Brak dźwięku - Realtek ALC101 @ Intel 82801DB ICH4

Kupiłam mamie komputer na Allegro, przede wszystkim do spraw biurowych, bo męczyła się na AMD 250MHz itd.

Mam z nim jednak mały problem - nie ma dźwięku. Po zainstalowaniu XP SP2 wszystkie sterowniki wpadły same w swoje miejsca oprócz karty dźwiękowej. Jak wyczytałam ze specyfikacji to Realtek ALC101, więc zainstalowałam najnowsze sterowniki AC’97 Realteka v4.06, bez efektów, potem jeszcze starszych wersji, ostatnią była chyba v3.4x. Dźwięku jak nie było tak nie ma. Sam Windows twierdzi, że jest ok - sprzęt działa, sterowniki też mu niby pasują natomiast w głośnikach cisza.

Czy instaluję jakieś złe sterowniki a może ten komp potrzebuje czegoś jeszcze? Oto jego specyfikacja (wycięłam mało potrzebne dane z raportu Everesta):

Płyta główna:

Typ procesora Intel Celeron, 1700 MHz (17 x 100)

Nazwa płyty głównej Sapphire 845PEAS4/845PEMS4

Mikroukład płyty głównej Intel Brookdale i845PE


Multimedia:

Karta dźwiękowa Realtek ALC101 @ Intel 82801DB ICH4 - AC'97 Audio Controller [B-0]


Płyta główna

Właściwości płyty głównej:

ID płyty głównej 12/18/2003-i845PE-8736X-6A69VPRYC-00

Nazwa płyty głównej Sapphire 845PEAS4/845PEMS4


Mikroukład płyty głównej

[Mostek północny (Northbridge): Intel Brookdale i845PE]

Właściwości mostka północnego (Northbridge):

Mostek północny (Northbridge) Intel Brookdale i845PE

Supported FSB Speeds FSB400, FSB533

Obsługiwane typy pamięci DDR-266 SDRAM, DDR-333 SDRAM

Maximum Memory Amount 2 GB

Numer wydania 03

Typ obudowy 760 Pin FC-BGA

Wymiary obudowy 3.75 cm x 3.75 cm

Napięcie rdzenia 1.5 V

In-Order Queue Depth 12


[Mostek południowy (Southbridge): Intel 82801DB ICH4]

Właściwości mostka południowego (Southbridge):

Mostek południowy (Southbridge) Intel 82801DB ICH4

Numer wydania / Stepping 82 / B0

Typ obudowy 421 Pin BGA

Wymiary obudowy 3.1 cm x 3.1 cm

Napięcie rdzenia 1.5 V

Kontroler audio AC'97:

Typ kontrolera audio Intel ICH4

Nazwa kodera-dekodera Realtek ALC101

ID kodera-dekodera 414C4730h

Wyjście S/PDIF Nieobsługiwane


[Kontrolery dźwięku, wideo i gier / Realtek AC'97 Audio]

Właściwości urządzenia:

Opis sterownika Realtek AC'97 Audio

Data sterownika 2006-08-18

Wersja sterownika 5.10.0.6160

Dostawca sterownika Realtek Semiconductor Corp.

Plik INF oem0.inf

ID sprzętu PCI\VEN_8086&DEV_24C5&SUBSYS_1513174B&REV_02

Location Information Magistrala PCI 0, urządzenie 31, funkcja 5

Urządzenie PCI Intel 82801DB ICH4 - AC'97 Audio Controller [B-0]


Zasoby sprzętowe:

IRQ 17

Pamięć EA001000-EA0011FF

Pamięć EA002000-EA0020FF

Port E000-E0FF

Port E400-E43F

Proszę Was o pomoc, bo już w środę musi się znaleźć pod choinką :frowning:

może sterownik jest ale urządzenie w BIOSie jest wyłączone. Sound Chip musi być na Enabled

W BIOSie jest ustalone na Auto, druga opcja to Disabled :lol:

Zresztą gdyby była wyłączona w BIOSie w ogóle by jej Windows nie widział i nie prosiłby o sterowniki

to jak masz włączone to pewnie drivery nie takie.

Może te:

http://www.download3k.com/System-Utilit … ivers.html

Je zainstalowałam jako pierwsze…

Generalnie widzę, że ta płyta nie jest zbyt popularna żeby nie powiedzieć unknown. Oczywiście nie śmieję się z tego faktu i proszę to brać pod uwagę :slight_smile:

Czy możesz zrobić screena z menadżera urządzeń ? :slight_smile: Może czasem się okazać, że nie tego szukamy.

W menedżerze wszystko jest OK, żadnych błędów, wykrzykników.

Jak już pisałam XP sam zainstalował sobie sterowniki do wszystkiego i wyrzucił jedynie błąd przy kontrolerze audio. Który zainstalowałam i mu niby pasują a dźwięku nie ma.

A płyta niestety faktycznie jakiś wręcz no-name, wcale nie Sapphire jak twierdzi Everest tylko CLAYTON, ale chipsety i reszta się zgadzają.

Czy Koleżanka będzie uprzejma i spisze to co nadrukowane jest na samej płycie głównej. W 98% zazwyczaj podana jest marka i konkretny model. Evesrest przekłamuje czasem faktycznie :slight_smile:

Na płycie za bardzo nie ma co zczytywać, na pewno zgadzają się nazwy chipset’ów, bo takowe znalazłam faktycznie fizycznie na płycie.

A co do samej płyty to jedyne na co się powołuję to napisy w POST i logo jakie mogę włączyć zamiast niego, czyli Clayton… A co dalej to już nie wiem, płyty raczej nie będę wyciągać z kasty żeby zobaczyć co może być ewentualnie “pod spodem” :lol:

ten clayton ma nawet strone www :slight_smile: na zasoby w ftp wejść nie mogę :slight_smile: są modele i opisy płyt :slight_smile:

może zapodaj to:

http://www.softwarepatch.pl/plik/4322/Intel-82801-DB(M-ICH-4—AC%6097Audio-Controller.html

Coś mi nie chce wejść ten link, i żeby nie było wklejam całość adresu jaki wpisałeś…

to raczej niemożliwe, wchodzę z dwóch komputerów, z dwóch różnych przeglądarek i nie ma problemu :slight_smile:

ewentualnie widzę też tutaj taki driver:

http://www.bioticaindia.com/intel-82801 … 0-pci.html

OK, miałam mały problem z netem. Strona mi wskoczyła i jak ją tylko zobaczyłam… już tego sterownika próbowałam :frowning:

Sorka, że ze mnie taka wybreda, ale tam się trzeba logować. Już dosyć mam spamu na skrzynce :wink:

Jak tak sobie przejrzałam te Claytony na www to najbardziej z nich pasuje mi model CVAS296P.

83b1.jpg

To zdecydowanie ona :slight_smile: Clayton CVAS296P

Oops… Proszę o skasowanie. Niechcący dwa razy ten sam post poszedł

to już coś wiadomo :smiley:

tutaj się ktoś męczył z tym samym:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic538570.html

a tutaj link ktoś podał że niby to jest to:

http://www.pcpartner.com/pcpartner/supp … v.htm#845X

jeśli zadziała zrób z 10 kopii :smiley: tych sterowników

Spróbuję jak wrócę jutro do domu. Martwi mnie tylko to, że ta sprawa się jakoś definitywnie na tej elektrodzie nie skończyła.

Więc jakby ktoś znał jeszcze jakiś sposób, będę wdzięczna ![-o<

ehh niestety czasem tak bywa szczególnie ze sprzętem NO NAME. Nie ma co się poddawać - starzy górale mawiają, że w Internecie to systko jest :smiley:

Sterowniki na podanej stronie jak każde inne - po prostu najstarsze Realtek’a jakie ten komputer widział. No i nie działają… Sterownik przyjmuje,wszystko OK a dźwięku w głośnikach jak nie było tak nie ma :cry:

Może jest na tej płycie jakaś zworka, która wyłącza dźwięk ?