Brak dysku lokalnego. Niewidoczne miejsce na dysku

Cześć,

mam nadzieję, że na dobry dział trafiłem, otóż mam dość ciężki problem.

Miałem 4 dyski.

C - 20 gb D - 300 gb E - 100 Gb F - 50 gB

I na C brakło miejsca, więc chciałem dodać 2 gb do tego dysku,programem Hard Disc Paragon Manager. Niestety coś nie pykło, czemu? tego nie wiem. ale komputer się ‘zwalił’

Przywrócić systemu się nie dało. I zainstalowałem na nowo Windows, (jakoś), i tak nastąpił taki problem.

Na dysku:

C - 20 Gb D - 100 Gb E - 50 Gb

Jakby dyski się cofnęły o jeden, i straciłem mój stary D. Przypuszczam, że to 300 Gb nie zostało przypisane żadnemu dyskowi. Jak je odzyskać? Pliki jakie tam są były dla mnie b. ważne, gdyż głównie skupiałem się na tym dysku. Co do starty danych pogodzę się z tym, jednak jak przywrócić te 300 Gb. Wiadomo że chciałbym odzyskać, może to jest możliwe, a może nie, jednak dobrze by było mieć swoje stare śmieci przy sobie.

Prosiłbym o dokłądne napisanie, gdyż będe musiał zrobić bardziej skomplikowany proces, który doprowadził do tego problemu. Jakim programem, szukając pomocy na forum, znalazłem, że PHDM (paragon) bardzo psuje, i są z nim problemy. Proszę o pomoc, gdyż jestem w tej chwili zielony.

Po co pchałeś aż cztery dyski do kompa? nie wystarczył jeden?

(swoją drogą niezły hałas muszą robić)

Odłącz ten “zaginiony” dysk i zgraj u jakiegoś kumpla dane.

dokłądnie to mam 1 główny dysk, te 4 dyski to dyski lokalne czyli C D E F - partycje.

dokładnie to zaginiona partycja i zaginione 300 Gb na jednym dysku.

zmienie w temacie na lokalny

do odzyskania partycji użyj TestDisk

info

Zanim podałeś tą stronę - już ją widziałem. Jednak nie przyciągnęła ona mojej uwagi.

Myślałem, że należało, tak jak to w ParagonHDM pasek który nie jest przydzielony do żadnej partycji, w tym przypadko 300 gb, stworzyc zupelnie nowy dysk lokalny (L albo M)

Jeżeli ta opcja byłaby dobra, z tym Testem, to którą opcją musiałbym się posłużyć?

Na początek to:

http://support.microsoft.com/kb/305098/pl

albo to

http://www.48bitlba.com/enablebiglbatool.htm

potem zobaczymy.

MM… juz całkiem nie rozumiem tej waszej teorii, service paki… i do tego na win 2000? no moze ten SP coś znaczy ale nie na 2000, z reszta na tej stronce pisze, że artykuł nie jest dla mnie, gdyż oprogramowanie nie zgadza się z tym które zostało przedstawione w artykule :roll:

szukam sposobu, jak odzyskać dysk lokalny, miejsce, którego nie mam,

C - 20 D - 100 E - 50 moj dysk w komputerze ma 500, wiec brakuje mi 300, czyli to czego nie mam.

Jeżeli jest jakaś szansa na odzyskanie również tych danych, daloby mi to duze znaczenie, nawet wyszedlbym na plus. Myślę, że dobrze nakierowywuje mnie Fix00ser z TestDisc’iem, jednak nie do końća mogę pojąć zasady jego działania. Którą z tych późniejszych opcji musiałbym wybrać.

jeśli w systemie xp nie posiadasz SP2 to system będzie miał problem z pojemnych twardzieli powyżej 137 Gb

by umozliwic obsluge dyskow powyzej 137 GB musisz w rejestrze dodac: EnableBigLba z wartoscia “1” w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters

  1. Uruchom edytor rejestru (Regedt32.exe lub regedit.exe).

  2. Znajdz klucz: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Atapi\Parameters

  3. W menu Edycja wybierz Nowy > Wartosc DWORD:

Nazwa wartosci: EnableBigLba

Typ: REG_DWORD

Dane: 0x1

  1. Zamknij Rejestr.

jeśli kolega nie lubi edytować kluczy rejestru należy pobrać skrypt który to utworzy automatycznie

pobierz

W właściwościach moje komputera pisze, ze mam dodatek SP 2, z resztą na płycie Windowsowej też jest napisane że zawiera ten dodatek, pomimo to próbować?

jeśli posiadasz SP2 to system powinien prawidłowo rozpoznać dyski powyżej 137 Gb, jeśli niewidoczna partycja zawierała ważne dane to użyj TestDisk

1 pytanie : Czy jeżeli mam SP2, pomimo to, to mam sprawdzić, grzebiąc w rejestrze? Czy jest jakieś ryzyko?

2 pytanie: co do test disca, jaką kolejność komend musiałbym wykonywać? dochodząc do analyze, czy advanced? jest przy tym jakies ryzyko? czy coś przed próbą odzyskiwania partycji coś zrobić? chociażby punkt przywracania dysku.

w TestDisk po wyborze wybierasz dysk do analizy czyli ten 300Gb potwierdzasz i wybierasz z następnego okna

opcję - PC/PARTITION, następnie używasz opcji program szuka wtedy partycji na tym dysku

natomiast z opcji korzystasz jeśli program po analizie nie wykryje szukanych partycji by naprawić tablicę FAT oraz MBR

jest jakieś zagrożenie?

teoretycznie zawsze istnieje pewien procent ryzyka, ale jesli będziesz wykonywał kolejne kroki procedury wg podanego tutka w linku

to nie powinieneś raczej pogorszyć stanu tego twardziela :smiley:

ważne jest to aby po poprawnym wykryciu szukanych partycji z opcji zapisać poprzez końcowa opcję i wykonać restart

testdisk.png

doszedłem do tego etapu gry :slight_smile: widze tutaj jakies rozne elementy, jednak nie moge wsrod nich rozpoznac zadnego #-o

całość ma 500 Gb

powinny sie znalesc, które są:

C 19,4 Gb

D 100 Gb

E 46,1 Gb

oraz ten który zanikł: 300 Gb

wyglada na to że to jest dysk o pojemności 500 gb z partycją podstawową oraz rozszerzoną ,dokładniejsze wyniki otrzymasz po

zatwierdzeniu opcji pojawi się listing z partycjami

jesli ilosc partycji będzie zgodna oraz ich rozmiary potwierdzasz enter

przechodzisz do kolejnej tablicy i zaznaczasz opcję czyli zapisz i wychodzisz z programu restartujac kompa :smiley:

Nie pisałem, gdyż nie miałem kiedy, jednak udało mi się trochę tej zagadki rozwikłać. Przedstawię to:

Na samym początku udało mi się połapać w tym co zamieściłem przedtem, czyli krok pomiędzy analyse a quick search:

testdisk.png

Jednak po opcji quick search, widzę dokładnie to co chciałbym uzyskać, czyli to, co miałem po staremu.

testdisk2.png

Wciskając klawisz p zauważyłem wszystkie moje stare pliki.

testdisk3.png

Widać dokładnie mój dysk 300 gB, jednak jest on nieżywy/nieaktywny i chcę go włączyć, znajduje sie na nim to co powinno, i teraz musicie mi pomóc jak włączyć ten dysk, żeby był widoczny, inaczej jak przełączyć pstryczek OFF na ON.

  1. Wg. ciebie Fixoser, jeżeli wszystko mi się zgadza, po opcji quick search, czyli 2 img w tym poście, mówisz, abym zatwierdził to enterem, wybrał opcję WRITE.

A wszystko mi się zgadza, jest tak jak miałem, jak chce miec, i jak powinno byc, jednak czy nie muszę wcześniej poprzyciskać jakichś l, zmienić typ partycji, ADPL, pozmieniać jakieś dodatkowe inne cechy i klucze? albo jeszcze czegoś innego?

  1. Jak się już miałby pojawić to pod jaką literką? Wszystko się po przesuwa? Czy powstanie pod nową odległą literką? (jakieś L,M bo na taką kolejność by przypadało), czy to również trzeba ustawić?