Brak dostępu do pliku po formacie.... POMOCY~!

(Iwona N) #1

Witam,

Dziś dokonałem formatu partycji C oraz zainstalowałem na nowo system w10 pro. Ku mojemu zdziwieniu nie mam dostępu do plikow między innymi .pdf i .txt gdzie znajdują się bardzo ważne dla mnie dane..... Wczesniej zaznaczyłem w folderze  włącz szyfrowanie lecz nie podawałem żadnego hasła. Pojawiła się kłódeczka przy plikach. Do poki nie sformatowałem partycji mogłem swobodnie przegladac zawartość plików. teraz mam brak dostępu.

Z tego co wyczytałem na forum , to można przejąć uprawnienia, tylko nie wiem czy w moim przypadku to zadziała.

Przed formatem podzieliłem dysk na dwie partycje.  Partycję C sformatowałem. a  na drugą poprzerzucałem wszystko. Czy jest opcja to odzyskac nawet jakbym miał za to zaplacic,

(Veers) #2

Rozumiem, że nie zachowałeś Klucza odzyskiwania ? Jeśli do logowania używasz konta microsoft, i masz włączoną opcję synchronizacji pomiędzy urządzeniami , to jest pewna szansa (może np. pomóc BitLocker Repair Tool). Jeśli nie - to blado to widzę…

(Longhorn2009) #3

Dokładnie, trochę głupio zaszyfrować ważne pliki, nie tworząc kopii certyfikatu i beztrosko przeinstalować system. Czasem Windows nawet proponuję wykonanie kopii  Przechwytywanie2.png

(krypton) #4

Jak wyżej,

bez kopii klucza nie odzyskasz plików.

(Iwona N) #5

Naprawdę nie jest to technicznie wykonalne ?

Z tego co wczoraj wyczytałem to niektórzy próbują odpalać takie pliki na linuksie, albo jakoś obejść certyfikaty

Jestem w trakcie zgłębiania lektury, ale jeszcze nic nie wiem

(krypton) #6

Niestety tak się nie da

(Iwona N) #7

rozmawialem z informatykiem , który żyje z odzyskiwania danych, min ze sformatowanych dysków i powiedział, że się da. Należy odpalić plik na linuksie. Oczywiście chodzi o moją sytuację gdzie nie zaszyfrowałem pliku hasłem…

(kowgli) #8

Gdyby dało się pliki odzyskać, to takie szyfrowanie nie miałoby sensu… niestety :frowning:

Jedyna opcja jaką widzę to zgłosić się do specjalistycznej firmy od odzyskiwania danych.  Być może  udałoby im się odzyskać stary system, a przynajmniej klucze (nie wiem czy to coś pomoże). Koszty takiej operacji mogą jednak iść w tysiące (jak nie więcej) złotych.

Skontaktuj się np. z nimi: http://www.krollontrack.pl/ i zapytaj.

(Iwona N) #9

jak tylko zainstaluje linuksa na penie i odczytam plik, to dam zanać

(Veers) #10

Koniecznie. To może być przełomowe odkrycie.

(krypton) #11

EFS którym zaszyfrowałeś plik sam generuje hasło w postaci klucza prywatnego i na podstawie tego szyfruje zawartość pliku.

Szczegóły:

http://security.stackexchange.com/questions/8307/how-secure-is-ntfs-encryption

(kowgli) #12

@BzU

Nie do końca rozumiem co masz na myśli pisząc, że nie podawałeś hasła. 

Chodzi o to szyfrowanie, na obrazku?

Nie podaje się tam  żadnego hasła. Klucz jest przypisany do użytkownika w Windowsie. W momencie kiedy przeinstalowałeś system, utraciłeś również klucz (nie ma znaczenia, że użytkownik być może tak samo się nazywa). Klucz jest unikalny, generowany w momencie tworzenia konta.

Na pewno w ten sposób zaszyfrowanego pliku nie da się odzyskać po prostu “otwierając go pod linuxem”. Przecież linux go nagle w magiczny sposób nie odszyfruje. Znajomy informatyk chyba nie do końca zrozumiał o co chodzi. 

Bardzo przykra sytuacja i naprawdę Ci współczuję, jeśli to były ważne dane, ale szanse ich odzyskania są marne. Na przyszłość zamiast ukrywać istotne pliki, polecam je backupować + synchronizować z jakimś dyskiem chmurowym (wiele trzyma nawet kolejne wersje pliku, więc można odzyskać wstecz).

(Iwona N) #13

tak dokładnie… zrobiłem tak jak na załączonym obrazku

to były klucze prywatne do adresu bitcoin, zdjęcia itp itd///

moge zmienic wlasciciela pliku ale nie moge zmienic uprawnien

foto.jpg

(kowgli) #14

Będąc administratorem powinieneś móc zmienić uprawnienia. Nie ma to jednak wiele wspólnego z odszyfrowaniem tych plików.