Brak dzwięku w dell-u GX260

witam

zainstalowałem sterownik ze strony della

http://support.euro.dell.com/support/do … &TabIndex=

i niestety nie pomogło, więc zacząłem przeszukiwać internet i instalować to co ktoś podawał. W efekcie uzyskałem taki stan rzeczy że w końcu komputer widział nowe podłączone urządzenie (kartę dźwiękową) lecz przy instalowaniu albo wyskakiwał problem że nie podłączono urządzenia albo prosiło o restart i nadal nic.

Postanowiłem “zbootować” ubuntu i tu okazało się że dźwięk jest, nawet po odłączeniu głośników grał głośniczek zainstalowany we wnętrzu komputera. Wniosek prosty: linux. Ale to nie dla mnie komputer.

W biosie sound jest na “on”, menadżer urządzeń widzi “kontroler multimediów audio” ze znakiem zapytania (oczekuje na jakieś?! sterowniki)

szczerze mówiąc skończyły mi się opcje. potrzebuje nowej koncepcji aby ruszyć z miejsca

proszę o jakieś podpowiedzi

jeszcze dodając:

AC97, emulacja Sound Blaster

o co chodzi z emulacją sb, jakieś dodatkowe stery do tego ?

pozdrawiam

Rozumiem, że system to Windows XP ?

Najpierw zainstaluj ten sterownik do chipsetu płyty głównej.

Po zakończeniu instalacji uruchom ponownie komputer.

Następnie zainstaluj ten sterownik do karty dźwiękowej.

Po zakończeniu instalacji uruchom ponownie komputer.

tak robiłem, najpierw kontrolery chipsetu a następnie dźwięk ale niestety, komunikat :

driver not found! reboot your system and run this setup again

zauważyłem jeszcze przed chwilą że płyta figuruje pod nazwą GX270, sterowniki chipsetu pasują od 260 a czego sterowniki od 270 od dzwięku wskoczyły bez tego komunikatu lecz nadal sterowniki nie potrafią obsłużyć karty dźwiękowej

Spróbuj zainstalować w trybie awaryjnym.

w trybie awaryjnym tez nic to nie daje. pomyślałem jeszcze nad dorzuceniem sterowników z dyskietki podczas instalowania systemu lecz to 4MB, można by jeszcze bezpośrednio do płyty z winodowsem ale to efekt raczej będzie identyczny

PS: czy ktoś użytkował kartę dźwiękową pod USB. takie jak są dostępne na allegro ? nie chodzi mi o DD ale o zwykłe odtwarzanie dzwięku, np. filmu aby słowa zrozumieć :wink:

Mialem tego DELL`a.

Dzwiek to owszem - AC`97, lecz jest jego kilka rodzajow, wiec ogolny sterownik Ci nie pomoze.

Sugerowalbym sprawdzenie SIW`em klucza sprzetowego opisujacego posiadany przez Ciebie chipset i

sciagniecie sterownika dla ESS audio, lub Soundmax. VIA Vinyl Audio rowniez bezproblemowo dziala

na tych modelach DELL`a.

Powinienes sie rowniez liczyc z tym, ze chipset dzwiekowy moze byc uszkodzony.

widzę że jest jednak parę tych sterowników.

myślę że nie jest uszkodzony bo linux sobie poradził z dźwiękiem.

dobra dzięki, będę szukał tak jak mówisz.

pozdrawiam

20 minut później …

ukłon w twoją stronę, VIA Vinyl AC’97 Codec Combo Driver 6.80b WHQL rozwiązał cały problem, tak jak sugerowałeś.

Podziękować za konkretną odpowiedz.

Temat DELL GX260 można zakończyć.