Brak dźwięku i problem z kartą graficzną (paski na ekranie)

Witam wszystkich! Mam nadzieję, że trafiłem do dobrego działu. :slight_smile:

Mam dwa dość nietypowe problemy. Pierwszy dotyczy dźwięku, a właściwie jego braku. Pewnego dnia, z nieznanych przyczyn, zniknął dźwięk. Tak po prostu, sterowniki same się odinstalowały. Zainstalowałem je jeszcze raz, uruchomiłem ponownie komputer i dźwięku oczywiście nie było. Pewnego razu ponownie je zainstalowałem, tym razem dźwięk się pojawił. Natomiast po jakimś czasie zauważyłem, że lewy głośnik nie odtwarza dźwięku (to akurat wina głośników, ale to nie jest istotne), więc chciałem podłączyć słuchawki. Gdy odłączyłem kabel od głośników, sterowniki znów zniknęły. Bardzo mnie to wkurzyło, zainstalowałem je ponownie. Niestety znowu bezskutecznie. Parę dni później zainstalowałem je ponownie, dźwięk znów się pojawił, jednak musiałem ręcznie ustawić, z jakiego urządzenia ma on wychodzić. Niestety, kilka dni po tym, dźwięk zniknął na dobre. Mimo, że sterowniki są zainstalowane, w tym okienku ich nie wykrywa:

2uyqe5u.jpg

Na razie nie mam możliwości przeinstalowania systemu, mam nadzieję, że jest jakaś szansa na odzyskanie dźwięku, bo już mnie to zaczyna denerwować. Moja karta dźwiękowa to:

Sound Blaster PCI 128

_________________________________________________

Teraz drugi problem. Pewnego razu, grając w grę, monitor zaczął mi wygasać (czyt. wyłączać się), co wiąże się z tym, że karta graficzna zaczyna szwankować. Zaniepokoiło mnie to i natychmiast zresetowałem komputer, aby nic poważnego się nie stało. Niestety… Przy resetowaniu na ekranie pojawiły się jakieś dziwne paski, niestety nie mam jak ich pokazać. Po załadowaniu Windowsa zamiast ekranu logowania, monitor po prostu się wyłączył. Odinstalowałem sterowniki do karty, system włącza się normalnie, ale praca na komputerze bez sterowników jest niezwykle uciążliwa. I tu moje pytanie. Co jest uszkodzone? Karta graficzna, czy płyta główna? A może da się to jakoś naprawić? Bo jak na razie, nie stać mnie na zakup nowej karty graficznej, czy płyty głównej. Dodam jeszcze, że wyjęcie karty graficznej i przeczyszczenie jej, nie pomaga. Aha, no i przeinstalowanie systemu również.

Karta: Gigabyte GeForce 7300 GT [edit]

Płyta główna: MSI K9N Neo-F

Ale się rozpisałem. Mam nadzieję jednak, że ktoś przeczyta i chociaż postara się mi pomóc. Pozdrawiam. :wink:

jeśli grafa i dzwiękówka zaczeły szwankować w mniej wiecej podobnym czasie to stawiam na to że płyta głowna sie sypie , może nie próbuj instalować tylko sterowników do kart , tylko zacznij od podstaw i zainstaluj najnowsze sterowniki do plyty a potram grafika i dzwiek . jesli bedziesz to robić na tym samym systemie który teraz masz [tj bez formatowania] to przeczysc czyms rejestr i upewnij sie ze nic nie zostalo po starych sterownikach :stuck_out_tongue:

Zapomniałem powiedzieć, że problem z kartą graficzną pojawił się w sierpniu, a z dźwiękiem w grudniu, jeśli to coś zmienia.

mario123m , pobierz program Everest Ultimate Edition.

Otwórz program -> Komputer -> Podsumowanie -> spisz informacje z pozycji:

-> Nazwa płyty głównej

-> Mikroukład płyty głównej

Zintegrowana karta dźwiękowa wyłączona jest w BIOS-ie ?

Nazwa płyty głównej: Nieznane

Mikroukład płyty głównej: Nieznane

A jak się ona nazywa w biosie, bo nie jestem pewien? Edit: Znalazłem tam jakieś Onboard Audio Controller i dałem Disabled, czyli wyłączyłem. Czy to o to chodzi?

Edit: Na pudełku od płyty pisze MSI K9N Neo. Szukałem sterowników, znalazłem to:

http://global.msi.com.tw/index.php?func … rod_no=255

Nie wiem, które sterowniki z podanych na tej stronie zainstalować.

Tak, dokładnie chodziło o to.

Wyłącz ją - DISABLED.

Przed wyjściem z BIOS-u zapisz zmianę ustawień (Save & Exit Setup -> F10).

Następnie zainstaluj ten sterownik do chipsetu płyty głównej.

Po zakończeniu instalacji uruchom ponownie komputer.

Następnie zainstaluj ten sterownik do karty dźwiękowej.

Po zakończeniu instalacji uruchom ponownie komputer.

Teraz wejdź w:

Start -> Panel sterownia -> Dźwięki i urządzenia audio -> zakładka “Audio” -> w pozycji “Odtwarzanie dźwięku” sprawdź, czy jest wybrana Twoja karta dźwiękowa (Sound Blaster). Jeżeli nie, to wybierz ją -> Zastosuj, Ok.

Co do karty graficznej:

Zainstaluj sterownik ForceWare 93.71.

Przed instalacją powyższego sterownika, odinstaluj najpierw poprzedni:

(Start -> Panel sterowania -> Dodaj/Usuń programy -> NVIDIA DISPLAY DRIVERS /usuń/)

Po instalacji powyższego sterownika i ponownym uruchomieniu komputera, zainstaluj koniecznie najnowsze biblioteki DirectX 9.0c (Instrukcja instalacji bibliotek DirectX 9.0c).

Ok, kupno nowej karty graficznej rozwiązało problem. A więc była po prostu zepsuta. :slight_smile: Nikomu przy okazji nie polecam karty graficznej Gigabyte GeForce 7300GT. :stuck_out_tongue: Jest bardzo wydajna, ale jak widać bardzo wadliwa.