASUS P5S800 VM/S. Problem tkwi w kupnie flopy dysku nie mogę nigdzie tego dostać. Ale wiem że to tez mozna zrobic z CD lub z pendrive alke wolę cd. Powiedzcie jak moge zrobi8c taki botowalny cd z update bios? Nadmieniam tez komputer nie chce sie właczyc bo bios jest zbyt stary aby pociągnąć xp home edition. Proszę o konkretny tutorial jak zrobić botowalna płytę z bios? Z góry dziękuje.


(Redghost) #2

http://www.biosflash.com/e/bios-boot-cd.htm ...i polskie walki z tematem http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=3250

Stacji dyskietek na Allegro do kupienia za grosze jest masa.


(Sarumon21) #3

Wszystko fajnie ale mój bios nie ma rozszerzenia .img tylko rom

pokarze na screenie jak wygląda paczka od producenta:

bios.png


(Rivon) #4

Więc można zrobić to na kilka sposobów, jeden z nich to poprzez CD, tak jak sam wspomniałeś. Potrzebujesz dwóch płytek CD, na które musisz nagrać pewne dane. Więc tak:

  1. Pobierasz obraz płyty z tego linku: http://www.ibiblio.org/pub/micro/pc-stu ... basecd.iso , nagrywasz obraz na płytę, tak aby był bootowalny.

  2. Na drugą płytę, już normalnie, nagrywasz plik biosu + jego plik wykonywalny DOS z rozszerzeniem .exe , tak aby na czysto bez żadnego folderu znajdowały się na płycie.

  3. Następnie restartujesz komputer, ustawiasz first boot na Twój napęd CD i odpalasz płytkę z FreeDOS. Uruchamiasz go wybierając kolejno: 1, 1.

  4. Wyjmujesz płytę z FreeDOS, wkładasz płytkę z biosem i zmieniasz linijkę na C: , bo tak będzie widziany Twój napęd jeśli będziesz miał wszystkie partycje w NTFS. Do linijki wpisujesz komendę: NAZWAPLIKUDOS.exe NAZWABIOSU.jegorozszerzenie . Powinno samo wystartować, proces trwa kilka sekund i najlepiej nic wtedy nie robić :slight_smile: Przed instalacja może Ci się zapytać czy wykonać kopię zapasową i niestety musisz z niej zrezygnować bo nie ma gdzie jej zapisać :wink:

@Edit: zająłem się pisaniem tego i nie zauważyłem że dostałeś kilka poradników, sorry za spam :wink:


(Sarumon21) #5

Ale ja nie wiem jak wyjść z tych komend czyli wystartować. Jestem w FreeDos i przekladam na druga płytę wywala mi X:\>


(Rivon) #6

To spokojnie wpisz teraz AFUDOS.exe S8VM1023.ROM i powinno wystartować.


(Sarumon21) #7

Nie idzie bo rom nie jest ten a co jest najważniejsze nie można znaleźć do płyty Asus P5S800-VM-S wersja OEM


(Rivon) #8

Czyli jeszcze nie masz odpowiedniego biosu? Dobrze rozumiem ?

Tutaj http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=ZcyLktAZjt2bXqgs masz listę obsługiwanych procesorów i obok kolumnę z biosami, może tam znajdziesz odpowiedni.


(Sarumon21) #9

Widzisz tak jest z tymi wersjami OEM. Komputer kupowany w Super Markecie nie ma support od Asus wydaje mi się ze to błąd. Drobna końcówka wszystko zmienia to (S). Jak ktoś możne ma Bios tego typu proszę o kontakt na PW lub email grucaster@gmail.com ?


(Rivon) #10

Co konkretnie się dzieje, że musisz zaktualizować Bios ? Jakaś zmiana sprzętu ?


(Sarumon21) #11

Powiem ci tak ze był napisany !!


(Xparanienormalnyx) #12

Ale odpowiedz na pytanie, po co chcesz tego biosa aktualizować?