Botowanie z pendriva (problem)

(Ozzy17) #1

Hej wszystkim

udało mi się stworzyć pendriva tak aby został widziany przy starcie kompa.Jak uruchamiam komputer pojawia mi się obraz z windows 98 po czym przechodzi do wpisywania komend a nie do instalacji :frowning: co może być powodem że nie instaluje mi windowsa? Zainstalowałem ten program HP i mam też pliki z dyskietki windows 98. potem skopiowałem pliki z płyty instalacyjnej na pendriva. czy nie powinienem wszystkiego kopiować?pozdrawiam

(floyd) #2

Aby możliwe było bootowanie należy stworzzyć obraz dysku instalacyjnego, a nie kopiować pliki (nie wsazystkie są widoczne) np. w standarcie '.iso' (Swietny do tego jest program 'ULTRAISO' i dopiero zapisać ten obraz na pendrve.

(Kolmar) #3

http://ucsu.colorado.edu/~shaher/Bootable_USB.html

Trzeba w lini poleceń wpisać magiczne słowo setup.exe

(Ozzy17) #4

wow! działa!! super :slight_smile: =D> jesli ktoś ma jeszcze pliki z dyskietki ale pod windows xp to byłbym w 7 niebie :slight_smile: znalazłem pliki ale program HP daje komunikat że to nie pliki dos i nie robi botującego pendriwa :frowning: windows98 normalnie sformatował i zrobił pendriwa jako dysk botujacy :slight_smile:

(Kolmar) #5

Wszelkie tego typu rzeczy można znaleźć na - http://www.bootdisk.com/

(Ozzy17) #6

Niestety ale jakoś tych plików nie mogę użyć bo wyskakuje bład w programie HP (najpierw ściągam pliki do windowsa, rozpakowuję programem i wskazuje je programowi HP, niestety program wyświetla że to nie są pliki DOSi nie mogę użyć pendriwa jako boot pod windows) może ktoś wie jak to zrobić żeby program mógł zrobić boot)

(Kolmar) #7

Dyski instalacyjne do XP:

http://support.microsoft.com/kb/310994

Inne:

http://www.svrops.com/svrops/dwnlddisk.htm

Do rozpakowania obrazów można użyć programu WinImage.

(Ozzy17) #8

wow! zainstalowałem tego windowsa 98 ale na pendrivie a nie na dysku komputera! :frowning: podczas instalacji wybrałem lokalizacje c:\windows ale on zainstalował to na pendrivie i strasznie długo sie wszystko uruchamia :frowning: nie można jakoś zainstalować tego na dysku kompa? czy poprostu muszę przerzucić teraz z pendriva na dysk wszystko?

(Kolmar) #9

Z tego co pamiętam podczas instalacji win 98 jest możliwość wyboru na której partycji ma znajdować się system (lokalizacja ?:\Windows).

System plików to oczywiście fat lub fat32.

(Ozzy17) #10

tak jest i standardowo przypisano c:\windows tylko że c to pendriva a ja nie wiem jak mam zmienic na dysk twardy bo nie wiem jak mam sprawdzic jaka to literka

(Kolmar) #11

W wierszu poleceń wpisz fdisk. W oknie głównym wybierz opcję display partition information (opcja ostatnia, czwarta - wyświetl informację o partycjach).

(Ozzy17) #12

próbowałem wpisywać różne litery ale za każdy razem wyskakuje bład że nie ma takiej ściezki. wrzuciłem też te pliki co podałeś na windows xp ale nie botuje z nich a przez program Hp nie można użyć tych plików.

(Kolmar) #13

Ściągnij z tego drugiego odnośnika. Jak ściągniesz to rozpakuj plik exe jakimś pakerem (np. 7-zip). Następnie będzie plik formatu IMG, ten rozpakuj za pomocą WinImage. Tworzysz nowy folder, w programie WinImage otwierasz plik o rozszerzeniu IMG i wypakowujesz pliki do utworzonego wcześniej foldera. W programie HP wskazujesz lokalizację foldera z tymi plikami.

(Ozzy17) #14

robie tak: pobrałem plik instalacyjny (w środku są 4 img i 2 exe bo windows xp aż jest na 4 dyskietkach) to wszystko wrzuciłem do programu winimage i otrzymałem w nim pliki które rozpakowałem sobie na pulpit. wskazuje te pliki programowi Hp ale on daje komunikat że to nie są pliki dos. te 4 dyskietki po rozpakowaniu stworzyły takie pliki co botują więc chyba wystarczy je wrzucić już tylko na pendriva? tylko że niestety on nie botuje z tego.

W dniu 22.06.2008 , o godzinie 21:02 został dopisany post przez raszow1

sorki pomyłka w środku jest 6 img i 2 exe

(Kolmar) #15

Czytałeś artykuł który był w pierwszym odnośniku. Pisze tam jak przygotować bootowalny pendrive.

Partycja na pendrive musi być typu Primary oraz posiadać identyfikator Active. Przeczytaj..

W dniu 22.06.2008 , o godzinie 21:19 został dopisany post przez rokko

Dodatkowo zerknij na to:

http://www.vandomburg.net/installing-wi ... -from-usb/

(Ozzy17) #16

kurcze nie wszystko rozumiem :frowning: ale w biosie mam ustawione żeby z pendriva mi czytało jako pierwsza opcja i czyta nawet już zainstalowałem windowsa 98 ale niesty na pendrivie zamiast na dysku twardym

(Kolmar) #17

Mój porzedni link dotyczy XP-ka.

Tak jak wcześniej mówiłem, sprawdzasz za pomocą fdisk jakie masz dostępne partycje i wybierasz odpowiednią.

Nie mam możliwości przetestowania tego z windows 98 ale powinno wszystko pójść.

(Ozzy17) #18

to znaczy jak? jak botuje windows 98 i pokazuje sie pole czarne tam gdzie muszę wpisać setup.exe to wpisuje właśnie tam fdisk? bo wpisywałem ale komenda nie znana. wyłączyłem w biosie wszystko przy botowaniu razem z dyskiem twardym i ustawiłem botowanie tylko na pendriva.

(Kolmar) #19

Oczywiście plik fdisk.exe musi być wcześniej skopiowany na pendrive.

(Ozzy17) #20

sprawdziłem i chciałem ustawić dysk d bo to jest włąsnie dysk twardy kompa "set activ partition" ale pisało że tylko dysk c może być aktywny a to własnie pendrive

W dniu 22.06.2008 , o godzinie 23:39 został dopisany post przez raszow1

jest ustawione usb jako aktywny na pierwszym miejscu jest litera również dysku twardego ale w dalszym ciagu przy instalacji windows nie mogę wybrac jej bo wyskakuje błąd