Brak łączności z monitorem

Witam, wiem że temat był wiele razy poruszany lecz ja nadal mam problem. Zgodnie z wieloma przeczytanymi poradnikami zresetowalem biosa, sprawdzilem monitor, zmieniłem paste na procesorze a jest jeszcze gorzej, ponieważ na monitorze obrazu nadal nie ma a ponadto po 15 sek komputer się wyłącza :frowning:

Parametry kompa:

Grafika Asus ENGT 430

Płyta główna Gigabyte GA -945P-S3

Procek Intel Core 2 Duo 1,8 Ghz

Zasilacz Mercury 400W

Dysk WD 500GB

Prosilbym o pomoc. Ostatnim komunikatem podczas opalania kompa była informacja, że coś jest nie tak z OC od biosu a chcąc zmienić ustawienia zamiast biosa odpalil mi się windows i zawiesił podczas uruchamiania i to był koniec działania komputera.

Zasilacz do wymiany.

Pomierz napięcia na zasilaczu podczas uruchamiania komputera na linii 12V i 5V. Podaj te wyniki tutaj, ponadto jeżeli masz możliwość to sprawdź, czy dysk nie uległ uszkodzeniu. Z brzęczyka podczas uruchamiania komputera wydobywa się jakiś sygnał, jeżeli tak, to podaj jaki (2długie sygnały, 1 krótki coś w tym stylu).

Dysk sprawny, brzęczyk od jakiegoś czasu nie wydobywa żadnych dźwięków. A nie mam voltomierza, jednak jeśli uda mi się go skombinowac odrazu podam wyniki.

Jeżeli komputer nie uruchomi nawet BIOSu, to wina najprawdopodobniej będzie po stronie zasilacza. Chociaż może to też sugerować nieprawidłowe wpięcie jakiegoś urządzenia do płyty głównej.

Wszystko podpięte jest prawidłowo. Próbowałem odłączyć wszystko co zbędne w tym też dysk aby sprawdzić biosa jednak sygnału nie było nadal. Dodam że sprawdzilem na dwóch monitorach i telewizorze przez kabel hdmi. Jutro jeśli dostanę voltomierz upewnie się czy jest to wina zasilacza a w sumie wiele na to wskazuje. Jedną rzecz która nadal jest dla mnie niejasna to ostatni jaki miałem (nie)przyjemność widzieć komunikat biosu odnośnie over clockingu którym się wgl “nie bawiłem”.

Zresetowałeś bios? Jeżeli tak i komputer dalej nie działa oznacza to problem z zasilaczem i/lub płytą główną, jak miałeś pecha zasilacz mógł ci sfajczyć płytę.

Tak, bios zresetowalem. Hm… Dziękuję za rady, jeśli nie jutro to w sobotę przekonam się czy na 100% jest to wina zasilacza.

Hej,

Ile posiadasz w komputerze kości pamięci RAM? Jeśli więcej niż jedną, przetestuj komputer tylko z jedną. Miałem bardzo podobny problem. Komputer się włączał, dysk udawał, że pracuje, a na monitorze nie było obrazu. Okazało się, że jedna kość pamięci RAM była uszkodzona i testy POST BIOS’u nie przechodziły poprawnie, więc w ogóle karta graficzna nie była inicjowana. Warto to sprawdzić - próbować uruchomić komputer w różnych kombinacjach kości RAM.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Sprawdziłem jeszcze raz ram i tym razem po wypięciu kostki GoodRam 1GB komputer odpalił na 2x 512MB Blitz. Jednak po 10 sekundach nadal się wyłącza. Dodam że rok temu w tym samym slocie pamięci ram i na tym samym zasilaczu spaliła się kość 2GB GoodRam’u.

Edit:

Podczas uruchamiania poniżej listy podłączonych dysków wyświetla się napis: “cmds checksum error - defaults loaded”.

Dodane 25.11.2012 (N) 10:21

Dobra, zasilacz wymieniłem części sprawdziłem ponownie i wszystko śmiga jak poprzednio. Dziękuję za rady :slight_smile:

Hej,

Bardzo prawdopodobne, że zasilacz nie mógł uciągnąć pamięci, albo też zasilanie płyty głównej było na tyle niestabilne, że uruchomienie komputera stawało się problematyczne.

Sprawdź, jakie zasilanie daje bateryjka na płycie głównej, która służy do zasilania pamięci, w której trzymane są ustawienia BIOS’u. Gdy będzie bardzo słabe, konieczna będzie wymiana.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Po prostu wymień bateryjkę, nie jest to duży wydatek (kilka zł).

Wymieniłem zasilacz, zmieniłem duale (okazało się, że jeden slot ram spalony) oraz zresetowałem biosa. Wszystko hula jak wcześniej. Dziękuje za rady bo się przydały :slight_smile:

Hej,

Niestety skoro uszkodzony jest jedne slot pamięci, kolejne mogą uszkodzić się w niedługim czasie, więc musisz powoli przygotowywać się na wymianę płyty głównej.

Zawsze po większych zmianach sprzętowych konieczne jest przywrócenie BIOS’u do domyślnych ustawień i ponowna konfiguracja. Ewentualnie zostaje tylko ręczne zmienienie parametrów nowo zainstalowanych komponentów - czytaj pamięci RAM, dysku, procesora, etc.

Pozdrawiam,

Dimatheus