Brak domyślnego systemu operacyjnego - windows 7

Dłubałem nieco w systemach. (Startowo na dysku zainstalowany był windows 7)

Próbowałem instalować linux manjaro.

Coś poszło nie tak i i przy włączaniu komputera zamiast startu windows pojawił się napis missing operating system.

 

Do tej pory przy zabawie z rekordem rozruchowym wystarczyło włożyć płytę z win 7 i w linii komend wpisać

bootrec.exe /fixmbr oraz bootrec.exe /fixboot.

Fixmbr wyświetlł mi napis, że mbr został przywrócony. Fixboot wywaliło błędem - brak systemu operacyjnego na dysku.

 

Koniec końców zainstalowałem manjaro na jednej z partycji co łączyło się z instalacją grub.

Po uruchomieniu komputera mam teraz możliwość włączenia windows.

Windows się włącza i jest ok, ale problem nie zniknął.

 

We właściwościach systemu w zakładce zaawansowane jest menu uruchamianie systemu. Można tam wybrać domyślny system operacyjny. W rozwijanej liście zawsze mogłem wybrać Windows 7 i ewentualnie inny zainstalowany windows.

Teraz lista się rozwija i jest pusta.

 

Jak to przywrócić do odpowiedniego stanu?

 

####EDIT####

 

Trochę to trwało, ale już działa.

 

Jak napisałem wcześniej do systemu (windows) udało mi się dostać dzięki boot loaderowi manjaro. Dłubałem, szukałem i w programie do partycjonowania zauważyłem, że partycja z windows z aktywnej przestawiła się na nieaktywną.

Zmieniłem z powrotem na active i uruchomiłem z płytki z windows automatyczną naprawę. Wyświetliło się okno, że z sektorem rozruchowym jest problem, ale system może go naprawić i ponownie uruchomić komputer -> TAK.

Po ponownym uruchomieniu cały czas domyślnie ładował się grub więc znów uruchomiłem naprawę systemu z płyty z windows 7. Tym razem wykryło mi przynajmniej system więc przystąpiłem do standardowej procedury, którą stosuję jak coś pochrzanię z sektorem rozruchowym przy zabawie z linuxem :slight_smile:

uruchomienie linii komend

bootrec.exe /fixmbr (ta opcja od początku problemu wyświetlała info o pozytywnej naprawie MBR i tym razem było tak samo)

bootrec.exe /fixboot (ta opcja jak wcześniej napisałem nie wykrywała systemu, ale po ustawieniu partycji na ACTIVE pokazał się moim oczom napis, że operacja się powiodła.

 

Windows 7 wstał już normalnie - z własnego bootloadera.

 

Rozpisałem się bo może się komuś kiedyś przyda. W windows 8 pewnie jest podobnie, a z tego co pamiętam w windows XP zamiast bootrec.exe /fixboot i fixmbr wystarczyło wpisać fixboot oraz fixmbr.

 

p.s.

Jeśli ktoś nie może się dostać w żaden sposób do windowsa można zrobić tak:

Odpalamy komputer z płytką windows -> wybieramy naprawę systemu -> linia komend -> wpisujemy komendę diskpart

Za pomocą diskpart można ustawić partycję na aktywną. Ja od dawna tego nie robiłem więc z pamięci nie napiszę, ale pewnie google pomoże gdyby była potrzeba :slight_smile:

 

Przypuszczam, choć nie sprawdzałem, że dowolna dystrybucja live linuxa z gparted powinna też dać radę.