Brak dzwięku przestrzennego

posiadam głośniki logitech x 540 5.1 karte dzwiękową realtek alc883/662

Wydaje mi sie że nie mam dzwięku przestrzennego tzn

tylnie głośniki i centralny grają ciszej niż przednie

sprawdzając dzwięk w tym programie dołączonym do sterów grają tylko przednie głośniki

a w regulacji głośności po przyciszeniu suwaka FRONT wyciszają sie wszystkie głośniki (suwaki center subwoofer rear nie wpływają na głośność dzwięku)

prosze o pomoc !!

Daj więcej volume na głośnikach, ustaw suwaki od front niżej a resztę na maxa. Może to zadziała :slight_smile:

jak już wspominałem to przycszając suwak front to wszystkie głośniki sie przyciszają

twój sposób nie działa

A czego słuchałeś? Sprawdzałeś na filmie czy grze z dźwiękiem 5.1? Włącz też tryb Matrix, zobacz w sterach karty, czy na pewno masz ustawione głośniki 5.1.

w filmie jest całkiem nieźle

matriks mam włączony wszystko jest ustawione na 5.1

chciałbym taki efekt jak w filmie uzyskać przy muzie (mp3)

Nie da się, że wszystkie… popatrz w ustawieniach, bo pewnie jest ‘tick’ na tym, że wszystkie naraz się przesuwają. Jak takiego ‘ticka’ odznaczysz będziesz mógł po kolei każdy ustawić.

nie moge takiego “ticku” znaleźć

ale odkryłem że jak przesówam balans przy froncie w lewo lub prawo to jakość dzwięku tylnych glośników (lewy lub prawy ) znacznie sie poprawia (nawet bardzo)

PS: NAPRAWDE wszystkie głośniki sie przyciszają gdy przykręcam front

Moim zdaniem takiego efektu jak w filmie w muzie nie uświadczysz, bo muza nie jest nagrywana w 5.1 i te wszystkie efekty są emulowane, czyli mogą być z tym problemy. Posprawdzaj kilka piosenek, różne typy muzyki, sprawdź też muzykę w różnych formatach np. mp3, flac. Ale dla mnie, to wszystko jest kwestia zaznaczenia jakiejś opcji w sterownikach, tak mi się przynajmniej wydaje, ale nie jestem ekspertem.

czyli nie ma możliwości uzyskania głosu przestrzennego z muzyki??

Nie, bo muzyka jest nagrywana w stereo (2.0).

Tzn. jest możliwość, ale to wszystko jest emulacja i przeróbka, np. do tego służy ten tryb Matrix. Ale czystego, oryginalnego, natywnego 5.1 w MP3 nie będzie.

Pobaw się w ustawieniach w systemie i programie realteka!

Trochę lepszy program do rozbijania kanałów na 5.1:

srs-audio-sandbox-902-t246039.html

po pobawieniu sie tym programem nic sie nie zmieniło nadal jeśli biore FRONT ( przesuwam suwak ) to wszystkie satelitki sie przyciszalą