Brak efeku po zmianie dysku 7200rpm/8M na 10000rpm/16M

(Jaziko) #1

Wymieniłam dysk systemowy na WD1500HLFS-01G6U i nie zauważyłem zminy w indeksie wydajności systemu. Co może być tego przyczyną ?

(scripter1) #2

A co się niby miałoby zmienić?

Prędkość obrotowa talerzy (rpm) nie ma wpływu na wydajność.

(Xeon Bloomfield) #3

Prędkość obrotowa talerzy (rpm) ma ogromne znaczenie wydajnościowe...

Im wolniej dysk się kręci tym wolniej działa na małych plikach... W przypadku dużych plików, jak i klasyfikacji systemu zmiana może być nie odczuwalna.

Serwery posiadają dyski kręcące się właśnie z prędkościami 10 albo 15 tysięcy obrotów na minutę i ma to kluczowe znaczenie dla ich wydajności... (oczywiście nie wszystkie)

(Irabuntu) #4

Tu masz odpowiedź..

(Marcinryczko) #5

Niech Jaziko sprecyzuje dokładniej, o który indeks wydajności chodzi, bo jeśli o ocenę ogólną systemu to oczywiście dysk nie musi mieć na nią wpływu, bo liczy się najniższa ocena cząstkowa. Natomiast jeśli ocena konkretnie dla dysku się nie zmieniła, też nie byłbym zadowolony. 8) Czy indeks został odświeżony po wymianie sprzętu?

(Jaziko) #6

Właśnie tak jest... To co napisał IrasB dawno zrobiłem. Indeks odświeżyłem. Cząstkowa ocena twardziela to 5,9 a pozostałe powyżej 7. A może to normalne. Sterownik dysku z 2006r. i system twierdzi, że aktualny. W BIOS też chyba wszystko w pożądku.

(Jjoasz) #7

tyle, ze w codziennym uzytkowaniu wielkiej roznicy nie zauwazysz... nizszy czas dostepu o polowe (srednio) sprawia, ze troche szybciej programy sie otwieraja, szybciej zaladuja sie jakies duze np. mapy w grze itp.

odczyt/zapis nie roznia sie juz tak mocno od przecietnego 7200rpm, a na tym bazuje windowsowy system oceny (indeks) 8)

(Marcinryczko) #8

Sprawdź jeszcze wydajność jakimś programem typu HD Tach czy CrystalDiskMark - będzie można określić tą wydajność w konkretnych liczbach, a nie jakichś tam indeksach Windows. :wink:

(Jaziko) #9

Dzięki. Rozumiem, że pozostaje satysfakcja z tego, że mam szybszego twardziela :expressionless: