Brak drugiej partycji po zainstalowaniu XP

(Cacao66) #1

Witam...

Mój problem polega na tym, że kupilem laptopa z linuxem, zrobiłem format i zainstalowałem windows XP i nie wyswietla mi sie jedna partycja...

Co mam robic?

(Cedar) #2

Pewnie skasowałeś podział na partycje i masz teraz tylko jedną. Zainstaluj EASEUS Partition Master http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html i sprawdź co ten program Ci "powie" o podziale dysku. Możesz późnej też tym programem podzielić dysk zgodnie ze Swoimi potrzebami.

(Cacao66) #3

nie moge teraz uruchomic komputera... pisze "błąd ładowania systemu operacyjnego"

(Cedar) #4

"Teraz" to znaczy kiedy? Po użyciu tego programu, który podałem wcześniej?

(Cacao66) #5

tak... tam zaznaczyłem zeby aktywowało nieuzywana czesc, zresetowało komputer i nie chce sie teraz włączyc

(roobal) #6

Drugiej partycji nie było widać, bo Windows to egoista i nie wspiera innych partycji niż FAT/NTFS a skoro był tam Linux to na pewno ta druga partycja jest sformatowana linuksowym systemem plików jak Ext2/3 lub 4. Musisz albo zainstalować sterownik dla linuksowych systemów plików albo podzielić na nowo cały dysk podczas instalacji Windowsa i sformatować na NTFS lub przy pomocy, np. GParted LiveCD sformatować tylko tą drugą partycję na NTFS.

Pozdrawiam!

(Cacao66) #7

włączyłem jeszcze raz instalator windows... wybrałem partycje i windows zainstalowałem na tej drugiej, której wczesniej nie widziałem... mam teraz 2 partyce i na kazdej windowsa... jak usunąc go z jednej z nich??

(roobal) #8

Sformatuj jedną z nich i edytuj plik boot.ini, usuń z niego wpis dla drugiego Windowsa aby nie mieć ekranu wyboru systemu podczas włączania komputera.

Pozdrawiam!

(Cacao66) #9

nie pokazuje mi sie okno wyboru... usunąc tego windowsa ktorego pierwszego instalowałem?? tym programem co podałes??

(roobal) #10

Tak, możesz usunąć. Partycję możesz sformatować z poziomu Windowsa :slight_smile:

Pozdrawiam!