Brak dzwięku w dell-u GX260

(Kamil 1 Pl) #1

witam

zainstalowałem sterownik ze strony della

http://support.euro.dell.com/support/do ... &TabIndex=

i niestety nie pomogło, więc zacząłem przeszukiwać internet i instalować to co ktoś podawał. W efekcie uzyskałem taki stan rzeczy że w końcu komputer widział nowe podłączone urządzenie (kartę dźwiękową) lecz przy instalowaniu albo wyskakiwał problem że nie podłączono urządzenia albo prosiło o restart i nadal nic.

Postanowiłem "zbootować" ubuntu i tu okazało się że dźwięk jest, nawet po odłączeniu głośników grał głośniczek zainstalowany we wnętrzu komputera. Wniosek prosty: linux. Ale to nie dla mnie komputer.

W biosie sound jest na "on", menadżer urządzeń widzi "kontroler multimediów audio" ze znakiem zapytania (oczekuje na jakieś?! sterowniki)

szczerze mówiąc skończyły mi się opcje. potrzebuje nowej koncepcji aby ruszyć z miejsca

proszę o jakieś podpowiedzi

jeszcze dodając:

AC97, emulacja Sound Blaster

o co chodzi z emulacją sb, jakieś dodatkowe stery do tego ?

pozdrawiam

(Seba86mu) #2

Rozumiem, że system to Windows XP ?

Najpierw zainstaluj ten sterownik do chipsetu płyty głównej.

Po zakończeniu instalacji uruchom ponownie komputer.

Następnie zainstaluj ten sterownik do karty dźwiękowej.

Po zakończeniu instalacji uruchom ponownie komputer.

(Kamil 1 Pl) #3

tak robiłem, najpierw kontrolery chipsetu a następnie dźwięk ale niestety, komunikat :

driver not found! reboot your system and run this setup again

zauważyłem jeszcze przed chwilą że płyta figuruje pod nazwą GX270, sterowniki chipsetu pasują od 260 a czego sterowniki od 270 od dzwięku wskoczyły bez tego komunikatu lecz nadal sterowniki nie potrafią obsłużyć karty dźwiękowej

(Seba86mu) #4

Spróbuj zainstalować w trybie awaryjnym.

(Kamil 1 Pl) #5

w trybie awaryjnym tez nic to nie daje. pomyślałem jeszcze nad dorzuceniem sterowników z dyskietki podczas instalowania systemu lecz to 4MB, można by jeszcze bezpośrednio do płyty z winodowsem ale to efekt raczej będzie identyczny

PS: czy ktoś użytkował kartę dźwiękową pod USB. takie jak są dostępne na allegro ? nie chodzi mi o DD ale o zwykłe odtwarzanie dzwięku, np. filmu aby słowa zrozumieć :wink:

(Volfman) #6

Mialem tego DELL`a.

Dzwiek to owszem - AC`97, lecz jest jego kilka rodzajow, wiec ogolny sterownik Ci nie pomoze.

Sugerowalbym sprawdzenie SIW`em klucza sprzetowego opisujacego posiadany przez Ciebie chipset i

sciagniecie sterownika dla ESS audio, lub Soundmax. VIA Vinyl Audio rowniez bezproblemowo dziala

na tych modelach DELL`a.

Powinienes sie rowniez liczyc z tym, ze chipset dzwiekowy moze byc uszkodzony.

(Kamil 1 Pl) #7

widzę że jest jednak parę tych sterowników.

myślę że nie jest uszkodzony bo linux sobie poradził z dźwiękiem.

dobra dzięki, będę szukał tak jak mówisz.

pozdrawiam

20 minut później ......

ukłon w twoją stronę, VIA Vinyl AC'97 Codec Combo Driver 6.80b WHQL rozwiązał cały problem, tak jak sugerowałeś.

Podziękować za konkretną odpowiedz.

Temat DELL GX260 można zakończyć.